SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Euro je pasca, tvrdí o spoločnej mene šéf maďarskej centrálnej banky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Také madarske kecy som už dlho nevidel.
 

Nuž Maďari sa nechcú poučiť

Maďari potrebujú oslabovať svoju menu.
"Starajú sa" tak o úspory svojho obyvateľstva.
V roku 1995 bol kurz 172 HUF za 1 €. Dnes je viac ako 325.
Pamätám HUF za 0,4 neskôr 0,30 Kčs To by zodpovedalo dnešnému kurzu cca 100HUF za 1€
Keď si Maďari nabrali pôžičky v CHF, tak to potom musela zachraňovať vláda.
 

Maďari sa už poučili

a preto opäť vyhral Orbán. Socialisti tam totiž len kradli a kradli (niečo ako náš SMER). Stačí si pozrieť, ako sa Orbánovi podarilo zachrániť štát, ktorému v roku 2010 hrozil bankrot, zvýšilť reálne mzdy a znížiť dlh. A to ho všetci zo slovenských médií v kuse len ohovárajú, pravdou však je, že Viktor to zvládol a napr. aj diaľnice už dostaval skoro na kompletku.. Niečo ako slovenský ekonomický tiger u nás totiž (aj vďaka smerákom) nikdy nebolo, zato Maďarsko sa v posledných rokoch sa úspešne stavia na vlastné nohy.
https://trimalfa.eu/2019/01/22...
 
Hodnoť

Ked sa tak pozrie na to

Niekto hlbsie v podstate ma pravdu
 

Samozrejme, že v jeho tvrdeniach

je veľa pravdy, ľuďom vidiacim do vnútra mechanizmu fungovania eura je to jasné.
Autora ale diskvalifikuje ho to, čo už čiastočne uviedol diskutujúci "počtár01" nado mnou: Matolcsy ešte ako minister financí bol spoluautorom zákona, ktorý prinútil banky k prepočítaniu úverov z CHF na forinty vo veľmi (ne)výhodnom kurze. Takže používanie objektívnych argumentov je v jeho prípade tiež veľmi voľná disciplína.
 

 

Akurát že počtár01 sa mýli. Maďari si žiadne pôžičky nebrali v CHF. Brali si ich v HUF. Banky len tvrdili, že tie pôžičky, ktoré si brali v HUF sú kryté devizami, (napr. CHF) a preto boli splátky úverov fixované na kurzy týchto devíz, pričom často iný typ úverov (hlavne hypotekárnych) neponúkali, hoci mohli.
 

RE: himalaje

Nie. počtár sa nemýli. Robili to tak isto ako napr. aj Tatrabanka pri hypotékach v eurách ešte pred vstupom SR do €zóny. Môj vtedajší kolega na posilňovaní kurzu SKK voči € bohovsky zarobil, prakticky tretinu hypotéky mu zaplatilo zlepšenie kurzu.
Mechanizmus bol takýto: Banky požičali sumu v HUF (SKK), podľa vtedy platného kurzu vznikol dlžníkovi dlh v CHF (EUR). Samozrejme, že dlžníci splácali sumy v HUF. Počtár01 nikde netvrdil, že banky klientovi vykešovali CHF. Problém nastal, keď forint oslabil zo 150 HUF/CHF na 220 HUF/CHF. Banky prepočítali výšku splátky v HUF, aby zodpovedala aktuálnemu kurzu. A samozrejme prepočítali aj výšku istiny v HUF.
Nie je pravda, že banky neponúkali hypotekárne úvery v HUF. Akurát že úroková sadzba bola 10 percent, vďaka čomu mnohí záujemcovia neprešli scoringom. Pri CHF hypotéke s 4-5 percentným úrokom prešli. Nikto ich ale nenútil brať si úvery denominované v CHF.
Tak sa stalo, že bolo cca 100 tisíc dlžníkov s nesplácanými úvermi.https://journals.openedition.o...
 

 

"Počtár01 nikde netvrdil, že banky klientovi vykešovali CHF."

Akoby nie, prečítaj si jeho príspevok ešte raz, citujem: "Keď si Maďari nabrali pôžičky v CHF, tak to potom musela zachraňovať vláda."
 

Čo rozumieš menou pôžičky

Ak si slovenská vláda požičia v CHF napr. štatny dlhopis CH0206594506 do ŠR sa asi CHF nedostanú . Faktom je, že dlh je vo CHF. To čo vznikne sa volá kurzové riziko.
Splatiť v roku 2023 bude treba splatiť CHF.
 
Hodnoť

 

Euro je bezcenný zdrap papiera a zdrojom útlaku robotníka!! Mená eur voči korune je 1 ku 1!!
 

Mám doma 1000Sk

Rád Ti ich predám za 1000€. Kurz si stanovil sám.
 
Hodnoť

Každému,kto len trochu rozumie ekonomike

a finančníctvu,muselo byť hneď od začiatku zavedenia "spoločnej meny" Euro jasné,že tento hlúpy sen je nerealizovateľný.A poškodí ( a aj poškodil ) mnohým krajinám,ktoré sú dnes zadlžené na stovky rokov. Napr. Taliansko,Írsko,Portugalsko,alebo Grécko. Pretože štáty s tak rozdielnou ekonomikou a HDP,ako sú Nemecko,Francúzko a naproti tomu také Grécko,Portugalsko aleboTaliansko,nemôžu mať spoločnú menu.Pretože z dlhodobého hľadiska je tento pokus s Eurom jednoducho neudržatelný.Preto ECB pod vedením jeho prezidenta Dragiho roky nechávalo tlačiť inflačné Euro.A to sa dialo roky,každý deň. A v 3-smennej prevádzke 24 hodín denne.A tak dnes tu máme ničím nekryté Euro,s nulovou hodnotou. O tomto sa však v Bruseli samozrejme mlčí.Zatiaľ. Pretože tá bublina s nekrytou menou raz tak či tak prasknúť musí.
 

euro samé osebe nie je dobré ani zlé

Faktickým členom eurozóny je aj Čierna Hora. Rozhodla sa pre to dobrovoľne a nerobí jej to hospodársky problém. A to Čierna Hora je ekonomickým mikrotrpaslíkom v porovnaní s Talianskom. Po devalváciách dináru sa Čierna Hora rozhodla, že dosť a prešla na menu, ktorú nemohla znehodnocovať nezodpovedná vláda, vtedy marku a po konverzii marky na euro, prešla aj Čierna Hora na euro. Euro sa stalo problémom pre Tebou vymenované štáty PIIGS, lebo tie boli dlhodobo zvyknuté rozpočtové deficity a štátne dlhy riešiť znehodnocovaním vlastnej meny /okrem Írska/. A to je po konverzii na euro problém, aj keď ECB/Draghi robí, čo môže a tlačí/emituje euro vo veľkom. Taliansko, Grécko, Španielsko a Portugalsko boli zadĺžené aj pred eurom. Ich skutočným problémom sú vlády, ktoré nie sú schopné rozumne hospodáriť, resp. voliči, ktorí si tých nerozumných politikov volia.
Napísať o eure, že má nulovú hodnotu je nevhodné aj keby si to myslel ako metaforu. Euro sa nijak zásadne neodlišuje od dolára, libry, jenu atď.
 

Bývalý šéf ECB,pán Dragi,nechal tlačiť

Euro bankovky v obrovských číslach,vediac,že nie sú už prakticky ničím kryté. Čiže,každou jednou vytlačenou bankovkou vedome znehodnocoval samotnú menu Euro. A sám Dragi,po odchode z čela ECB povedal,že je vlastne rád,že z tejto inflačnej špirály je už vonku. S dovetkom,...citujem : "...že viac som už pre záchranu Eura urobiť naozaj nemohol".Koniec citátu. A tým vlastne povedal všetko.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika