SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlé správy o ekonomike: ešte viac spomaľujeme, automotive narazil (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

:)
HDP nie je žiadny ukazovateľ pre bežného človeka, viac to pocíti na inflácií. Čo je podľa mňa naj problém je cena peňazí, nízka pridaná hodnota a abnormálna otvorenosť slovenskej ekonomiky. My ako štát vyslovene visíme na šnúrke od gatí Nemecku. Krásny ukazovateľ je s kým máme aktívne saldo zahraničného obchodu a s kým pasívne. Aktívne máme s EU (Nemecko sa horší, Taliansko je v "prdeli", atď.), naopak pasívne máme s Čínou, Ruskom. Úplne jednoducho - nebude sa dariť Nemecku/CZ, nebude sa ani nám a niektoré veci odskáčeme ako prví. Zopár rozumných ľudí v roku 2000, alebo tesne po Mečiarovi o tom hovorilo, že presne toto bude problém o 15-20 rokov - lacná pracovná sila s malým potenciálom rastu mzdy, práca kde bude málo pridanej hodnoty (robotníci za pásom), žiadny vývoj. Ale koho to vtedy zaujímalo, že?, postavili sa búdy, naviezli stroje, vysoká nezamestnanosť a ľudia boli radi, že im "Dzurinda dal robotu". Dnes to tu máte, muklovanie za pár eur a prídu problémy v auto sektore - tak sme znova hladová dolina.
Communist
_
A vsetko je to len a len Dzurindova chyba. Zabudol si este na Radicovej vladu, oni tu tiez tolko pokazili, ze to Fico ani za 12 rokov nestihol napravit... Spadol si na hlavu clovece? Kde inde by tak pracovali ludia bez vzdelania ak ne vo fabrike? Cakas, ze tu niekto v roku 2000 urobi kozmicke centrum typu NASA ked tu nemame na to ludi? Ale za tych 12 rokov ludia uz byt mohli..ak by sa investovalo do skolstva, zdravotnictva namiesto investicii do Kocnera, ci Basternaka.
zubro
<< < 1 2 3 > >>

:)

Dzurinda (Miklóš) bol hlavne zbojník, tak ako Mečiar, Slota, Fico, len mal na sebe iný "mundúr".
Chlapi, ak by ste kapánek rozmýšľali a orientovali sa vo veciach, tak viete, že SVK historicky zaostávalo za CZ čo sa týka kvality života, priemyselnej produkcie, infraštruktúry, školstva, zdravotníctva, takže sme boli (SVK) hladní po investíciach, ale nie je investícia ako investícia - vysvetlím na príklade: máš firmu, produkuješ a chcel by si radšej 3 silných odberateľov, s toho dvaja majú silno vybudované odbytiská po celej EU a s týmito troma odberateľmi máš všetko super nastavené, máš tam super ceny, máš zakontrahované objemy výroby na 3-4 roky, generuješ ročne parádny zisk, ALEBO máš 20 stredných a menších odberateľov, kde je nestabilita, nemáš zakontrahované nič, kde ťa stále tlačia do cien, promócií, kde sa trápiš (ale firma žije), je to komplikovanejšie celé, celkovo si ročne v slabom pluse, ale generuješ zisk na úver, odpisuješ výrobný park, nemáš dlh voči štátu a čosi zostane aj pre teba.
Akú možnosť si vyberie 99 (95) % slovákov? Garantujem, že prvú možnosť.
No ale ak by si rozmýšľal v dlhodobom horizonte, mal kapánek poznania a chcel budovať značku firmy s možnosťou zaradenia sa postupne (10-20 rokov) medzi silnejších hráčov, zvolíš určite - po druhé.
 

 

K+ a pridajme skusenosti zo zloziteho, flexibilneho podnikania vs. pohodlne "posuvanie" tovaru.
 

:)

Ako to je všetko firemne odžité, toto sa nedá naučiť v žiadnej škole, tam sa nedá získať tá skúsenosť, ako rozmýšľať v horizontoch a zároveň riešiť aj operatívu, žiadna škola na svete ťa nenaučí ako chápať reálne nemecké videnie biznisu, ako slovenské, ako rozmýšľa poliak, čech, maďar, číňan, južan EU, škandinávci. V žiadnej škole si nevyskúšaš čo to je robiť dlhodobo pod veľkým stresom (aj keď skúšky na výške sa ti zdajú, že je to "celý svet"), kde ti doslova ide o holé bytie.
Áno flexibilita, to je to slovo, ktoré bude v dnešnom dynamickom svete čoraz viac dôležité a na toto doplatia "molochy".
Kto vedel pred 20 rokmi, že napr. taká logistika bude v roku 2020 extrémne dôležitá pre firmy, pre ich skladové zásoby, pre ich optimalizáciu financií.
Kto tušil čo je to životné prostredie? Kto rozprával pred 20 rokmi o alternatívnych energiách?
Tu je vidno jeden zásadný fakt: západ si nechá financie, patenty, služby, riadenie trendov vo všetkom, legislatívu a elementárnu výrobu odsunie (odsunul) (napr. automobilky) odsunul tam kde patrí - stred EU + východ EU + Ázia.
Preto budem stále tvrdiť, že za Dzurindu sme si krátkodobo pomohli, ale dlhodobo sme sa zničili.
Teraz to pekne vidíme kto je nanosený v bonitných oblastiach Ruska, Kazachstanu, Azerbajdžánu, u arabov - nemec, američan, japonec, angličan, holanďan, číňan.
Západ nechce aby sme mali alternatívu smerom na východ, ale pre strednú EU, ak nechceme robiť celej EU hlupákov, musíme sa orientovať na celý svet.
 

 

Kto sa ma orientovat na cely svet? Vacsina priemyslu je vlastnena zapadnymi spolocnostami.
A vlada vlastny priemysel ani podnikatelov nepodporuje.
 

(:

Pozri,
nie majetok firiem, nie financie, ktoré obhospodaruje daná firma, zisky ktoré tvorí, ale ľudia čo v nej robia a značka danej firmy má hodnotu, nič iné.
Dnes pomocou nápadu + startup financovanie urobíš v priebehu 5 rokov minimálne EU spoločnosť, jediné riziko je ochrániť myšlienku/ nápad.
Tí, ktorý majú dnes majetky, ale neorientujú sa v tom čo sa deje, o tie majetky môžu zajtra prísť, je veľa spôsobov ako: zle investovanie, prejedia to, atď.

Ľudia si moc neuvedomujú ale nastupujú procesy Priemysel 4.0 (žiadne scifi), že možno 80, možno 90% pracovníkov nebude treba vo výrobách (hlavne) a službách. Čo s nimi bude?, vidíme projekty, hlavne u škandinávcov, že radšej ťa nechajú doma, dajú 500-800 eur a vyži si s toho. Budú sa musieť umiestniť v rámci niečoho naturálneho. Známy pracuje u svetovej nemeckej firmy a do 5 rokov má takáto fabrika stáť v južnej Amerike, áno bude to fabrika kde bude zamestnaných do 500 ľudí namiesto 6500 a bude mať raz takú kapacitu produkcie, tzn. 12,5 tis. ľudí nebude mať pracu. Dotkne sa to stoviek mil. ľudí.
Kopec ľudí z SVK je vonku, šikovných, ale kopec je ich aj doma, ten kapitál, tie firmy sa dajú postaviť na zelenej lúke: masívna podpora malých, stredných a začiatočníkov, nie pchať prachy do tých čo ich nepotrebujú. Na západe je obrovský dopyt po handmade produktoch - áno možu si to dovoliť, majú na to, aj na SVK sú ľudia/ firmy ktorý si na tomto založili biznis plán a sú tam úspešný.
 

 

Vypisuješ nezmysly aké sa tárali na straníckych schôdzach.

Ja len pripomeniem - rozkradnutých 600 miliónov EUR na vedu - na ministerstve školstva za Ficovej vlády. Ak si to prepočítaš kurzom z čias Dzurindovej vlády - 40SKK/EUR - 24miliárd Korún. Štátny rozpočet CELÝ mal príjmy okolo 240 miliárd SKK.

Len na jednom smiešnom ministerstve školstva za Fica rozkradli na 1 akcii hodnotu 1/10 štátneho rozpočtu z čias Dzurindu...
 

(:

Pozri, musíš sa naučiť rešpektovať iný názor, robíš presne to čo komunisti - iba ja mám pravdu, kto nehovorí podľa mňa - je triedny nepriateľ - vidíš sa v tom?
Prečo pri dnešnej globalizácií nemôžem vidieť aj smerom na východ?, aj tam sú ľudia, aj tam sa vyrába, žije, pracuje. Mňa absolútne nezaujíma tvoj Fico, Dzurinda, Mečiar, aj keď si viem predstaviť to okolie okolo nich a že ťa pekne zomelie, ako zomlelo aj ich.
A čo ti v tom bráni, vplývať na ľudí, robiť osvetu, bojovať za to, aby si uvedomili ľudia, že Fico je zlodej?, čo? Ako dobre sa kritizuje, píše od stola, keď nemám za nič zodpovednosť, že?
Ak by si žil ako dospelý človek v komunizme, viem si ťa živo predstaviť, že budeš medzi prvými, ktorý budú papagájovať, že aký sú tí komančovia fantastickí.
 

 

Veď ty predsa nemáš žiadny názor. Takže u teba ani nemám čo nerešpektovať. To čo vypisuješ, je len blábol bez argumentov a faktov. Typické komunistické bezobsažné frázy.

Komunizmus nikdy, nikde neexistoval, tak som v ňom ani ja, ani ty žiť nemohol. Ja som žil ako dospelý za toho, čo sa tu volalo socializmus a bola to len otrokárska spoločnosť. Nikdy som nepapagájoval, aký sú komanči fantastický, lebo my sme vedeli čo sú zač a čoho sú schopní.
 

(:

???,
ty si miestny mudrlant jožko mrkvička, čo?
 

 

Inak sam si vo svojej, inak vybornej analyze, naznacil, ze v com je problem....napisal si Slovaci.by si.zvolili variant 1
To ale znamena,ze ak chce byt politik uspesni, tak musi ponuknut produkt, ktory ludia zoberuju t.j. variant 1...
Vacsina ludi bude vzdy uvazovat v style blizsia kosela ako kabat :-)

Cize stav, ktori tu mame je zakonity a nevyhnutny

A.este by som dodal, ze najvacsi problem je nasa zbojnicka narodna crta zobrat vsetko, co nie je pribetonovane k zemi a hlavne pre seba, nie na prospech vsetkych t..j. dobre casy sme nevyuzili na to, aby sme sa zabezpecili na tie zle. Teda vyuzili to len poniektori
Individualne a su za vodou.

Ale zase Slovak (historicky) je nauceny a zvyknuty triet biedu, takze prisposobi sa a prezije.

A mozno sa aj pouci a odovzda tu mudrost svojim detom :-)
 

 

Takze myslis si, ze bolo Dzurindovou chybou, ze dovolil automobilkam zacat vyrabat na Slovensku, lebo keby sa im prestalo darit, tak "sme znova hladova dolina"? Mal preferovat, aby sme boli hladova dolina i doteraz?
 

 

Tak nejak. A ked skritizujes dzurindu za prilis rychle prachy pre svk tak sa na teba vrhne kopec ludi. Netvrdim ze bol zly, ale dalo sa vela veci urobit innac a z dlhodobeho hladiska lepsie. Teraz nemame skoro nic a strecha nam pada na hlavu :(
 

 

"lacna pracovna sila" je jadro ficovho elektoratu. Ludia ktori zarabaju 2000 a viac su v podstate nepriatelia statu, oni nepotrebuju od vlady nic, len ich musime co najviac skasirovat...
 
Hodnoť

 

Nie je nahodou ta inflacia sposobena aj tym ze nam tu jeden prepity alkoholik neustale zvysuje minimalku ?
 

 

inflácia je spôsobená hlavne rastom cien potravín (5%) a rastom regulovaných cien ( 4% MHD,bývanie, stravovanie, školstvo, stravovanie).
Takže zasiahla hlavne nízkopríjmovú časť obyvateľov.
 

 

A co myslis co sposobuje rast potravin ? Myslis ze zvysene mzdove naklady si pekarne nebudu premietat do konecnej ceny ? A to nepisem este o priplatkoch za nocnu. Valna vacsina ludi co si vymenoval ich profesie tu minimalku zial ma. Tym samozrejme nemyslim ze si nezasluzia viac, ale zvysenie mzdy sa dalo riesit aj inak ako len zvysovanim minimalky.
 

 

Ja som nechcel povedať, že nemáš pravdu, skôr potvrdiť to, čo si písal...
Len som si pozrel čísla z NBS a aké sú zložky inflácie...
https://www.nbs.sk/_img/Docume...

Zdá sa že Kažimírov vplyv v NBS sa naplno prejavil. Zaujalo ma v tej správe, že vraj ceny v leteckej preprave klesli o 42%. :-)
 

 

Rast potravín spôsobuje kŕmenie, hnojenie a dostatok vody.
 
Hodnoť

pomerne jasne

a zrozumiteľne povedané veľké A. a doplnil by som B - je to systémová (t.j. kozmetickými úpravami neodstrániteľná) chyba súčasného kopytalizmu. treba hľadať riešenia mimo jeho rámca. odborníci na spoločenské a politické vedy (tí, čo tomu naozaj rozumejú, nie "smeťopisálkovia" a "teletlčhubovia") - toť dôstojné pole na serióznu prácu v prospech spoločenského rozvoja :))
 

 

Komunistickí "odborníci na spoločenské vedy" už od 1867 vedia, že kapitalizmus má systémovú chybu a že už o pár rokov skončí v prepadlisku dejín. A bude nahradený novým, lepším, komunistickým zriadením, ktoré má ale ten problém, že skrachuje skôr, ako začne.
Ale odborníci na spoločenské a politické vedy (tí, čo tomu naozaj rozumejú, nie "smeťopisálkovia" a "teletlčhubovia") veria, že perpetuum mobile existuje.
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika