SME
Štvrtok, 28. máj, 2020 | Meniny má ViliamKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rusko uvažuje o alternatíve k doláru, chce predávať ropu a plyn za eurá a ruble (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Keby si tuto diskusiu precitali Putin s Trumpom museli by byt spokojni. Krajina patriaca do Europskej unie a jej obcania sa dotahuju ako nacionalisticki Rusi/Americania. Z mojho pohladu: Rusi potrebuju devizi za predaj ropy/plynu. Ruble pre nich nemaju vyznam. Ked chcu nieco nakupit na "svetovom trhu" rublami tam nezaplatia. Neviem ako je to teraz v Rusku ale pred 10 rokmi sa vsetky transakcie (okrem nakupu v potravinach) platili v dolaroch. Bola to paralelna mena.
sputnik27
Lenze tu sa nebavime o tvojej zavratnej investicii do meny. Ale o tom, ze Rusky export je tvoreny zo 70% vyvozom surovin. A o tento devizovy prisun by krajina prisla. Inflacia Rubla je vysoka a nestala. Keby to bola silna mena udrzi si svoju hodnotu. Ale bohuzial cisla su jasne. https://www.statista.com/stati...
sputnik27
<< < 1 2 3 4

aj tak je to nejaké divné

pred 5 rokmi bol kurz asi 45 rublov za euro, teraz je asi 70 rublov za euro.
https://kurz-euro.zones.sk/kur...
Mne z toho vychádza, že ak by som pred 5 rokmi zamenil 1000 eur za ruble, tak mám 45 000. Ak by som ich /45000 rublov/ dnes zamenil za eurá, dostanem 642 eur.
Samozrejme, ak sa započíta nejaký úrok v ruskej banke /resp. akékoľvek iné zhodnotenie investície/, výsledok môže byť značne odlišný.
V každom prípade, pokiaľ lešek neuvedie konkrétnejšie a overiteľné údaje, bral by som jeho tvrdenie o výnosnom nákupe rubľov s veľkou rezervou.
 

 

Odpoveď pre teba a počtar1. Kupoval som ruble pred 5 rokmi v polovici decembra za kurz cca 70 rub za euro,keď kurz na konci decembra vyskočil až na 77 rublov.Príležitosti kúpiť oslabený rubel boli ešte na začiatku r.2016,keď rubel nakrátko klesol ža na 94 rublov za euro alebo v septembri 2018,keď klesol na 82 rublov za euro.Počas posledných 5 rokov bol rubel veľmi volatilný,čo umožňovalo rubel kúpiť,keď bol veľmi podhodnotený alebo predať,keď stúpla jeho hodnota. https://www.investing.com/curr... Okrem toho úroky na ruble počas posledných rokov boli veľmi vysoké a aj keby niekto kúpil ruble skôr pri kurze 50 rublov za euro,zarobil by na úrokoch toľko,že by mu to pri súčasnom kurze cca 70 rublov za euro pokrylo kurzovú stratu a ešte by zarobil viac,ako keby mal eurá uložené v banke na term.účte.V r.2014 pri prudkom oslabovaní rubla ruská centr.banka zvýšila úrokovú sadzbu až na 17%.A od tejto sadzby sa odvíjajú úroky na vklady v bankách. https://tradingeconomics.com/r... Úroky odvtedy za uloženie rublov výrazne klesli a budú klesať ale aj tak sú výrazne vyššie,ako eurové vklady.Od začiatku roka rubel posilnil asi o 10% .Pretože si myslím,že rubel je podhodnotený voči euru predpokladám jeho ďalšie posilňovanie .Preto naďalej držím ruble na účte.
 

good luck, asi máš pevné nervy,

zachytával som skôr informácie o tom, že zámožnejší rusi opúšťali rubeľ a vyvážali svoj kapitál von a mali veľmi radi doláre a eurá, ešte predtým marky.
 

To je všetko pekné, ale

1, Pokiaľ držíš ruble na účte tak tvoj zisk je zatiaľ účtovný, nie reálny.
2, V ktorej banke držíš ruble? Aký bol a je tm na ne úrok?
3, Posledných 5 rokov bol rubeľ veľmi volatilný, to je rovnaký dôvod pre zisk i stratu.
4, Tiež mám info, že Rusi menili svoje RUB za USD, dnes to samozrejme nie je také horúce.

Inak veľa šťastia.
 

 

Odpoveď pre teba a Heuera: Nákup rublov som bral ako investíciu,nie špekuláciu.Keď investuješ,robíš to na pár rokov,keď špekuluješ,uzatváraš pozíciu za pár dní,príp.týždňov či mesiacov.Ako pri investovaní do akcií je najdôležitejšie,kedy do trhu vstupuješ.Iste budete so mnou súhlasiť,že je lepšie kupovať akcie výrazne podhodnotené ako keď sú na vrchole.Kupovať ruble som sa rozhodol vtedy,keď som si myslel,že trh spanikáril a najmä bežní Rusi začali koncom roka 2014 zamieňať svoje rublové úspori do cudzej meny.To spôsobilo takmer 100% znehodnotenie meny v krátkej dobe.Ak by som ešte počkal,mohol som kúpiť ešte lepšie lenže potom už neboli také vysoké úroky za vklady.Nervy som nemusel mať zvlášť pevné,lebo som to nerobil na páku a riziko straty bolo veľmi nízke oproti potencionálnemu zisku .Číselne by som to vyjadril pomerom 1:10.To stálo za to investovať do rubla.Ďalej,samozrejme že pokial nezamením ruble naspäť za eurá,zisk je účtovný.Je to to isté,ako keď sa investuje do akcii či komodít.Zameniť to však môžem,kedy sa rozhodnem.Podrobnejšie info kde a na aký úrok nebudem dávať.Keď je mena volatilná,je to rovnako ako pri akciách.Dajú sa dosiahnuť vysoké výnosy ako aj vysoké straty.Je to na správnom investičnom rozhodnutí . Rusi po zavedení sankcií v r.2014 a spustení plávajúceho kurzu centrálnou bankou začali hromadne nakupovať cudzie meny ,čo spôsobilo vtedy jej výrazné oslabenie.Ďalšie oslabenia a volatilita boli spôsobené ďalšími vlnami sankcií , ich hrozbami a znižovaním ratingu krajiny.Prečo si myslím,že rubel by mal posilňovať ,sú ekonomické ukazovatele krajiny.Devízové rezervy sú vyše 530 mld usd,blížia sa k rekordným,vyše 2% prebytok štátneho rozpočtu,okolo180 mld usd obchodný prebytok,veľmi nízky štátny dlh.Výmenný kurz je štátom umele podhodnotený,aby pomohol domácim producentom ,najmä potravín.
 

S mnohým súhlasím

Posledná veta sa mi nezdá. Najmä komodita, ktorej sa má pomôcť teda potravinám.

Vývoz potravín z Ruska je malý, otázka čo tam započítame, ale cca to tvorí 5% vývozu.

Na veľkú časť vývozu kurz RUB nemá žiadny vplyv, ropa, plyn a ďalšie komodity sa vyvážajú za USD. Celkovo 60% exportu.

Na tom Rusko pri vyskočení kurzu zarobilo.
Za rovnaký objem USD, získalo podstatne viac RUB.

Kurz môže mať vplyv na dovozy, keď je dovoz Rusom predražený.
Napr. automobily.

GDP Ruska PPP na obyvatelia je len o 18% nižšie ako v SR.

Kúpiť si niektoré "západné" tovary je ale podstatne ťažšie.
Pripomína mi to situáciu z pred 25 rokov v SR.

To potvrdzuje Vašu teóriu o raste kurzu RUB.
Problémom môže byť závislosť na cene ropy a plynu.
 

hmm

presne tak - ak predaju ropu za rubel,tak ok..ale napr. ruru na tu ropu nikde vo svete za rubel nekupia..cize je to iba blabol pomateneho bolsevika,ktory takto sam seba pripravi o prisun deviz
 

<< < 1 2 3 4

Najčítanejšie na SME Ekonomika