SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odborári budú budúci týždeň pochodovať za vyššiu minimálnu mzdu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

20% zvýšenie a terazky pred voľbami

keď sa dobre pamätám tak niečo také ako odporúčanie z EU bolo 60% z mediánu mzdy - čo je úplne iný údaj ako priemerná mzda. priemer medián znamená, že 50% ľudí ma nižšiu mzdu ako medián a polovica vyššiu. /daj medián je minimálne o cca 150-200€ nižší ako údaj priemerná mzda.
Je veľmi zaujímavé, že sa odborári idú zblázniť teraz pred voľbami a hneď skokom o 20%. Je asi zbytočné rozpisovať , že prečo.
V štatistike miezd sa to potom prejaví ďalšie roky tak, že sa okrešú štatistické vstupy z nízkych miezd a priemerná mzda umelo zase narastie. Ono to pekne vyzerá ten údaj priemerná mzda je vždy vyššie číslo qako štatisticky údaj medián - ktorý lepšie vystihuje rozloženie platov.
Okrem iného (zvyšovanie príplatkov nza nočnú prácu, SO, NE) zvyšovaním priemernej mzdy zarobí na odvodoch do sociálnej poisťovne zase najviac štát. A samozrejme sa tým pomôže aj zdravotným poisťovniam - najmä Všeobecnej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj napriek doterajším zvyšovaniem príplatkov MM a priemernej mzdy patria mzdové náklady k najnižším v EÚ, či už nominálne, alebo v PPS/PPP.

Máme jednu z najvyšších produktivít práce v Regióne spolu so Slovinskom.

V Slovinsku je aktuálna MM 886 €, na SK 520.

Od budúceho roka stúpne MM v SLO na 940 €, na SK 580/607/635 € (pravdepodobne ale na 580).

Aktuálne priemerná mzda v SLO je 1737 €, na SK 1062 €.

A v Poľsku, ktoré má podstatne nižšiu produktivitu práce:
Momentálna minimálna mzda je na úrovni 2 250 zlotych (520 eur), no vláda ju chce zvýšiť do konca budúceho roka na úroveň 3 000 zlotych (690 eur) a do konca roka 2 023 na 4 000 zlotych (920 eur).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto sem nepíšte ,

tu je cool nadávať na zvyšovanie min.mzdy.Fakty tu nikoho nezaujímajú.
Ak áno potom by sa dalo uviesť,že aj Portugalsko má porovnateľné HDP ako Slovensko a minimálna mzda je tam 700€ a priemerná 1500€.Také Slovinsko je dôkaz,že v našom regióne ak sa chce,tak sa dá,ale našim zamestnávateľom sa jednoducho nechce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

by som min. mzdu zrušil

samé príkazy a dotácie, že sa v tom ani diva sviňa nevyzná. Nechajte to na trh. Na vyjednávanie odborov. Čo naháňate peniaze iným od druhých ? Nemám prehľad, ale keď ste za min. mzdu a porovnávate, viete povedať, aká je super hrubá mzda v tých štátoch? Koľko vidí z 1000 v hrubom zamestnanec a koľko odvedie k tej tisícke štátu zamestnávateľ ? Minule sme čosi rátali, tak nám vyšlo, (ak zle, opravte ma, prosím) že ak štandardný zamestnanec by dostal od zamestnávateľa na ruku 1000 v čistom tak zamestnávateľ odvedie štátu ďalších 830,- Orientačne.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika