SME
Streda, 22. január, 2020 | Meniny má Zora

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úder pre bezpečnosť. Americký minister kritizuje Nord Stream 2 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Tymošenkovej smrad...

Tymošenková krútila kohútikmi, ale Shroder s Medvedevom okamžite reagovali podpisom Nord Stream 2. Toto je ozajstná diverzifikácia rizík pre Nemecko a Rusko. A Ukrajina nech ďalej nakupuje svoje vlastné uhlie z Donbasu cez Bielorusko.
 

Len pre info

Nemecko berie ruský plyn aj cez Bielorusko a Poľsko mimo Ukrajinu - trasa do mesta v bývalej NDR Greifswaldu.
 
Hodnoť

 

Tak ja akosi nerozumiem ... bud sa ideme hrat na environmentalistov a ideme znizovat zavislost na fosilnych palivach a plynoch vytvarajucich sklennikovy efekt, alebo na to kaskeme a ide sa brat znecistujuci plyn od Rusov? Ked chceme nieco pre planetu urobit, tak hadam by sme mali obmedzovat aj uhlie, aj plyn a ist na obnovitelne, ciste zdroje energie. Alebo budeme len tliachat v UN so 16-rocnou zneuzitou demetkou, rozdavat jej Nobelove ceny, ziadat vseliake carbonove dane a stopy a skutek-utek?
 
Hodnoť

 

ked robili ukrajinci bordel s plynom tak co sa cuduje ze ich obidu....amici na mieste rusov by ich uz zrovnali zo zemou keby im kafrali do kseftov...:D:D
 
Hodnoť

 

USA vyplakava ako plynovod obide Ukrajinu, ktora zas naopak odmieta rusky plyn.
Aj sa dohodnu, co vlastne chcu ?
 
Hodnoť

 

o kolko by stal plyn z usa viacej??
 
Hodnoť

Prečo

EU schvaľuje nový pakt Molotov Ribbentrop. Prepojenie Moskvy a Berlína je čím ďalej tým väčšie.
 
Hodnoť

 

Ruský, v minulosti sovietsky zemný plyn, už za čias studenej vojny prúdi aj do západnej časti Európy. Už v roku 1968 boli uskutočnené dodávky plynu zo ZSSR do Rakúska a od roku 1972 novou vetvou plynovodu sa postupne dostal plyn aj do ostatných štátov na západnej strane železnej opony.

Nezdá sa, že by s týmito dodávkami za tie desaťročia bol akýkoľvek výraznejší problém z politických dôvodov, pričom vzťahy Východ-Západ nie vždy boli bezproblémové, ale medzištátne dohody o dodávkach plynu sa vždy splnili. Za ostatné roky snáď jedine Ukrajina, nástupnícky štát rozpadnutej ZSSR, bola slabým článkom v tranzite plynu.

Aktuálne si Nemci budujú nový plynovod z Ruska, v podstate rovno pod morom, priamo k nim domov. Pre SNŠ, teda pre štáty, ktoré na troskách rozpadnutej ZSSR opäť získali nezávislosť, je to veľká rana.
V prvom rade preto, lebo prídu o príjmy za tranzit plynu, v druhom rade je to aj bezpečnostné riziko.
Putinovo Rusko je totiž rozpínavé, a človek niekedy má dojem, že Putin by najradšej obnovil bývalú ZSSR vo svojich pôvodných hraniciach, či aspoň by štáty SNŠ opäť zahnal do jedného košiara s dominanciou, rovno politickým a hospodárskym vodcovstvom Ruska.
Putin to silou moc robiť nemôže, riskoval by to, že počas vojnových operácií by sa poškodili aj plynovody vedúce cez dotknuté štáty a potom by Rusi zostali bez príjmov za plyn.

Ale ak plyn do EU bude prúdiť tak, že bývalé členské štáty ZSSR obíde, tak už sa jedna prekážka odstránila, aby sa konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, či inde, napríklad na Balte, eskaloval. Obrazne povedané plyn tade už nepotečie, tak hurá, môžeme bombardovať, či inak robiť nátlak na ekonomicky oslabené štáty. Iste, na Balte je ešte aj NATO, ale na Ukrajine nie...

Nemecká politika, aj politika EU, smerom k nám je dvojtvárna. Kydá sa na Orbána, či na Slovákov, prečo lezú Putinovi do zadku pre pár kubíkov plynu, a nech to nerobia, nech s diablom nerokujú, a oni si diskrétne budujú svoj vlastný, separátny, bezpečný plynovod, aby si mohli v zime vykúriť svoje byty ruským plynom, hoc by bola celá Ukrajina rozbombardovaná...

Lenže čo môžu Nemecko, a bohatá časť EU, to hádam môžeme aj my.

A či sa to niekomu v USA páči, alebo nie, ale iste je praktickejšie dovážať k nám plyn z Ruska, veď za desaťročia je to overené, že plyn sem prúdil spoľahlivo aj v politicky ťažkých obdobiach a trasy sú vybudované, funkčné a ešte nejaký čas vydržia aj zásoby plynu v náleziskách.
Koľko bude ešte Trump pri moci? A dokedy by trvalo vybudovať spoľahlivé zásobovacie trasy USA-EU? A napokon ani Putin nebude žiť večne....

Plyn z Trumpovej USA tak možno iba ako diverzifikácia, a komplikované problémy s Ruskom treba riešiť inak, a nie tak, že sa cez noc odstrihneme od ich plynu, lebo Trump povedal...
 
Hodnoť

21. augusta 1968 k nám prišli Rusi

a 1. septembra 1968 začal prúdiť ruský /teda ešte sovietsky/ plyn do Rakúska. Na výročie otvorenia dodávok plynu do Rakúska Putin tancoval vlani na svadbe v Rakúsku, ale smútočnú panychídu u nás "nezatanceval". Od nás tak potreboval živiť hladné krky sovietskych vojakov a na revanš si mohli naši rabotčiki zarobiť na budovaní plynovodu. A ešte aby som nezabudol: Vznikla ulica Orenburská /niekedy písaná tiež Oremburská. Jednoducho kšeft je kšeft , vojna -nevojna; ten beží aj keď niekedy okľukou cez Švédsko - ako USA obchodovali s Hitlerom.
 
Hodnoť

 

Mr. Perry zabudol uviesť či USA chce EÚ v rámci toľko skloňovanej diverzifikácie predávať predražený a menej kvalitný skvapalnený zemný plyn priamo z USA (napríklad tak ako chceli cez lobing ich vtedajšieho veľvyslanca v SR predať nám ich značne predražené jadrové palivo namiesto lacnejšieho ruského) alebo či pôjde na hulváta o zemný plyn z Ruska, ktorý napriek protiruským sankciám privezú tankery najprv do prístavov v USA a odtiaľ s príslušnou maržou zase pekne po vode do EU, ktorej niektoré vazalsky naladené členské štáty im už na neho budujú terminály.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika