SME
Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vláda schválila vyššiu minimálnu mzdu, od januára stúpne na 580 eur (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

3,30 na hodinu

Smiešne :)
 

 

Veru smiešne:-) Keby smeracka banda nekradla boli by platy na uplne inej urovni!!!! Konecne idu volby!!!!
 

 

ved platy su na inej urovni :D toto je len minimalka...nikto nezakazuje zamestnavatelom platit vyssie sumy, ci? :)
 

smiesne?

mne pride smiesne, ze za Dzurindovej vlady, ktory sluboval dvojnasobne platy bola minimalna mzda 30 korun na hodinu. No a po Ficovom vladnuti tu nemame, dvojnasobne ale trojnasobne platy a rekordne nizku nezamestnanost. Viac ktomu nemam co dodat.
 

 

ok čiže aby sme si to ujasnili a bavíme sa o minimálnej mzde.
v r. 1998 - 100 eur
v r. 2002 - 185 eur - takmer 2-násobne
v r. 2006 - 252 eur

fico.
v r. 2010 - 308 eur. čiže oproti dzurindovi je to 50 eru menej za 4 roky. čiže dzurinda je viac sociálne cítiaci ako fico :))))

po ficovi sme tu mali skôr rekordne vysoký deficit.

zahraničná zadlženosť na obyvtela v usd (zdroj NBS ) makroekonomické ukazovatele.
v r. 98 - 2198
v r. 2006 - 5987
v r. 2010 - 12141
v r. 2012 - 13132
v r. 2018 - 21676

ešte raz tú o karkulke? alebo máš súmračné dáta?
 

Populizmus s líščou tvárou

Treba zvyšovať platy kvalifikovaným ľudom, na ktorých je postavená naša ekonomika a sú jej oporou a ťahunmi, nezaslúžia si normálnu mzdu. Sme v eurozóne, nároky a kritériá na výkon práce sú podobné ako v západných krajinách EÚ, aj produktivitou sa blížime minimálne k 2/3 ich výkonu. Pozrime sa na priemernú hodinovú mzdu vo vyspelých krajinách EU: Luxembursko 43,80 euro, V Dánsku, dostaneta na hodinu v priemere 39,7 eur, Belgicko, 37,9 eur na hodinu, Holandsko (33,7 eur/h) Francúzsko (33 eur/h), Nemecko (32,3 eur/h), Rakúsko (29,8 eur/h), Fínsko (29,7 eur/h), Írsko (29 eur/h) či Veľká Británia (25,5 eur/h). Na Slovensku má byť priemerná hodinová mzda okolo 10 eura. Ale tomu mnohí neveria, ked sa pozrú na to, čo dostanú na výplatu.
 

trepes

zabudol si napisat cenu byvania a zivotnych nakladov v takom Luxembursku alebo Dansku :) alebo v Velkej Britanii. Tam nestoji capove pivo euro ale 5E. A kolko zarabaju kvalifikovany ludia na Slovensku? Pozri si inzeraty na profesii. Konstrukter absolvent, staci stredna skola a dostane nadpriemerny plat :)). A ze vo Velkej Britanii je hodinova mzda 25.5eur/h tak tomu tam mnohi neveria ked sa pozru na vyplatu. Aj tam sa platia dane a priemerna mzda pred zdanenim je cca 32K Euro rocne. Tak netrep rozpravky pre staru mamu.
 

 

takto, v absolutnych hodnotach Dansko, Luxem. drahsie ako SK, ale preratane na hodinovy prijem lacnejsie.

UK mimo Londyn porovnatelne/lacnejsie ako SK. Minule tu bol myslim aj clanok, kde uz ciastocne priznali myslim cenovu hladinu muky a chleba nizsiu pre UK ako SK.

Bratislava, pomer cena vykon (mzda vs naklady na zivot) velmi zly pomer v ramci EU.

A dalsia vec, na SK sa do toho vyssieho priemeru rata a aj v inzeratoch je uvadzana mzda, kde zamestnavatel ocakava v tomto aj neake nadcasy, dochadzku 100%, ziadnu marodku etc.
Povedia ti, u nas zarobite xxxx eur v hrubom, ale z toho je v poho 15 % dochadzkovy bonus, 20-25% nadcasi, aj ked v inzerate podla zakona by sa mal uvadzat zakladny plat bez takychto veci, ak sa nemylim.
 

klames

v inzeratoch sa uvadza zakladny plat bez bonusov a nadcasov. Cena muky vo Velkej Britanii moze byt porovnatelna s Bratislavou no mi sa bavime o cenach ubytovnia, nehnutelnosti, cestovne naklady a pod. Ak si tam na minimalnej mzde tak si ani neprdnes. Teda pokial nebyvas v podnajme s desiatimi ludmi a jedina zabava je plechovkove pivo v parku.
 

 

lol,
google, rightmove co uk,
pre nemecky hovoriace wohnung zum mieten/kaufen a kludne si mrkni.

Bratislavu porovnavat s Londynom, ci Mnichovom chce odvahu, ale aj tak si to daj na cena vs plat.

a byvanie si kludne mrkni napr Middlands, North okolo Leeds, Manchester Liverpool (byvanie za ceny Presova), prip. east central Nemecko, v pripade porovnania iba s BA kludne hladaj aj v AT.

pre ceny potravin, kazdy velky supermarket ma uz minimalne neaky web s cenami, tesco sk vs com etc.
 

Spomaľ

pracoval a žil som roky v Nemecku a Taliansku chodím pravidelne do Svajčiarska a Francúzska. Všade sa dalo nakúpiť lacnejšie a lepšie ako u nás,potraviny i oblečenie ak je snaha zistiť si kde to je a sledovať akcie a zľavy. V Nemecku som mal prenajaté prízemie domu /2 izby/ s terasou a záhradkou za cenu prenájmu 1-izbového bytu v Ba. A ak ti niečo nesedí, tak si prečítaj napr. tu: "Z celkového porovnania vychádza jednoduchý a všeobecný záver, že kým po zaplatení daní, odvodov a nákladov na bývanie priemernému Fínovi zostane na ďalšiu spotrebu či dovolenku, zábavu alebo úspory 1 200 eur, Slovákovi zostane 330 eur". https://nazory.pravda.sk/analy...
 

demagógia

zaspal si v roku 2010, lebo porovnať ho s rokom 2020 by ti nehralo do karát. 252 vs. 580 eur. za 12 rokov Fica sa minimálna mzda zvýšila o 133 %.
 

 

Hej v čom demagogia?
Porovnával som najbližšie obdobia a porovnávať r. 2006 s r. 2020 je demagogia u teba.
Jednak to nie sú 4 roky TJ jedno volebné obdobie a na druhej strane sme vstúpili do EÚ, nato, ficiak nemusel dávať ekonomiku dokopy prišiel k plnému stolu, mame euro čiže si chlapče úplne mimo misu ty co misu bazen
A ohľadom dlhú niečo nemáš?
 

 

pravda ... opačne ... síce každá vláda kradla, no všetky vlády právnikov robili a robia iba to ... ak by nekradli, tak by na Slovensku boli dostavané dialnice, lepšie školstvo a zdravotníctvo, vyššie platy a nižšia nezamestanosť ... vyššia dôvera v justíciu, políciu a prokuratúru ... :)
 

 

jajaj, zase raz Dzurinda...

Nebyť Dzurindových dvoch vlád, tak nie sme v EU a ty tu teraz nebudeš trepať sprostosti. Nebyť Dzurindových dvoch vlád, dnes sme stále zastrčení v ruskej prdeli na úrovni Ukrajiny, Moldavska, Bieloruska, či Srbska. Veď pre obyvateľov týchto krajín sme už my, Slovensko, vysnívanou krajinou, pracuje tu oficiálne cca 30 tisíc Ukrajincov a Srbov...

Trojnásobné platy tu nemáš vďaka Ficovi, ale napriek Ficovi. Z eurofondov nám sem pritiekli miliardy eur, z ktorých sa zamestnali tisíce Slovákov.

Mimochodom, celé Ficove sociálne istoty a rozdávačky sú financované vďaka zvýšeným daniam, ktoré síce zvýšil Dzurinda, no žijú z nich Ficove vlády a Ficove istoty aj keď Róbert v predvolebnej kampani v roku 2006 sľuboval ich zníženie a aj vďaka týmto nesplneným sľubom sa dostal k moci, ktorú dodnes zneužíva.
 

 

nebyt dzurindu, tak nemame predane strategicke podniky sukromnikom za babku
 

 

A z čoho mal platiť státisíce úradníkov, keď Mečiar rozdal slovenské fabriky svojim kamošom, ktorí ich následne vyrabovali a teda neplnili štátny rozpočet???

Mečiar s Ficom a za nimi ich sponzori a teda šéfovia sa denne musia rehotať, ako za všetko zlé obviňujú ovce Dzurindu, no bez neho by tie ovce dnes "kapali od hladu", lebo by neboli eurofondy a všetky fabriky by boli rozkradnuté. Za Mečiara SPP odvádzalo do štátneho rozpočtu zlomky súm oproti obdobiu po jeho privatizáciii. Ročne dostal štátny rozpočet po privatizácii len z SPP 10-15 mld. SKK (cca 300-500 mil. EUR) a to aj za Ficových vlád, ktorý z týchto peňazí rozdával kamošom a sľuboval istoty ovciam.

Dnes je SPP opäť v rukách štátu (Fico zariadil) a za minulý rok štát dostal z SPP smiešnych 35 mil. EUR, teda ani nie desatinu z čias, keď bol v rukách Nemcov a Francúzov. A samozrejme, cena plynu pre domácnosti nešla na desatinu voči časom z privatizačného obdobia, skôr naopak.
 

 

meciar rozdal svojim kamosom tu, dzurinda svojim kamosom v zahranici

rozpravky o tom ako by sme bez dzurindu nemali co zrat maju asi tolko pravdy v sebe ako ze bez meciar je otec naroda alebo ze bez tisa by sme tu neboli

zisk navyse nezavisi len od prijmu z predaju plynu, ale najma od tranzitu plynu cez slovensko, tam sa situacia odvtedy kapanek zmenila:

Keď vstúpilo Slovensko do EÚ, bolo najväčším prepravcom zemného plynu. Medzičasom sa však začali pripravovať projekty Nord Stream a South Stream so spoločnou technickou prepravnou kapacitou až 118 miliárd kubíkov ročne. Je to viac ako ročná technická kapacita slovenskej prepravnej siete v objeme viac ako 90 miliárd kubíkov.
 

 

Zase trepeš nezmysly. Dzurinda nič nerozdal kamošom v zahraničí. Ale predal.

Mečiar rozdával za korunu, pravica privatizovala za miliardy. Z SPP išlo 65 mld SKK na splátky zahraničných dlhov a 65 mld. SKK do sociálnej poisťovne na naštartovanie druhého piliera, pričom štátu aj tak ostala poloviaca akcií SPP.

Elektrárne (66% akcií) sa predali za 840 mil. EUR, čiže v tom čase cca 320 mld SKK.

Z telekomu detto, miliardy SKK, neviem teraz nájsť presnú sumu...

Takže netáraj, že Dzurinda rozdával kamošom v zahraničí. Predal a z peňazí žil štát.

Nepochybujem, že si čosi uliali popri za nejaké to poradenstvo, ale predaje štátnych firiem pomohli štátu.

To napríklad železnice už nestihli predať, ani letisko BTS a ajhľa čo sa stalo. Rušne s vagónmi predal Fico a dnes si ich prenajímame,

na letisku zarobili pri výstavbe terminálu za Fica jeho oligarchovia 3 mld. EUR,

na R1-ke, "diaľnici" do BB odišli a denne odtekajú do zahraničia za Fica takisto miliardy, konkrétne je to 10 miliónov starých korún denne!!! Denne!!!

to ani nehovorím o dostavbe Mochoviec, ktorú Taliani realizovať nechceli, no Fico ich donútil, dnes je tam už takmer 6 mld EUR v háji a elektráreň stále nevyrába, to znamená, že na 5-člennú rodinu tam už išlo 5-6 tis. EUR. Koľko rokov mohla mať tá rodina elektriku zdarma, nebyť dostavby Mochoviec??? Skús si to prerátať! Za aký čas zaplatíte doma za elektriku 5 tis. EUR?

Len takému Bžánovi chceli za Fica vyplatiť za zastupovanie v jedinom spore 70 mil. EUR, čiže viac ako 2 mld. starých korún. Za 70 mil. EUR sa mohlo postaviť a rozdať mladým rodinám 700 !!! trojizbových bytov!!! Za jeden jediný spor štátu, ktorý má zamestnaných vlastných právnikov plnú prdel, dokonca je ich plná prdel priamo vo vláde, tak načo externá firma?

Znovu opakujem, nebyť tých dvoch vlád Dzurindu, tak dnes je tu nezamestnanosť 25-30% a pre našinca by bol problém dostať sa na prácu čo i len do Česka, nie to ešte do západných krajín.
 

 

opakovat mozes, zo 100x opakovanej lzi sa nestane pravda

bzanova odmena bola dohodnuta dopredu, percentualne

ano, dzurinda rozdaval kamosom v zahranici, kedze cena za ktoru predaval bola smiesna, umelo podhodnotena aby si niekto naplnil vacky a mohol ryzovat, a vsetky zisky odtekali do zahranicia!

predavat strategicke statne podniky mozu len blazni typu dzurinda alebo miklos!!!


mimochodom, keby sa predali zeleznice co by sa asi tak stalo? nuz jedine to, ze ceny listkov by okamzite isli 2-3 nasobne hore, a na privatizacne "reformy" blaznov by doplatili ludia


inak zaujimave ze ked dzurinda predal a tym padom vsetok zisk odtekal prec zo slovenska, tak je to vlastne dobre, ale pri ficovej R1 ke to zrazu kritizujes

a este musis po 10 rokov co tu mame euro ceny uvadzat v korunach, aby to vyzeralo ako vyssia suma

rozpravky o nezamestnanosti si nechaj, staci sa pozriet kedy tu bola najvyssia nezamestanost...poradim ti, bolo to pocas dzurindovych rabovaciek (druhy graf)

http://www.nextfuture.sk/ekono...

takze nizku nezamstnanost mame aktualne nie vdaka dzurindovi, ale napriek nemu :)
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika