SME
Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vlaky na západe Slovenska nemajú rušňovodičov, štátny dopravca predstavil riešenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Kto je to tam ekonómom?

Požičať si rušňovodiča je finančne náročnejšie, ako pridať súčasným rušňovodičom. Predsa je tam medzi-článok v podobe iného dopravcu, ktorý chce taktiež profitovať z toho.
 

Mýlite sa

Naopak je to lacnejšie. Štátny rušňovodič stojí cca 40€ +-, prenajatý necelých 25€+-.. Prenajatý rušňovodič je väčšinou platený od hodiny výkonu. Zamestnanec ZSSK má platené aj pracovné pohotovosti, ranné nástupy atď.
 

Bodaj by..

Ak by to tak bolo, ZSSK si rušňovodičov prenajíma už dávno.
 

 

Viem o tom svoje...
 

 

a u koho si ich vlastne prenajimaju? Sukromnikov z osobnej dopravy s poznanim napriklad toho nestastneho kusu BA-Leopoldov podla mna vela nebude, naklady na to zrejme treba tiez pripocitat.
 

 

Kde je napísané, že si už niekoho prenajímajú? Čítajte s porozumením.
 

 

fajn, tak s ktorymi sukromnymi spolocnostami rokuju na urovni, ze uz mozu predpokladat rychle riesenie situacie, ako clanok pise? Ostatne vy zjavne uz viete aj cenu :)
 

 

To je ale matematika MicroK. 40 eur? A čo si do toho započítal? Ale dobre, tak počítajme. 40x160 hodín = 6400 eur. A štátny rušňovodič dostane netto cca 1000 eur. Cena práce cca 2000 eur. Tak kde zmizlo 4400 eur?
 

 

Rušňovodič dostáva aj OOPP, hygienické potreby, musí mu ZSSK zabezpečiť spánok pri prerušení výkonu. Nie všetko sú len mzdové náklady a nezabúdaj, že všetko sa ráta v priemere v rámci Slovenska.
 

 

Ale takéto náklady má aj ten súkromník, tak si to do ceny zakalkuluje.
Či si myslíš, že súkromník má niekde v sklade zamrazených rušňovodičov, ktorých vždy vytiahne len na príslušnú službu a po skončení vráti späť?
 

 

Bože môj, keby nepracujem ako rušňovodič tak by som o tom vôbec nepísal. Alebo si naozaj myslíš, že každý súkromník starostlivo dodržiava zákonník práce, turnusový poriadok, zákon o dráhach a podobne?
 
Hodnoť

Ďalší tunel

Nevedia ako kradnúť, tak skúšajú nové argumenty.
Ľudí treba zaplatiť, zadarmo muklovať predsa nejde.
 

 

Pre radových zamestnancov už nezostalo, vedenie všetko rozkradlo a ešte si nadelilo kráľovské platy a odmeny.
 
Hodnoť

 

Rušnovodič u štátneho dopravcu cca 600 euro v čistom a to ešte musí opravovať poruchy. U ČD min. dvojnásobok. U súkromných dopravcoch v ČR 1800+ Euro. V Rakúsku 3000+ v čistom . A nikde nepravuje rušeň, všade majú plánovanú údržbu a opravárov.
 
Hodnoť

To je tak

ked su statne firmy zaviazane financovat Ficovu predvolebnu kampan (vlaky zadarmo plati ZSSK z vlastneho CF a obcas dostane zo statnej kasy dotaciu) a manazerske posty sa tam obsadzuju po politickej linke.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika