SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ministerstvo je pripravené preplatiť výdavky na testovanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

"Zvolený model" financovania je predsa

určený ústavným zákonom!

Žiadny problém s financovaním vôbec nemal vzniknúť, len to chcelo, aby sa dodržal ústavný zákon č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ustanovenie § 11 ods. 6), v ktorom sa konštatuje, že „Štátne orgány sú pri plnení úloh podľa tohto ústavného zákona finančnými vzťahmi zapojené na štátny rozpočet, obce a vyššie územné celky sú pri plnení úloh podľa tohto ústavného zákona financované formou štátnych dotácií.“

Pravdaže tento spôsob financovania je ďalej bližšie rozpracovaný v zákone č. 387/2002 Z.z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Podľa § 4 ods. 2) tohto zákona ústredný krízový štáb v spolupráci s Bezpečnostnou radou SR navrhnú vláde použitie účelovej rezervy finančných prostriedkov na riešenie krízovej situácie a odstraňovanie jej následkov a vláda podľa § 4 ods. 1) písm. c) rozhodne o použití tejto účelovej rezervy finančných prostriedkov. Celý § 11 je venovaný systému „finančného zabezpečenia krízových situácií“ a v odseku 2) opätovne konštatuje, že „Obce a vyššie územné celky sú pri plnení úloh podľa tohto zákona financované formou štátnych dotácií“.

Keďže zatiaľ nikto z vládnych politikov sa nevyjadril k takejto možnosti financovania obcí a VÚC štátnymi dotáciami, predpokladám, že bezpečnostná rada s ústredným krízovým štábom takéto financovanie vláde nenavrhla a preto vláda takýto návrh ani nikdy neprerokovala a neschválila.

Teraz sa celé mesiace rieši problém, ktorý inak vzniknúť nemusel a nemal, ak by sa štátne orgány striktne držali platných právnych noriem a opäť nezavádzali chaotické postupy.
 
Hodnoť

Neverim ani slovo:

"Ministerstvo je pripravené preplatiť výdavky na testovanie" :-)
To o com sa bavime, Vsak to mal upravovat zakon a podla neho sa ma postupovat.
Ked si nieco stat vynuti od obci mal by to hned financne riesit.
Uz vidim tie clanky o 3 tyzdne: "Obce stale cakaju na peniaze od ministerstva"
 

Hej, je to len bla,bla,bla....

Vysledok sa pocita...zatial ZERO...
 
Hodnoť

Keď sa brala výplata v hotovosti

bralo sa na dva krát, záloha, výplata.

Teraz by mal štát vyplatiť rýchlo "zálohu" jednoduchým výpočtom na počet otestovaných a následne doúčtovať preverované žiadosti o refundáciu.

Prípadné pokusy o podvod v žiadosti prísne trestať.
 
Hodnoť

 

Je logické, že pri realizácii finančných presunov treba dať pozor na možnosť zneužívania a podvodného získavania peňazí. Na druhej strane, čím komplikovanejší systém, tým je potenciál podvodu alebo chyby väčší a najmä...pôvodne dobrý a motivujúci dojem z rozhodnutia a prísľubu finančnej podpory sa stráca a mení sa na dojem, že vlastne peniaze sa dávať nechcú a nakoniec ani neprídu tam, kam majú...resp. kde na nich čakali a na ich prísľube už vykonali verejne prospešnú prácu. Je to takto v poriadku?
Pán Šátek vyššie naznačil nejaký systém. Sú obce právnymi subjektami (jasne definovanými z hľadiska ich veľkosti)? Myslím, že sú...t.j. sú jednak spôsobilé byť zodpovedné za svoje konanie a sú aj schopné byť adresátom finančných tokov. Nevidím žiadny priestor na podvody. Resp. ich podvody sú ľahko demaskovateľné a tým aj spätne hodnotiteľné. A tak v tomto prípade sa môže presun peňazí udiať rýchlo a jednoducho...nielen na včasné spravodlivé pokrytie vynaložených nákladov ale aj na prospech posilnenia pozitívnej spoločenskej mienky v tejto komplikovanej dobe zápasu s pandémiou. Činy sú viac ako sľuby...páni politici i páni úradníci.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika