SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ou jé, takže odvody pôjdu zasa hore. V súčasnej dobe fakt dobrá správa pre malých živnostníkov....
 
Hodnoť

 

Odborari boli vzdy prava ruka Smeru a radi sa nechali uplacat. Pritom dnes uz zastupuju len par percent pracujucich na Slovensku.
 
Hodnoť

Takže tu máme zmeny v Zákoníku práce

návrh zmeny zákona bez akéhokoľvek medzirezortného pripomienkového konania a teda bez možnosti verejnosti sa k návrhom vyjadriť - ďalší príklad transparentnosti podľa Matoviča...
 
Hodnoť

 

Ekonomika na kolenách, niektorí podnikatelia tiež a u nás sa rozdávajú 13 dôchodky, zvyšuje min mzda. To už sme v tom Mečiarovom Svajciarsku? Nič proti tomu ale čo tak namiesto 13 populistického dôchodku zvýšiť dôchodcom normálny dôchodok, ani proti tomu aby ľudia zarábali viac ale nie za cenu toho že to niektorých podnikateľov zruinuje a potom budeme mať viac nezamestnaných na ktorých budú zasa doplácať tí ktorí prácu majú zvýšeným odvodom. Ja nie som ekonom ale podľa takého sedliackého rozumu sa mi zdá že sa s tým malo predsa len trocha počkať až sa ekonomika zotaví.
 

Rozumný príspevok,

nie je totiž málo takých socializmom “kovaný”, ktorí si myslia že podnikatelia majú snáď tlačiarne na peniaze. S minimálnou mzdou sa v tejto situácii nemá hýbať.
 
Hodnoť

 

Populizmus sa u nás dobre zabýval. Nič proti zvyšovaniu minimálnej mzdy, avšak by som od odborárov rád vedel, ako chcú riešiť zamestnanosť v problémových oblastiach Slovenska. Doteraz sa tam nerozvíjala podnikateľská aktivita a myslím si, že po posledných krokoch odborárskych bossov zájde chuť si niečo začať i tým, ktorí majú ešte odvahu. Akosi zabudli, že sme v kríze, ktorú ešte Covid 19 značne prehĺbi.
 
Hodnoť

toto zrujnuje vsetky pohotovosti

napriklad veterina... kdo zamestna za take priplatky?
 
Hodnoť

Minimálna mzda je škodlivá.

Bez inštitútu minimálnej mzdy by sa mali občania Slovenska lepšie. Minimálna mzda má za následok:
- menšiu zamestnanosť, najmä v čase recesie hospodárstva. Neprejavuje sa ani tak prepúšťaním, ale skôr neprijímaním nových zamestnancov kvôli vyšším mzdovým nákladom
- nezamestnanosť postihuje najmä menej kvalifikovaných zamestnancov s menšími skúsenosťami (absolventi škôl, mladí ľudia)
- podniky hľadajú spôsoby ako automatmi nahradiť drahšiu pracovnú silu, stúpajú náklady podnikov
Mzdu najefektívnejšie určí ponuka a dopyt. Každý zásah štátu alebo odborov je škodlivý.
 

môžeš dať nejaké čísla

potvrdzujúce tvoje tvrdenia?
V posledných rokoch rástla minimálna mzda nehorázne, no nezamestnanosť nerástla. Naopak, klesala.
 
Hodnoť

 

A tak so spevom a veselosťou sa rýchlo rútime do zvyšovania nezamestnanosti.
 
Hodnoť

 

Teraz ešte začnú štrajkovať odborári na čele s Ficom a Pelegrinim a budú vykrikovať, že im vláda siahla na už dohodnuté sociálne istoty.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika