SME
Piatok, 10. júl, 2020 | Meniny má AmáliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa cestovalo pred revolúciou? (fotogaléria) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Dnes sa cestuje rovnako, len na hraniciach stoja iné autá. Stačí sa pozrieť na hraničný prechod do Grécka alebo Chorvátska.
 

ale to nepochopis

dnes si mozes kupit 4K televizor .. za komancov si ledva zohnal farebny... Ludia si mylia technicky pokrok s rezimom. Ak by teraz zmenili rezim na fasisticky a zacali by sa vyrabat 100K televizory s holografickym zobrazenim, bude to znamenat ze sa meme lepsie ako za demokratickeho rezimu, vsak je to uplne logicke.
 
Hodnoť

 

Získať pas nebol problém. Aj ostatné veci potrebné na vycestovanie sa dalo pomerne ľahko vybaviť. Avšak získanie vycestovacej doložky bolo podmienené dokladom o devízovom prísľube. Ten dostať nebolo vôbec jednoduché. Bežný človek, ak nemal vhodné kontakty, tak sa načakal kým dostal. Ak náhodou mal niečo v kádrovom profile, čo sa úradníkom, ktorí žiadosť posudzovali nepáčilo, tak sa načakal aj zbytočne. Našťastie, v cca poslednom desaťročí už bol systém dosť benevolentný. Dalo sa to vidieť aj na tom, že systém začal tolerovať šmelinu, ktorú predtým tvrdo postihoval. Šmelinári kšeftovali s kadečím. Stavebným materiálom, elektronikou, devízami. Pamätám si, keď tesne po nežnej rozbehli malú privatizáciu formou dražby. V dražbách medzi záujemcami bolo dosť takých, ktorí získali peniaze práve takýmto spôsobom.
 
Hodnoť

Cestovali redaktori pred 89?

Občas sa podľa popiskov k fotografiám, že moc nie, alebo boli takí špunti, že si nič nepamätajú. My sme chodili odmalička každý rok k moru, okrem Bulharska, Juhoslávie, tam bolo začiatkom 90. rokov Grécko, ale aj pred '89 nebolo pravidlo, že by išlo o hodinové státia na hraniciach. To je zavádzanie. Rovnako ako fakt, že cesta k moru bola výnimka. Niekedy sa vyskytli dlhé rady a čakanie, ale nebolo to pravidlo.
Píšete pri jednej foto: "Kontroly na hraniciach boli súčasťou socialistického režimu." – tak som sa musel zasmiať, lebo asi ste si neuvedomili, že kontrola na hraniciach nie je ani dnes njaká extra výnimočnoosť v mnohých častiach sveta, kde nemusí ísť o socialistický režim. Pred zavedením Schengenu, boli kontroly aj medzi štátmi v rôznych častiach Európy!
Pri cestovaní lietadlami v tomto článku venovanému cestovaniu pred revolúciou spomínate Ryanair, Wizz Air, Smart Wings.. čo je úplne mimo. Pletiete súčasné do historického kontextu.
Najprv si niečo doštudujte, overte a potom publikujte.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika