SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Parlament schválil podnikateľské kilečko, ruší sa bankový odvod (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Bankový odvod

Príde mi to veľmi vypočítave od vlády, že bankový odvod dali do toho "kilečka" keďže toto nijako nepomáha ľuďom ale len plní aj tak plné vačky bankám. Ani sa nečudujem že toto opozícia nepodporila. Tiež by som to neschvaloval pretože teraz to vyzerá ako keby tie ostatné zákony ktoré majú pomáhať ľuďom sú tam len preto aby krylo tento odvod 🤦🏼‍♂️
 

 

Si sa preklikal na clanok zo stranky zem a vek?
 

 

Prečo? Veď toto není žiadna konšpirácia ale holý fakt ktorý nejde poprieť. Zaujímalo by ma čo prekážalo tomu tento zákon prejednať v samostatnom zákone. Báli sa snáď alebo to chceli urobiť tak aby väčšina musela byť proti lebo inak by niekto mohol povedať že im nejde o ľudí
 

Len tak an okraj...

"Veď toto není žiadna konšpirácia ale holý fakt ktorý nejde poprieť."

To je prd a nie "holý fakt".

Je zaujímavé, že keď Ťa to tak zaujíma, že tu splietaš konšpirácie, že si neprečítaš samotný návrh zákona a jeho dôvodovú správu.

Touto novelou sa totiž neruší zákon č. 384/2011 Z. z., ale sa len prostredníctvom novely zákona č. 67/2020 Z. z. ruší povinnosť uhrádzať splátky za 3. a 4. kvartál 2020, čo v číselnom vyjadrení znamená, že sa ruší tzv. Ficova novela z konca minulého roka. A keďže sa splátka za 3. kvartál uhrádza v júli 2020, tak sa táto právna úprava musel prijať takýmto spôsobom.

A samozrejme že to v konečnom dôsledku pomáha "ľuďom", len to by diskutujúci musel mať o čosi väčší rozhľad a musel by chápať ekonomické súvislosti.

Ak budeš ešte niečo potrebovať vysvetliť, kľudne napíš.
 

 

To je fajn že to musia uhradiť už tento mesiac ale to podľa mňa neznamená že to muselo byť v Tom kilecku lebo za kilečko by som zahlasoval keby sa to riešilo separatne. Ďalej sté písali že teda nezpalatia 3 a 4 kvartál tohto roku neznamená to v čísla 150 miliónov úľav ? A ak áno nemál som pravdu v Tom že banky si ešte viacej zarobia. Ps: Ak sa v niečom mýlim privítam ďalšiu vašu reakciu. 🙃
 

Len tak na okraj...

"lebo za kilečko by som zahlasoval" - Ty si poslanec NR SR?!? Lebo to by bolo o to horšie, že nepoznáš návrh zákona a jeho dôvodovú správu.

Vy evidentne nerozumiete, prečo bol bankový odvod zavedený a aký mal účel.

Dôvody zavedenia odvodu:
Odvod zaviedla ešte Radičovej vláda. Cieľom bolo, aby budúce prípadné straty bankového sektora nemuseli byť sanované zo štátneho rozpočtu, ale zo zdrojov, ktoré si v lepších časoch odložia banky. Obdobne to v tom čase ako reakciu na finančnú krízu zaviedli viaceré štáty EÚ. Slovenské banky síce nebolo potrebné sanovať, ale nejakú logiku to malo. Už v čase schválenia zákona sa ale predpokladalo (a dôvodová správa zákona to uvádzala), že je to dočasné riešenie do prijatia spoločného európskeho riešenia.
Tým riešením je smernica BRRD a na ňu nadväzujúce nariadenie SRMR z r. 2014. Na ich základe sa zaviedol tzv. Jednotný rezolučný fond, do ktorého prispievajú aj slovenské banky.
Takže banky v SR platia na rovnaké účely dvakrát, pričom možné použitie prostriedkov vyzbieraných cez odvod je viac ako otázne.

Odvod pritom mal už viackrát skončiť, len to by si Fico a jeho perepúť nesmeli permanentne s*ať do huby.

Teraz trochu histórie:
Odvod bol zavedený zákonom v r. 2011 s účinnosťou od 01. 01. 2012.
Pôvodne sa platil vo výške 0,4 % za príslušný kalendárny rok, pričom základom pre výpočet odvodu bola (zjednodušene) suma pasív banky znížená o (kladnú) sumu vlastného imania, o hodnotu podriadeného dlhu a o hodnotu chránených vkladov.

2. Ficova vláda zákon novelizovala v r. 2012, pričom sadzba odvodu sa nemenila, ale zmenil sa základ pre výpočet - po novom to bola suma pasív banky znížená o kladnú sumu vlastného imania a o hodnotu podriadeného dlhu.
Ak si uvedomíš, aký podiel na pasívach univerzálnej banky tvoria chránené vklady, tak ten základ pre výpočet odvodu podstatne narástol.
Zároveň mali banky v r. 2012 povinnosť uhradiť aj mimoriadny odvod vo výške 0,1 % zo základu pre výpočet odvodu.

Táto novela zároveň zaviedla postupný pokles sadzby odvodu podľa celkovej sumy uhradených odvodov - po dosiahnutí 750 mil € a zároveň 1,45 % z hodnoty celkových aktív za bankový sektor v SR mala byť sadzba odvodu 0 %.

ďalšiu zmenu prijala Ficova vláda v r-. 2015 kvôli Váhostavu, keď z vybraných peňazí chcela financovať podnikateľov, ktorým Váhostav neuhradil faktúry. Keď jej ECB vysvetlila, že takto to nejde, tak ešte v tom istom roku 2015 to zrušila (s účinnosťou od 01. 07. 2016).

Ďalšia novela bol v. r. 2016 - keďže suma odvodu sa blížila k hranici, po ktorej by banky už odvod neplatili, 3. Ficova vláda prijala riešenie na 4 roky svojej vlády a stanovila, že výška odvodu je 0 % od r. 2021 a počas rokov 2017 - 2020 je polovičná - 0,2 % zo základu.

Až prišla tvorba rozpočtu na rok 2020 vlani na jeseň a vzhľadom na suchoty na príjmovej strane a veľké ambície rozhadzovať peniaze na výdavkovej strane, sa Fico a Danko navzájom vyhecovali a nielnže predĺžili platnosť odvodu "na veky", ale ešte aj zdvojnásobili výšku sadzby.

Reálne dôvody predlžovania odvodu:
Odvod je na príjmovej časti verejných financií, je súčasťou štátnych aktív. To umožňovalo Ficovi navyšovať výdavky štátneho rozpočtu bez toho, že by schodok prekračoval európske požiadavky.
 

 

"Odvod je na príjmovej časti verejných financií, je súčasťou štátnych aktív. To umožňovalo Ficovi navyšovať výdavky štátneho rozpočtu bez toho, že by schodok prekračoval európske požiadavky." Europske poziadavky nesleduju len saldo resp. mieru rocnej strukturalnej konsolidacie ale aj tzv.expenditure benchmark, teda rast upravenych vydavkov. A ten nadmerne vydavky funancovane aj bankovym odvodom "videl". To ze EK sa nakoniec nechala presvedcit pri vyhodnocovani je ina vec.
 

 

Vďaka za spresnenie a doplnenie.
 

 

Sa mi potvrdilo zasa, ze sa oplati niekedy precitat diskusiu ako clanok.
 

 

https://www.facebook.com/10775...
Takže takéto statusy sú hoax ?
 

Len tak na okraj...

Hoax má nejakú definíciu. Toto nie je hoax, je to jeho názor, aj keď podľa mňa hlúpy.

"veľkokapitál" - ako by som čítal Marxa. Pán poslanec asi nezachytil, že akcionármi bánk sú vo svete aj "bežní" ľudia.

"pretože dávať bankám... ...300 miliónov k dobru" - aha, takže ja keď Ťa najskôr zákonom pripravím o časť Tvojich peňazí, a potom to (aj s ohľadom na prípadný výsledok právnych sporov) zruším, tak som Ti "dal" peniaze?
By som chcel vidieť jeho reakciu, keby som sa mu na 8 rokov nasáčkoval do bytu/domu, vyžieral mu chladničku a prípadne mu obhospodaroval jeho priateľku/manželku a potom, čo by ma dal na súd, by som sa odsťahoval, či by to tiež nazval, že som mu "dal" jeho vlastný byt/dom.
 

 

Nejaký argument po Tom čo ti to diskutujúci nado mnou vyargumentoval?

Ja len doplním, že takéto bankové dane aké zaviedol Fico sú absolútne neefektívne a len deformujú bankový sektor. Banky takúto daň vždy prenesú do poplatkov. Takže Fico len vybral peniaze od ľudí aby im ich nakoniec velkodusne vrátil cez rôzne hlúpe balíčky. A ešte aj zdeformoval trh.
 

plne vacky bank - mohol by si

dovysvetlit, preco bank.odvod
zdvojnasobil pelerina - preco vlastne
a ci ho branil na schodzi?
co sa stalo naopak s kazimirom, ktory
otocil v prospech jeho zrusenia, za co
od rf schytal
 
Hodnoť

Este tak zrusit

"miliionarsku" dan pre nemilionarov (aka vzdelanych ludi uspesnych vo svojom odbore, ktori by nevolili Fica) a bude aj na vyssiu spotrebu.
 

Tak veru

tak.
 

 

presne tak. obavam sa ale ze toto cez tu bandu co mame v parlamente nikdy neprejde
 

tiez na toto

cakam, aj ked pracujem v cechach a netyka sa ma to, je to jednoznacne hlupost, zdanit trochu viac skutocnych milionarov to ano (s mierou), ale milion byvalych korun je v sucasnosti nic
 
Hodnoť

 

To co tam prepasovali aj vstup so zviertami do restik.
To si tie psiska a macky chcu nechat uvarit?
 
Hodnoť

Kilečko

Preboha, čo za polovzdelancov to máme v parlamente? Premiér nepozná slovenčinu ( 7.pád - "z babu") a Sulík nevie, že predpona kilo je tisíc? Čo to teda je to "kilečko " ? Ako prišiel k tomuto superpojmu? No a p.Ķollár je obyčajný podvodník. Tak nám Pánboh pomáhaj.
 

 

Z češtiny
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika