SME
Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rodičovský príspevok sa zmení. Za akých podmienok dostane rodič o stovku viac? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pracovala som v Anglicku, porodila na slovensku, žijem na slovensku, poberám rodičovský, ale materské mi platilo UK.

Tzn, pre slovenské prady som v rovnakej kategórií ako keby som nepracovala ?
 

 

Zavisi od dohody medzi UK a SK ... aj ja som vyse 7 rokov pracoval v RF a narok na dochodok nemam. Lebo nie je dohoda medzi tymito dvoma statmi. Sice som si zarobil, ale almuzna z ruska mi nepride...
 

 

Kto poberal materské v SR alebo v EÚ, má nárok na vyšší RP.
 
Hodnoť

 

Opozícia nápad odstupňovať príspevok kritizovala s tým, že vytvára dve kategórie detí.

Ja, naopak, princíp zásluhovosti vítam. Veď aj dnes máme x kategórií detí v závislosti od príjmu ich rodičov. Máme deti, ktorých rodičia zarábajú minimálnu mzdu, ktorých rodičia zarábajú priemernú mzdu, ktorých rodičia zarábajú nadpriemernú mzdu. A tieto deti majú potom rôzny prístup ku vzdelaniu, k zdravotnej starostlivosti, k cestovaniu, atď. Prečo práve pri rodičovskom príspevku to vadí?

Inak, paradox je, že práve ľavičiari zavádzajú zásluhovosť pri tejto dávke, a pravičiari ju zjednotili.
 

 

Zásluhovosť je predsa premietnutá do materského. Štátne sociálne dávky (hmotná núdza, prídavky na deti atď.) a doteraz aj RP sú rovnaké pre všetkých.
 

 

Tak na jednej strane je podľa teba zlé, že deti nemajú rovnaký prístup napr. k vzdelaniu, ale roztváranie nožníc nerovnosti ti príde správne.
 

 

Ja som predsa nikde nenapísal, že rozdiel v prístupe k rôznym benefitom v závislosti od príjmu rodičov je nesprávny (to ste si vy domysleli). Ja som len konštatoval, že (nielen) deti sú vždy v rôznych kategóriách v závislosti od toho, koľko majú prostriedkov.
A len som sa pozastavil nad tým argumentom, že odstupňovaný rodičovský príspevok vytvára rôzne kategórie detí.
Ako spomínal diskutujúci draik, že zásluhovosť je premietnutá do materského. Ja sa len pýtam, že prečo nemôže byť premietnutá aj do rodičovského. Odpoveď je asi ale v tom, že každá dávka sa vypláca pre iný účel a pre inú životnú situáciu.
 

 

Máš pravdu, pochopil som tú časť ako kritiku. Ale ty si len konštatval fakt. Takže podľa teba je správne keď deti nemajú rovnaký prístup k vzdelaniu a roztváranie nožníc je v poriadku.
 

 

No to už je aká sugestívna otázka? Keďže sa jedná o deti, je jasné, čo by som mal odpovedať, však? Ale ako píšem vyššie, a zopakujem to, realita je taká, že (nielen) deti majú rôzny prístup k benefitom v závislosti od príjmov.

Do určitej miery majú všetky deti prístup k rovnakému vzdelaniu, k rovnakej zdravotnej starostlivosti, ktorá nezávisí od príjmu. Ale od určitej úrovne sú predsa rozdiely - niektoré deti ešte po škole chodia na druhý cudzí jazyk, na rôzne krúžky, na doučovania, niektoré deti majú lekárov v bežných poliklinikách, niektoré deti v súkromných poliklinikách, niektoré navštevujú najlepších špecialistov, niektoré cestujú k more, iné okolo sveta, atď. Opakujem, nejedná sa iba o deti, ale tie rozdiely sú predsa všeobecne v spoločnosti.

Bola tu predsa taká idea, ktorá skončila pred 30 rokmi, že sme si mali byť všetci rovní. Už to ale neplatí (a ani vtedy to neplatilo). Do určitej miery sme si rovní, od určitej úrovne sú rozdiely.

...ale to už sme odbočili od témy článku.
 

 

Nejde o to, že sa vytvára akási nová kategoria detí ale o to, že sa rozbíja systém štátnych sociálnych dávok.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka. A tie sa poskytujú na zvládnutie viacerých životných situácii. Nejde o poistenie z ktorého dostavaš plnenie podľa toho koľko si do systém vložil.
Konkrétne rodičovský príspevok sa poskytuje za účelom prispieť rodičovi na zabezpečovanie osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa do 3 rokov.

Rovní si nie sme, ani nikdy nebudeme, ale práve systém sociálnych dávok je tu na to aby zmierňovať dôsledky životnych situácii.

Ak chceme diferencovat tak si skôr myslím, že by bolo fér ich neposkytovať tym co na to nie su odkázaní. Ale to by bolo zasa kriku, že sa podporujú len rómovia a pod.
 
Hodnoť

 

Vie mi niekto povedat, ako dlho musi byt rodic (napriklad) otec poberatelom Materskej davky, predtym ako poziada o davku rodicovsku? (aka: musi matersku poberat pocas celej doby, alebo staci iba den, resp je nejaky minimalny limit?)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika