SME
Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kritika krokov Európskej centrálnej banky poškodzuje menu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

tak, tak, reci su nebezpecne.
hm, kto by si bol pomyslel, ze na navrat nahubkov budes stacit 30 rokov.
 
Hodnoť

Myslím si, že kritika je vzhľadom

na hlúposť krokov ECB ešte veľmi priateľská a neinvazívna. Za to, ako ECB trestá efektívnosť a vytváranie rezerv na horšie časy, by si zaslúžila rovno zrušenie. Namiesto toho tu už roky vytvára bublinu na akciových a realitných trhoch a kradne úspory budúcim dôchodcom len preto, aby hýčkala a rozmaznávala terajšie nezodpovedné populistické vlády.
 
Hodnoť

Na čo je dobré nezabúdať...

Práve preto, že prevažnú časť nových nekrytých peňazí vytvorených štátom a bankami na „podporu ekonomiky“ získajú ako prví „investori“, tak zatiaľ stúpajú len ceny „investícií“ (akcie, zlato atď.) – a to (zatiaľ) bez výraznejšieho rastu SPOTREBITEĽSKEJ inflácie (bežní spotrebitelia z novovytvorených nekrytých peňazí získajú len ich malú časť).
Sú to práve politici, kto vytvoril, udržiava a dlhodobo zneužíva systém, v ktorom štát a jedna skupina podnikateľských subjektov (banky) disponuje takmer neobmedzenými zdrojmi!
Ekomonické procesy pritom môžu efektivne fungovať LEN tam, kde trhové mechanizmy NIE SÚ skreslované (deformované).
Ak pre niektoré „vyvolené“ ekonomické subjekty pôsobiace na trhu (napr. štáty a banky) neplatia niektoré základné ekonomické pravidlá (napr. ak si môžu vyvárať nové peniaze „z ničoho“ a následne s nimi „investovať“ resp. „podnikať“), tak v takejto trhovej spoločnosti sú trhové mechanizmy ZÁSADNÝM spôsobom deformované - a preto ekonomické procesy v takejto spoločnosti efektívne NEFUNGUJÚ. Veď v takejto deformovanej trhovej spoločnosti si „vyvolené“ ekonomické subjekty môžu za „nič“ (za peniaze, ktoré si „z ničoho“ vytvorili) kupovať tovary a služby od „nevyvolených“ ekonomických subjektov (ktoré si peniaze „z ničoho“ nemôžu vytvárať, ale musia si ich zarobiť pomocou vyrábania užitočných tovarov a služieb pre ostatných).
Takáto deformovaná trhová spoločnosť preto NIE JE voľným trhom ani kapitalizmom, ale je to ZLODEJSTVO. A potom je len samozrejmé, že v takejto deformovanej trhovej spoločnosti získajú vládu zlodeji a podvodníci. Preto to na svete a najmä v tomto štáte vyzerá tak ako vyzerá. Čomu sa čudujeme?
Ak to chceme zmeniť, tak základným a NEVYHNUTNÝM opatrením je zastaviť a znemožniť novotvorbu peňazí „z ničoho“ štátom a bankami. Ak to nie sme ochotní urobiť, tak sa musíme zmieriť s tým, že to s nami (a s našimi deťmi - o ktorých zrejme nepravdivo tvrdíme, že ich ľúbime) dopadne VEĽMI zle.


Pre tých, ktorí vedia čítať s pochopením a uvažovať odporúčam o danej téme napríklad:
https://adamsmid.blog.pravda.s...
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika