SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krajniak: Ľudia by mohli ísť do dôchodku po odpracovaní 40 rokov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Ale moji rodičia si na svoj dôchodok našetrili. Prečo by som im mal do nejakého štátneho systému teda šetriť ja? Aby si potom dajaká politická strana mohla z tých peňazí kupovať svojich voličov a robiť rozhodnutia hraničiace s ekonomickým diletanstvom? Ak budem chcieť šetriť rodičom na ich dôchodok, tak to určite nebude tak, že budem nejaké peniaze posielať štátu.
 

 

Ja by som to logicky chápal tak, ako sa teraz môžeš rozhodnúť dať niekomu zo svojich daní dve percentá. Podobne by teraz z tvojho dôchodkového poistenia časť odvodov išla s Tvojím súhlasom rodičom.
Posielať navyše peniaze štátu, aby ich poslali rodičom - tak to je skutočne nezmysel. To im dám rovno ja na ruku.
 

Keď ťa svrbí za ľavým uchom

poškarebš sa na tom mieste ľavou rukou, štát to spraví (ak to vôbec spraví) pravou nohou, najlepšie cudzou :-).
 

 

Áno, ale pochybujem, že sa štát peňazí vzdá. Čiže skôr si myslím, že ty si znížiš odvody na svoj dôchodok a pridáš na dôchodok rodičov. Takúto variantu predpokladám ja.

Teda zatiaľ vidíme, že ekonomika ide dolu vodou, ale zatiaľ nevidím žiadnu extra účelnú podporu zamestnanosti, podporu ekonomiky atď. Ale každý deň vidím, ako idú nejaké peniaze rozdávať bez toho, aby bol predpoklad, že náš dlh bude klesať. Keby tak politici hospodárili aj so svojimi peniazmi, tak si poviem, že sú len úplne hlúpi. Ale asi nie sú, keď si zo svojich tisícových platov vedia "našetriť" milióny a zároveň si udržiavať slušný životný štandard.
 

Presne tak.

Krajniak je nebezpečný diletant.
 

 

Súhlasím. Úplne obyčajný nevzdelany úradníček bez inteligencie. Čo sa to len deje, že takéto sprostosti vyvierajú z vládneho prameňa???
 

Spytaj sa Timmyho,

bude sranda.
 

Nenašetrili

Dôchodkový systém funguje ako prietokový ohrievač (priebežne). Tvoji rodičia odvodmi platili dôchodky vtedajším dôchodcom a teraz dostávajú dôchodky z odvodov, ktoré platia terajší pracujúci. "Ich peniaze" sú už dávno rozdané. Teoreticky, keby klesol počet pracujúcich o polovicu (aj odvodov), bez zmeny odvodov by mali polovičné dôchodky bez ohľadu na to, koľko v minulosti platili. Štát má peniaze len z daní a odvodov, ktoré vyberie. Dôchodkový systém je v podstate pyramídová hra bez ohľadu na drísty politikov; je len otázkou času, kedy sa zosype.
 

To je síce pravda, ale to neznamená, že

platením odvodov nevznikol štátu záväzok platiť dôchodok,

Štát sa k tomu postavil veľmi diletantsky, čo prišlo to aj odišlo.
V čase keď bolo pracujúcich "veľa" a dôchodcov "málo" mal vytvárať rezervy.
Mimochodom tak to robí každá poisťovňa.
 

 

V čase keď bolo pracujúcich veľa a dôchodcov malo , tak nefungoval ani ten prietokovy ohrievač a nebola poisťovňa . Nehovoriac o tom že toho obeziva bol iba zlomok .
 

Akú dobu máš na mysli?

Poisťovňa je tu už 15 rokov. Nie je to veľa, ale ani tak málo.

V roku 2005 sme pri rovnakom počte obyvateľov mali cca 925 000 starobných dôchodcov dnes ich je 1 100 000 nárast teda bol 19%.

To sa urobilo veľa opatrení na predĺžení veku odchodu
 

 

Pravda, avšak ako sa nastavil spôsob vyplácania dôchodkov, to je problém politikov, nie môj alebo mojich rodičov. Moji rodičia platili dôchodkové poistenie, čiže poistenie za účelom aby neskôr mali dôchodok. ich ako bežného občana vlastne nemusí zaujímať mechanizmus fungovania, ich môže zaujímať len to, že si za niečo platili a o pár rokov z toho budú chcieť mať úžitky.
 

trochu ta opravim,

to, co platili tvoji rodicia, sa len vola poistenie, v skutocnosti je to dochdkova dan!
 

S tým nemôžem súhlasiť

Daň je platba fyzických alebo právnických osôb, ktorá je vynútiteľná, nenávratná, neúčelová, zákonom určená a pravidelne sa opakujúca, a ktorú vyberá štát a orgány miestnej samosprávy v prospech verejných rozpočtov.

V prípade poistenia je zákonom dané plnenie štátu, v prípade daní nie.
Poistenie má aj prvok solidarity, ale okrem zdravotného nie je plne solidárne.

Dane sú v podstate komunizmus, každý prispieva podľa svojich schopností a dostáva podľa svojich potrieb. Nemôžete požadovať opravu tej svojej cesty, lepšiu školu, ... lebo platíte vyššie dane.
 

žiaľ,

v priebežnom systéme, ktorý tu máme, si vaši rodičia na dôchodok nešetrili, odvádzali na dôchodky predchádzajúcej generácie.
 

Určite?

problém je že nenastúpili...
 

 

nenašetrili
 
Hodnoť

 

Od dnes sa k svojím deťom správam slušne.
 

...

... :- D ... veru, aj ja ...
 
Hodnoť

 

Pane boze! Dalsi jednoduchy uradnicek ide presuvat cudzie peniaze z jedneho rozbiteho trezora do do toho isteho len ich este prezenie inou st instituciou.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika