SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fico dividendami zavádzal (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Popletné pojmy, popletený autor a tak nie Fico zavádzal, ale zav

Zisky, ktoré dcérska spoločnosť prerozdeľuje svojej materskej spoločnosti, sa oslobodzujú od výberu daní. _ To je citát (podľa Sme) z Európskej smernice.
Čo to má však spoločného so zdaňovaním dividend???? Smernica totiž hovorí o zdaňovaní ziskov!! Dividenda sa síce vypláca zo zisku, ale nezdaňuje sa ani materskej ani dcérskej spoločnosti, ale akcionárovi, ako jeho príjem (preto ani nemôže ísť o dvojité zdanenie, pretože príjem akcionára sa zdaňuje či nezdaňuje iba raz). Polopate: Čiže nie Slovnaft, ale jaho akcionári podliehajú zdaneniu dvidend. A ak ide o zahraničného vlastníka, tak zdaňuje dividendy iba raz, iba v jednom štáte, tak ako každý príjem. Ak ju zdaní u nás nižšou daňou, nebude ju musieť zdaňovať vyššou daňou v Maďarsku, alebo v inej krajine, s ktorou máme zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.. Je šokujúce ako sa v článku pletú pojmy a v súvislosti s dividendami sa hovorí o dcére... Nezdaňuje sa dcéra, ale akcionár...
Takíto autori zahmlievaním a pletením pojmov potom iba nahrávajú určitým politikom ,ktorých záujmom je, aby sa vyhi ich klienti (významní akcionári) zdaneniu. Zaujímavé, že pri úvahách o tvorbe vlády práve Béla Bugár najostrejšie odmietol zdanenie dividend (ktroré sa v celej Európe aj v USA korektne zdaňujú). Nehovorím, že je klientom maďarských akcionárov Slovnaftu, či Oskára Világiho, ale keby bol, tak by sa nesprával inak. Netvrdím, že R. Sulík je jediným akcionárom nejakej spoločnosti, ale keby bol, tak by sa nesprával inak. Pozoruhodné je, že Sme sa nezamýšľa, prečo sa nezdaňujú dividendy, no zdaňujú úroky občanom, alebo prečo teda zo zdaneného zisku akciová spoločnosť časť vyplatí akcionárom, tak sa to nezdaní, ale ak z druhej časti si objedná investíciu, tak príjemca prostriedkov za ňu ich už musí zdaniť...

Keď sa zavádzala 19 percentá daň, tak jedným z hlavných argumentov bolo, že už nebude mať zmysel ju obchádzať. Prečo by teda veľké firmy mali obchádzať 19 % daň z dividend? A ich akcionári sa radšej zaregistrujú v krajinách, kde sa z dividend platí vyššia daň ako 19 percent? Veď to nemá logiku.
Vedeni redakcie isto aj takýto popletený článok vychválilo. Splnil totž svoj účel bez ohľadu na jeho obsah. Hlavný bol titulok: Fico dividendami zavádzal!! Hoci zavádza Sme, a nie Fico, Sme má zasa muníciu...Alebo sa eticky opravedlní Ficovi, či uverejní tlačovú opravu?
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika