SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koronakríza zvýšila globálny dlh na nový rekord (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zvedavosť

Som inak aj dosť zvedavý, čo sa s týmto udeje lebo to je úplne choré.... populisti vo vládach rozdávajú ako na bežiacom páse a centrálne banky sú už úplne na smiech. Jeden obrovský cirkus
 

 

Ja som zvedavý, kto vlastne mohol Zemi požičať 360% jej ročného HDP - že by Mars?
 

 

Zem si to požičala od našich detí a vnúčat ktoré to budú splácať (kým kedysi bola emisia peňazí krytá fyzickým zlatom, dnes je krytá dlhom ktorý sa v budúcnosti splatí).
Na prvý pohľad idylka - za nás to budú splácať deti a za nich zasa ich deti atď. až do...
...problém je, že nie do nekonečna. Iba dovtedy, kým rozhodujúca časť účastníkov trhu bude mať dôveru v to, že to tie deti splatia.
 

 

Ja sa nepýtam, kto to bude splácať, ale kto mal v šuflíku 360% HDP Zeme, že to odtiaľ vytiahol a požičal Zemi. A keď už Zem tie peniaze dostala, od koho si za to čo kúpila.
 

 

Prečo by ich mal mať niekto v šuflíku? Niekto mal iba tlačiareň na ktorej ich vytlačil. A ten niekto s tlačiarňou nie je žiaden "Veľký brat" či iné čudo, je to každý jeden z nás: Ak si vezmeš hypotéku, nedostaneš peniaze "od niekoho". Dostaneš peniaze, ktoré na základe tvojej požiadavky vznikli "z ničoho" v okamihu uzatvorenia hypotekárnej zmluvy.
Prečo systém takéto peniaze "z ničoho" akceptuje? Lebo verí, že hypotéku splatíš.
 

 

Môžem ich splatiť jedine z peňazí, ktoré si požičia niekto iný, iné peniaze nie sú. Každý peniaz je dlh.
 

 

Prvú vetu som nie celkom pochopil, ale v druhej si si odpovedal. Žiadne peniaze z Marsu, ani zo šuflíka. Ako píšeš - každý peniaz je dlh - vznikom dlhu peniaze vznikajú a splatením dlhu zanikajú (samozrejme bavíme sa o prípade ak si požičiaš z banky ako subjektu regulovaného centrálnou bankou ktorý je oprávnený "vyčarovať" nové peniaze výmenou za Tvoj záväzok že ich splatíš; pokiaľ by si si požičal od neregulovaného subjektu - napríklad od suseda - tak ten Ti samozrejme dáva svoje peniaze ktoré reálne má).
 

 

Ak by som bol jediný človek, ktorý si požičal peniaze, tak by som nemal ako získať peniaze na zaplatenie úroku. V ideálnom prípade by sa mi mohol podariť získať naspäť všetky tie peniaze, čo som si požičal a pustil do obehu. To je maximum, na úrok by som už nemal kde zohnať peniaze. To by musel byť niekto iný, kto si požičia peniaze a ja by som tie peniaze získal od neho a zaplatil dlh. On by potom ale mal väčší problém, lebo by nemohol ani zohnať peniaze na zaplatenie svojej istiny nieto ešte úroku. Musel by čakať na niekoho tretieho, kto si požičia peniaze a od neho by získal časť v hodnote môjho úroku a svojho úroku. A ten tretí by potreboval niekoho štvrého, kto si požičia a z jeho pôžičky by potreboval získať hodnotu úroku nás troch.

Ten rozdiel medzi požičanými peniazmi a úrokmi je stále väčší a väčší. Preto je systém pod neustálym tlakom brať nové a nové dlhy, aby mohol splácať všetky úroky, ktoré boli zaúčtované od začiatku tohto dlhového systému.
 

uz sa to ani netlaci

staci pripisat 0000 v systeme.
 

 

Samozrejme že dnes sa už fyzicky netlačia ale pojem "tlačenie peňazí" má dobré PR takže sa dodnes používa.
Fyzicky ich vytlačiť ani nie je možné, svojho času som počítal, že ak by celosvetový dlh vo vytlačených 100$ bankovkách naložili na nákladný vlak, bol by dlhý z Moskvy do Madridu...
 
Hodnoť

 

Globálny dlh , čoho tých natlačených € a $ , ktorých môžu tlačiť tony ??
 
Hodnoť

Chore a bude este viac dlhu

Ano centralne banky a guverneri su uz na smiech.... a tie ich V- ckove predpovede navratu z marca 2020... pravda Peter K?

Aby neprisla i 3ia vlna covid a viaceri ludia sa uz pojdu past...
 
Hodnoť

zaujimave

peniaze sa tlacia burza je na svojich maximach... a vseci tvrdia ze je kriza. trochu divne spravanie...
neviem ci tam nerastie nejaka pekna bublina zase.
 

 

Ale veď burzy sú na maximách práveže v priamom dôsledku toho že sa vytlačilo veľa nových peňazí. Máme ich pchať do vankúša? Je logické že v konečnom dôsledku konča zainvestované či už na burzách alebo v zlate, bitcoinoch atď.
Keďže však podkladových aktív nepribudlo a peniaze pribudli, hodnota týchto aktív (voči peniazom) narástla napriek tomu že ich reálna hodnota v dôsledku krízy poklesla.
 

no mudri

ekonomovia hovoria ze by sa vytlacene peniaze mali investovat do projektou do buducna, technologie, veda vyskum rozvoj a tak.

tym ze nakupis akcie tak co sa stane nic, musia stratit nejako hodnotu lebo nevytvoria ziadnu hodnotu...
 

 

lenže tie "nové" peniaze máš tu a teraz. ako ich dnes dáš do nového projektu ak kvôli covidu nemôžeš dať dokopy ľudí ktorí by na ňom mali makať? máš iba dve možnosti - buď ich napcháš do vankúša a počkáš kým raz za tebou príde einstein s nápadom a realistickým plánom ako ho v aktuálnych podmienkach realizovať, alebo ich medzitým radšej hodíš na burzu keďže natlačené vo vankúši strácajú časom hodnotu.
 

nemyslim si

vyskum pokracuje dalej, cesty stavat mozes, digitalizaciu spolocnosti mozes robit.

a vela dalsich veci by sa naslo kam napchat peniaze co sa ti v buducnosti vratia...
 

 

tak zasa netvárme sa že korporátny život v covidových časoch funguje rovnako ako inokedy.
okrem toho, teraz je tých novonatlačených peňazí viac ako inokedy, takže keby ten korporátny život aj fungoval rovnako ako kedysi tak aj tak nie je pripravený okamžite toľko hotovosti absorbovať do nových projektov.
 
Hodnoť

Je to fakt zvrátený systém

žijeme na akýsi dlh, peniaze strácajú na hodnote iba sa tlačia a tlačia do obehu nové a nové. Lenže kto je na vrchole ako hlavný veritel na špičke pyramídy ? No neni to nik iný ako ten čo tlačí nové a nové peniaze :D

čo by sa vlastne stalo keby všetky štáty vyhlásili bankrot ?

Celý svet by ovládlo pár ľudí na špičke pyramídy ?

A čo by sa vlastne zmenilo ?

Veď sú to len špinavé prachy ničím nekryté...
 
Hodnoť

systém sveta končí

.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika