SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Budaj chce na vládu predložiť koncepciu rokovania s Maďarskom vo veci Gabčíkova (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

To je prekvapenie. Ani som nevedel, že ešte je o čom rokovať.

Ak sa dobre pamätám, maďari nechceli nič iné, len Gabčíkovo nespustiť do prevádzky, okrem iného aj preto, lebo presmerovanie toku Dunaia podľa nich porušovalo hranice medzi štátmi,

Preto svojho času vyčlenili dve miliardy na čerpanie vody do starého koryta, v čom pokračovali, kým nedošli peniaze.

V jednom roku, keď bola veľká voda, gabčíkovská priehrada de facto zabránila vytopeniu Budapešti. Ale na to sa už zabudlo.
 
Hodnoť

Domovník je nadržaný niečo urobiť,

no Orbán ho preš.í, ako snehuliaka. Rozsudok bol šalamúnsky, Maďari nemali právo od zmluvy odstúpiť a Slováci nemali právo postaviť náhradný variant. Teraz je nejaké status quo a on ide do toho rýpať. To bude voda na mlyn Orbánovi, posilní svoju pozíciu doma i na južnom slovensku. To čo vyvádza Zmatkovič je nič oproti tomuto štbákovi.
 

 

Tí súčasní ministri sú akísi voľní. Jeden len tak uzná opozičného prezidenta vo Venezuele, druhý chce otvárať problém Gabčíkova. Možno by mal Matovič trochu pritiahnuť uzdu. Ak sa nájde vo vláde dosť zdravého rozumu, mali by to Budajovi nejakým uznesením zakázať.
 

 

Ono to môže mať aj “prozaiskejšie” pozadie. Energetiku sme si predali, dnes už asi ani divá sviňa nevie, komu vôbec patrí, ale Gabčíkovo - práve pre nevysporiadané vzťahy s Maďarskom - muselo ostať štátne. Takže, ak by sa to podarilo vysporiadať, bol by to potencionálne ďalší objekt na privatizáciu.
Keď sa po revolúcii v `89-om začali vyjadrovať všetci ku všetkému a objavovali sa znalci na všetko, tak títo pozdvihli svoj hlas aj proti Gabčíkovu - vraj megalomanská stavba a podobne. Našťastie, u nás prevážil zdravý rozum, Gabčíkovo sa dobudovalo, ale Maďari sa namotali na toto a výstavbu Nagymarosu zastavili. Je to škoda, mohlo byť “zopár” MWh ekologickej energie z obnoviteľného zdroja k dobru. No čo už, keď je niekedy populizmus silnejší ako zdravý rozum.
 
Hodnoť

 

Ivan a Ján Čarnogurský si postavili monument natruc zdravému rozumu a pre namastenie si vrecák. Šovinisti typu Binder, Hofbauer, Húska atď im v tom radostne sekundovali. Doterajším vládam spupnosť nedovolila priznať chybu. Vivat Slovakia! :-P
 

 

Nevybudovať dolný stupeň spoločného vodného diela bolo jednoznačne maďarské rozhodnutie a Slovensko to nemohlo nijako ovplyvniť. Myslím si, že by nebola zabrala žiadna diplomacia a aj rozhodnutie hágskeho súdu bolo vágne.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika