SME
Pondelok, 27. január, 2020 | Meniny má Bohuš

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Európska smernica o rodinných domoch vyvolala v Česku stavebný boom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

V Afrike majú ťažké podmienky na život kvôli nedostatku pitnej vody a vody na zavlažovanie (aj napriek tomu tam pribúda obyvateľstvo). Uvedomuje si vôbec niekto, že naše pásmo je v zimných mesiacoch neobývateľné? Prežívame len vďaka tepelne izolovaným domom. Tie stoja neskutočné peniaze a nariadenie EÚ ich ešte zdražilo.
Argumentujú síce nižšími nákladmi na kúrenie, ale po zrátaní v tom rozdiel nebude.
 

hm ak by bolo neobyvatelne

tak by tu ludia nezili ..z archologickych vykopavok vieme ze v nasom pasme neandertalci zili pred cca 40 000 rokmi..
 

si pozabudol

ze neandrtalci mali vyvinuty system danoveho zatazenia.
 

..a to iba

v zimnych mesiacoch ???
 

 

Presne tak. Po neandertálcoch tu po 40 000 rokoch zostali len vykopávky: zopár kostí, nejakí zamrznutí v ľade, nástroje a zbrane čo boli vlastne len odpracované kamene.

Po 100 dnešných Slovákoch po 40 000 rokoch tu (ale aj v Číne, v Česku, v Poľsku) zostane viac nerozloženého odpadu ako po všetkých neandertálcoch dokopy.

Čo sa asi tak stane s tou izoláciou (a nie len s ňou) po jej životnosti? Uloží sa na skládke, v lepšom prípade sa z nej vyrobí iný výrobok a skládku pôjde po niekoľkých rokoch ten.

To nariadenie nijak nezníżi uhlíkovú stopu ani vyprodukovaný odpad. Jedine zvýši cenu domov a bytov, nových aj starých. Áno aj starých. Prečo by ich majitelia predávali lacnejšie, keď vedia, že postaviť nový dom je čoraz drahšie?
 

 

ked zacnu zdrazievat energie, tak bude. to sa moze stat uz coskoro.

k neobyvatelnosti - ako tu podla teba zili ludia pred 100, 1000 alebo 10000 rokmi ?
 

 

Nie som žiadny historik ani stavbár, ale podľa mňa tu vtedy ľudia žili v domoch a príbytkoch postavených z kameňa, dreva, hliny, slamy... Teda z materiálov, ktoré sa po skončení životnosti stavby vrátili do prírody nezmenené, poslúžili ako palivo alebo sa za krátky čas rozložili.
Možno mali vysokú spotrebu energie na vykúpenie, ale palivo rástlo všade naokolo, nemuseli ho potrubím dopravovať tisícky kilometrov. A každý rok dorástlo.

Po skončení životnosti dnešných stavieb zostane na skládkach množstvo nerozložiteľného materiálu, pri výrobe ktorého sa tak isto spotrebovalo množstvo energie.

Dom nemusí mať parametre vesmírnej lode, aby sa v ňom dalo bývať. Tieto nové nariadenia nijako nezvyšujú bezpečnosť ani komfort bývania. Zvyšujú jedine jeho cenu.
 

 

Nuž, ja som pred tromi rokmi postavil dom a dal skolaudovať. Bol postavený z plynosilikátu (vyrába sa zo zmesi piesku, vápna, cementu, vody s pridaním hliníka). Keďže plynosilikát má dobré izolačné vlastnosti, tak som zatepľovanie ani neplánoval. Keď došlo ku kolaudácii, tak som si musel dať urobiť aj energetický certifikát. Firma, ktorá certifikát vydala, mi odporučila ešte dodatočné zateplenie. V lete sme sa nasťahovali, Prvý rok som nezateploval, a minul som na kúrenie 2675 kubíkov plynu (2017/2018). Zdalo sa mi to veľa, a tak som po tejto sezóne v lete, pred ďalšou vykurovacou sezónou, (keďže som už nemal dosť peňazí) zateplil polystyrénom aspoň západnú a severnú stranu. Následne, po skončení tejto sezóny (2018/2019) mi došla faktúra na 2690 kubíkov plynu.

Skoro mi oči vyskočili, však som minul o pätnásť kubíkov viac, ako pred zateplením. Nešlo mi to do hlavy, zvlášť preto, lebo zima bola miernejšia, február bol bez mrazov, pršalo. Dodnes rozmýšľam, ako je to možné. Jediné moje vysvetlenie je, že prvý rok bola zima síce tvrdšia, ale aj suchšia, kým ďalší rok zima miernejšia, ale mokrejšia. Z toho som usudzoval, že vlhký vzduch má vyššiu schopnosť odvádzať od stien teplo. Zároveň som ale rozmýšľal aj nad tým, či náhodou nebolo veternejšie počasie, ako je zvykom. Prúdenie vzduchu totiž dokáže účinne odvádzať teplo, podobne ako odvádza teplo ventilátor od chladiča v aute. Ak by bola pravda, že veterné počasie spôsobilo, že som napriek zatepleniu som neušetril, tak som vlastne vyhodil na zateplenie cca 3500 eur do luftu, a radšej som mal nechať steny obrásť brečtanom, ktorý by bol ochránil steny pred ochladzujúcim prúdením vzduchu.
 
Hodnoť

na Slovensku

v oblasti EHB platia krutoprísne predpisy a od roku 2021 (pre štátnu správu už od roku 2019) ešte viac ustrelené. Uplatniť požiadavky platnej vyhlášky v oblasti energetickej náročnosti a zároveň navrhovať podľa platných tepelnotechnických noriem - sa udrbávame z kolegami, že jaký dobrý matroš mali, keď navrhovali normu. Preto pre zainteresovaných upozorňujem na revíziu STN 73 0540-2 (Zmena 2), ktorá vstúpila do platnosti pekne v tichosti od 1.7.2019 a zásadná zmena je, že to, čo bolo v starej norme norme definované od 1.1.2021 ako “normalizované (tie ustrelené parametre a požiadavky) – čiže záväzné” sa v poslednej revízii zmenilo na “odporúčané”. Asi došiel matroš.
 

Asi im fakt dosiel.

Podla starej normy to bolo fakt uletene a bez rekuperacie sa nic nedalo postavit. Znamy ju ma a ked mu zhorela prazenica tak vetral v zime skoro tyzden a cela uspora bola fuc. Ste sa museli s kolegami dobre rehlit nad nutnymi cerpadlami tepelnymi pre 8 poschodovy cinzak.
 
Hodnoť

 

Ide o to, zodrať plebs zo všetkých koží.
 
Hodnoť

Hned ma napadlo...

Hned ma napadlo, ze smernica nebola mysledna ako podpora vystavby domov v europe :-)

Uradnik moze urobit uspesny stimul len na nieco, co vobec nechcel stimulovat.
...inak by vymysleli nejaky kotrmelec, ako napr. stavebne sporenie, ktory by vystavbu vobec neovplyvnil (len by sa napr. prostrednictvom nezmenej ponuky a zvysenej platobnej schopnosti premietol do zvysovania cien)

Ale (v EU) obohacujeme ekonomiu ako vedu:
- chces nieco podporit?
- Zakaz to!
- alebo v miernejsej verzii: Vymysli nejake poleno pod nohy, co to zdrazi a spravi zlozitejsim

...hotova reverzna psychologia ;-)
 

 

*mi napadlo
 
Hodnoť

 

vidim priestor pre chlapcov z Progresivneho Slovenska v pripade neuspechu vo volbach pustit sa vlastnymi rukami do progresivnych stavieb
 
Hodnoť

 

Chudaci osadnici , Teraz budu musiet zateplovat aj tie plechove pristresky ? Samozrejme len tie "novo postavene".
 

 

Toto je presne to, čo hnevá pracujúcich. Rozdielny prístup štátu k porušovaniu predpisov a neprimerané finančné zaťaženie zamestnancov.

Žiadny pracujúci si nedovolí postaviť si čiernu stavbu na cudzom pozemku. Hneď by nabehli úradníci s pokutami, v prípade nezaplatenia exekúcie z platu.
Ale čo zoberieš niekomu, kto nikdy nerobil a nič nevlastní?
Nič, a ešte im zaplatíš za to, že do tej chatrče privedú štvrté, piate... ôsme dieťa.

Ale toto sa nahlas povedať nesmie. Čakám, kedy mi tento príspevok vymažú.
 

 

Tie zákazy, príkazy, povinnosti pod hrozbami sankcií, trestov a zvyšujúcich sa nákladov už teraz dosahujú úroveň, že ak bude chcieť občan čo i len trochu pokojne spávať, že nič mu zo strany štátu nehrozí, tak bude lepšie, ak emigruje do Afriky.

P.S. Neviete náhodou, či tie humanitárne lode operujúce na Stredozemnom berú pasažierov aj opačným smerom?
 

 

Afričania nie sú chudobní, lebo žijú v Afrike.
Afrika je chudobná, lebo v nej žijú Afričania...
 
Hodnoť

eurohujeri v Bruseli úspešne

likvidujú obyvateľov EU stále novými a nezmyselnými smernicami, príkazmi, zákazmi...a naša lokajská vláda so všetkým súhlasí ako Vzorný služobníček
 

Máš hlavu ?

Tak ju používaj na rozmýšľanie.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika