SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Amazon sa vyhráža prepustením ekologickým aktivistom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Žiadna organizácia nie je rada, keď si na ňu jej zamestnanci otvárajú hubu v médiách a vynášajú do nich interné informácie. Postoj Amazonu je pochopiteľný.
 

 

evidentne im je lojalita k zamestnávateľovi cudzia.
 

 

Ja som zamestnancom ZSSK. V dávnejšej minulosti som ale tu, na stránkach SME vo všeobecnosti kriticky komentoval prácu ministerstva dopravy v oblasti schvaľovacieho konania konkrétneho typu trolejbusov.
Nejaký úradník ministerstva sa cítil tak dotknutý, že si ma vystopoval a napísal na vedenie ZSSK prípis, aby ma prísne potrestali, lebo som ho urazil a dehonestoval jeho ťažkú prácu.

Tak si ma zavolali na koberec, a oboznámili ma s tým prípisom, a vec uzavreli tak, že nebudú ma trestať na objednávku niekoho z ministerstva, lebo som nič zlého nenapísal. A vôbec, veď ako slobodný občan SR v rámci slobody slova mám právo slobodne sa vyjadrovať aj k veciam v oblasti dopravy, vrátane dianiu v ZSSK.

Žiadali iba to, aby ani náhodou som vo svojich diskusiách nevzbudzoval dojem, že prezentujem oficiálne postoje vedenia ZSSK, na to predsa majú hovorcu.

To dodržujem, vždy píšem iba svoj názor na základe práva na slobodu slova a názoru. Pre istotu som tu v diskusiách aj utajil svoje meno, aby mňa poznajúci kolegovia a iné osoby ani náhodou si nemohli myslieť to, že tlmočím oficiálne firemné postoje.
Nuž a už roky fungujem v pohode a nikto ma zo strany ZSSK neprenasleduje. Samozrejme dodržujem firemný etický kódex a svoj názor, možno občas pre ZSSK aj nepohodlný, riadne vyargumentujem, a nikdy neurážam vedenie. A ak je treba, a ak sa dá, tak sa ZSSK aj zastanem.

Moja pozícia je inak špeciálna, ako zamestnanec musím byť k spoločnosti lojálny a korektný, ale ako občan mám právo spoločnosť a jej vedenie kontrolovať a kritizovať, veď iba dočasne hospodária s verejnými zdrojmi. Ale tá kontrola cez diskusie má byť na úrovni a nie pomocou klamlivých argumentov a urážok...

Amazon je súkromná spoločnosť, aj tam má byť predpoklad lojality k firme. Lojalita ale má oprávnene končiť tam, kde firma prípadne začne porušovať zákony...

K ekologickej, uhlíkovej stope iba toľko, že je to hlavne v rukách zákazníkov. Kto na nákupy využíva internetový obchod, musí vedieť, či uvedomiť si aj to, že po každej, cez internet odoslanej objednávke nasleduje príchod kuriérskej dodávky pred jeho dom. Keď si objedná 5 vecí u rôznych dodávateľoch, tak pred dom príde päť dymiacich kuriérskych dodávok. Tak treba kalkulovať, nakúpim cestou z roboty domov, alebo akceptujem príchod piatich dodávok na moju adresu?

Teda uhlíkovú stopu môžu znížiť zákazníci, nie Amazon, reagujúci iba na dopyt, aj keď samozrejme technika sa obmieňa a aj dodávky dymia stále menej...
Ale treba si impulzívne objednať doslova zbytočnosti cez internet rovno z Číny, keď aj v kamenných obchodoch je možné kúpiť rovnaké zbytočnosti?

A načo objednávam trebárs TV prijímač cez internet, keď pred objednávkou si beztak sadám do auta a vyhliadnutý tovar si pozriem a nechám predviesť v kamennej predajni, veď ak sa mi ten prijímač páči, tak si ho môžem rovno vložiť do svojho auta. Vraj cena. Aha, takže tu časom asi treba aj nejakú reguláciu v neprospech internetového obchodu a dodávky tovarov cez kuriérov, nemalo by to byť lacnejšie, mal by tam byť nejaký príplatok za/na ekológiu...
 

ak to nie je whistleblowing

Ak firma porušuje zákon, na to je definovaný whistleblowing a jeho ochrana. V Amazone nedávno išlo o to, že sa zverejňovali zábery, ako ničia nepredané veci, čo však asi nie je porušenie zákona.
 

Aj nacisti boli lojálni Hitlerovi

a kam to došlo.
Ak nadriadený, firma, štát robia niečo zlé, tak sa treba ozvať a nie byť falošne lojálny.
 

 

pokiaľ firma koná protizákonne. tak áno, treba sa ozvať. ak koná v súlade so zákonom, kto rozhodne, čo je zle? nejakí extrémistickí aktivisti, ako v tomto prípade?
 

Ved aj Hitler konal

v súlade so zákonom. Akurat pri takých zákonoch kapali Židia a Nemci lojálne mlčali.
 

 

Tak aj v tomto prípade nakoniec došlo na Godwinov zákon
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika