SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rozdrobenosť pozemkov je jednou z priorít, tvrdí Mičovský (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Mali sme, resp stále máme v chatovej oblasti pozemok, z ktorého vlastníme 1/3. Zvyšné 2/3 vlastnia dediči kamaráta nášho zosnulého dedka. Ťapli si za komunistov a neunúvali sa to zapísať na kataster. Zistili sme to, keď sme chceli postaviť novú chatu. Šli sme za dedičmi a zistili sme, že ich počet narástol geometrickým radom na mnoho desiatok, z ktorých polovica je v amerike. To som zvedavý, ako si s tým poradí Mičovský. Lebo až sa my pominieme, geometrický rad začne rásť na našej strane.
 

 

Aky mas s tym problem? Urob rekonstrukciu chaty a je to. Deduska Micovskeho nechaj na pokoji, nech si sniva svoje sny, len by som chcel vediet, kto na ministerstve taha za motuziky. ROEP bo urobeny cca v 200 KU a vysledky nie su povzbudzujuce. A to su katastre, kde nie je cena pody vysoka. Za 3 ha polnohospodarskej pody vychadza najomnikovi,polnohospodarskemu druzstvu rocna platba majitelovi vo vyske 3,22 EUR...ROEP ma jeden jediny ucel- zjednodusenie nakupu ,predaja a vymeny pozemkov vo velkom. A jedneho dna zistite, ze sa nedostanete k jazeru na Krpacove, lebo niekto to vsetko dookola kupil vcitanie pristupovych ciest a plaze okolo jazera.
 

 

Lenže o nás už vedia. Keby sme namiesto starej búdy postavili murovanú chatku, možno by si to nikto ani nevšimol. Ale keď sme riadne žiadali stavené povolenie a zistili, že sa to nedá, by si u nás kontroly podávali kľučku a tých pokút do aleluja.
 

 

"Ťapli si za komunistv a neunpvali sa to zapísať na kataster"?

To je čo za somarina?

Ako sa môže geometricky deliť vlastníctvo medzi ďalšich vlastníkov, keď nie sú uvedení v katastri? Pokiaľ prebehne dedičské konanie návrh na vklad do katastra dáva notár.

Vlastník je ten, kto je uvedený v katastri ako vlastník, resp ako nezistený vlastník,
(zo začiatku sa vlastníci zaznamenali iba menom, nie sú uvedené rodné čísla, zväčša dávno nebohý, to sa ale mohlo dávno vysporiadať, katastre na to vyzývali), ale vždy je uvedený vlastník, i keď iba menom, bližšie neidentifikovaný, to znamená neprebehli dedičské konania,
 

 

pardon,

... vlastníci, zväčša dávno nebohí...
 

 

Vola sa to komasacia alias scelovanie pozemkov priatelia o tom je ten clanok. Zakon c.330/1991 Z.z.
 

 

Je to citlivá záležitosť a zásah do vlastníckych práv.

https://www.zakonypreludi.sk/z...
 

 

Jeden by ti mohol závidieť, ako dokážeš rozlišovať, čo je somarina a čo nie.
 

 

Keď si len ťapli ako vravíš,

na katastri v takom prípade bol ako vlastník stále vedený len tvoj zosnulý dedko. Ak po tvojom zosnulom dedkovi prebehlo dedičské konanie, tak sú ako vlastníci na katastri vedení dediči tvojho zosnulého dedka, návrh na vklad na kataster dáva notár. Čomu nerozumieš?
 

 

Ja rozumiem všetkému. Iba ty trúbiš, že je to somarina. Možno som všetko nepovedal, ale aj tak som povedal viac ako je vhodné na tomto fóre.
 

 

Tak prepáč,

chybala mi v tom logika. Asi som sa mohla vyjadriť ináč.
 

 

A ešte, čo má s tým spoločné Mičovský?
 
Hodnoť

Ku vsetkej ucte pan minister, ale

"Do krajiny musíme zakomponovať aj kríž a kaplnku, ktoré stoja pri ceste už roky," zdôraznil Mičovský.

mame to chapat, ze budujete Slovensko ako skanzen postkomunistickej vychodnej vysokorestanskej krajinky?

btw. su tieto stavby legalne? maju na katastry pridelene cislo LV? splnaju tieto stavby vsetky nalezitosti cestneho zakona, atd. atd. Aku maju prioritu tieto stavby ku projektu zjednocovania parcel? Kdo je vlastnikom tychto stavieb a ich udrzby?
Maju tieto stavby popri cestach rovnaku uroven ako bilboardy?
 

Presne

Ake krize a kaplnky... Naco?? Vyhodene peniaze na stavby a nasledne udrzby...co su toto za svatuskarski ministri v tejto vlade...
 
Hodnoť

peniaze to vyriešia?

130 zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku ... to takto sa riešia problémy? Prikryť problém finančnou dečkou? Do ekonomiky nalejeme euromiliardy a možno si ani nevšimneme koronakrízu, Boris si kúpi stranu, titul a je z neho elitný vysoký ústavný činiteľ. A občas je na predaj aj generálny prokurátor.
 
Hodnoť

no hlavne by ma zaujímalo

ako to chcú riešiť. Čo obmedzia vlastnícke práva? alebo ako? Problém býva už pri oveľa jednochším veciach. Napríklad 2 majitelia jednej parcely, jeden má 1/3 a druhý má 2/3.

1/3 majiteľ svoj podiel nechce predať a ani kúpiť 2/3 podiel. Kľudne sa to takto môže vliecť aj 10 rokov. Ten čo má 2/3 podiel má problém predať ho niekomu inému pretože je tam predkupné právo, aj keď výzva trvá 2 mesiace. Ale kto si kúpi 2/3 z pozemku, kde je majiteľ s ktorým sa nikto nemôže dohodnúť?

A kto určí, ktorému z podielnikov pripadne pozemok? štát? haha.. Alebo sa dohodnú? a ako keď najväčším problémom je, že je tam často kopec mŕtvych vlastníkov, čo kedysi odišli do Ameriky, spravuje to spf-ka a nikto nevie ani dohľadať dedičov...

Pri mnohých pozemkoch bráni vysporiadaniu finančná náročnosť - nájsť vôbec vlastníkov, dedičov a neviem koho, a všetky poplatky sú omnoho väčšie ako cena pôdy.

Obávam sa, že tie zmeny môžu viesť ľahko k tomu, že si z toho zase urobí niekto brutálny biznis.
 

Je to neriešiteľný problém

Napríklad ja mám pozemky na 6 listoch vlastníctva, pričom rekord je 32 spoluvlastníkov na jednu parcelu ,najmenej 6. Pri tom dnes existuje štúdia ,že cez naše pozemky by v budúcnosti mohla viesť cesta ktorá predstavuje obchvaty niekoľkých obcí a jedného dnes dopravne veľmi zaťaženého mesta ,prezradím ,že je to Hlohovec. Teraz niekto príde sceliť moje časti a navrhne mi miesto mimo tohoto plánu.Samozrejme že nebudem súhlasiť.Chotár obce má veľmi rozdielne kvalitatívne parametre pôdy ,teraz kde nám vymerajú ten scelený pozemok.Okrem toho má sa údajne riešiť aj problém jedného dediča ,nás je šesť,ako to vyriešia ,ten jeden vyplatí ostatných a prečo by to robil keď už nikto z nás neprichádza do úvahy ako užívateľ pozemku.Vyplatí nás štát ,odkiaľ na to zoberie a prečo by to robil ? Existuje jediný spôsob ,ale ten si nedovolili ani komunisti, ľuďom pozemky vezmeme a direktívne ich pridelíme jednému dedičovi a ostatní utrú ústa.Keď si odmyslíme rozvrat v rodine ako to bude ďalej keď ten jediný dedič má tri deti , zdedí najstarší a vyrovná sa z ostatnými ,ako a prečo by to robil. Takže situácia neriešiteľná umožňujúca to najväčšie korupčné dianie v štáte,v obci o ktorej hovorím už ROEP začal ,nedokončil sa preto lebo človek čo to robil sa zastrelil.Takže to že by to bolo jednoduché je nezmysel a aj keby sa to podarilo bude to trvať niekoľko generácií aj to možno len preto že už sa vytráca vzťah k dedičstvu otcov ,moje deti už napríklad netušia aké to vlastníctvo vlastníctvo pôdy ich otca existuje ,čo budú o tom vedieť ich deti už ani nerozmýšľam.
 

Skúsim ťa presvedčiť o opaku

Zažil som scelenie a musím povedať, že je to dobrá vec.
Jednoduché to nebolo, ale výsledok stojí za to.
Scelená pôda je určite cennejšia ako nescelená.

Bonita sa samozrejme zohľadňuje a
rovnako možno zohľadniť pravdepodobnú cestu.

Neviem čo by malo trvať niekoľko generácií, u nás to trvalo asi 2,5 roka.

Počet LV ani nie je tak rozhodujúci, ale ak všetky parcely vlastní jeden vlastník,
nie je dôvod ich zapísať na viac listov vlastníctva ak sú v jednom KÚ.
Dôležité je zrušiť spoluvlastnícke podiely.

Príkladom nám môžu byť domy. Domy určite nevlastní toľko vlastníkov čo parcely.
Dohodlo sa kto bude dom užívať a ten vyplatil spoludedičov.

U nás je zvykov vysporiadať dedičstvo tak, že každý dostane rovnaký diel zo všetkého. Vyzerá to spravodlivo, ale výsledkom je, že nikto nevlastní nič.

Pri dedičstve treba rozhodnúť čo pripadne komu a vykonať prípadné finančné
vyrovnanie, Je to náročnejšie, ale nezanáša to problémy do budúcnosti.
 

 

Nepochopil si pointu a to ,že čo nastane ak nikto z vlastníkov pri dedení tú pôdu nebude chcieť,kto to zaplatí a komu to pridelia a ako násilím ? To je totiž realita pretože dnes sa už pôda berie iba ako niečo čo môže priniesť v budúcnosti benefit. Možno povolia Dánom či niekomu inému kúpiť si našu pôdu nie za 50 centov ,ale za 8€ ako nám už bolo ponúkané,samozrejme neúspešne vďaka zákonu, Alebo ide aj o tú cestu ,tá sa dotýka iba časti výmery ,komu bude pridelené ,keď je tam množstvo vlastníkov a výkup pod cesty ,napríklad pod dialnicu Budimír -Bidovce pri Košiciach sa robil za 16 až 20€ za štvorcový meter.Čo myslíš ako sa to dá vyriešiť bez hnevu.Opakujem jediné vyrovnanie sú peniaze a to obrovské peniaze ,kto ich dá ani tí čo sa ich to týka ani štát. Ako som písal tak máme jednu parcelu ,necelý hektár kde nás je 32 a to aj viac takých čo už nežijú a nikto ani nevie o koho ide.Dom si si vybral ,ako zlý príklad ,tam ide väčšinou o malý počet vlastníkov ,väčšinou s rovnakými podmienkami a riešenia sú vopred jasné a právne jednoduché.
 

8€/m2 je nereálna cena

za poľnohospodársku pôdu.

Chcieť zbohatnúť na štátnom výkup je také slovenské.
Tie výkupy by mali byť za reálne ceny nie 10-20 násobok reálnej ceny.


Každá parcela sa dá predať a peniaze rozdeliť v pomere podielov
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika