SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Počet dôchodcov na Slovensku prvýkrát presiahol 1,4 milióna (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

A co keby ste v clanku uviedli aj to, ako sa zmenil celkovy pocet obyvatelov na Slovensku v porovnani s minulym rokom? Ak rastie pocet obyvatelov, pripada mi dost logicke ze rastie aj pocet dochodcov. Ale vypichnut z demografie len dochodcov, to je iba taky jedovaty splech do prazdna, ktorym akurat chcete jednu skupinu obyvatelov postvat proti druhej...
 

 

Ja by som z diskusie nevynechal najma fakt, ze niekolko sto tisicov ludi v pracovnom veku uslo do cudziny.
 

Úplná pravda.

Ja som jedným z nich. A skúsil by mi niekto vysvetliť jeden fakt? Ak si hodim svoj írsky plat do slovenskej odvodovej kalulačky, vyjde mi, že na Slovensku by som zaplatil odvody a dane zo mzdy o 291 eur viac ako v Írsku. A teraz pár čísiel: Írsko má cca 4,7 mil. obyvateľov, Slovensko 5,5 milióna. Teda takmer o milión viac, čo logicky znamená, že je viac ľudí v pracovnom veku na Slovensku. Vyššie dane, viac pracovníkov..., teda oveľa väčší príjem do štátneho rozpočtu. Do toho oveľa nižšie sociálky, rôzne sociálne príspevky a prípdavy, dôchodky... Automaticky sa tu natíska otázka: Kde (v pi či) sú tie peniaze? Ale tak Ficovi (aj všetkým jeho predchodcom) je totálne v pjozde, že štát pre ďalšiu dôchodkovú generáciu nebude mať peniaze. Jemu totiž účet na Belize parádny dôchodok istí.
 

 

Tiez som vypadol zo Ficolandu. Sice iba Praha, ale stále si myslím, ze je to co do kvality života, služeb zo strany statu a celkovo kvality života lepsie než keby som ostal na Východě, najvacsej baste socanskych organizovaných zlocineckych struktur.
 

Tak napríklad Írsko nemá

podpísanú zmluvu na nákup najmodernejšćh stíhačiek v galaxii, ani na radary a Írsko nemá ani najšpičkovejšiu, ale ešte nespustenú, atómovú elektráreň, to len ako príklady a toho šafárenia by sa našlo. Naproti tomu u nás máme len 20% DPH v Írsku 23% (dobre, dobre tam majú viac sadzieb, ale však aj u nás máme dve). /IRONY OFF
 

Írsko

ryžuje najmä na alkohole a cigaretách, tie sú jedny z najdrahších na svete. Potom je tu cestná daň, ktorej výška zavisí od veľkosti motora, zvýšili daň na sladené vody...na druhej strane tu vodné a stočné neexistuje, slobodné matky, nezamestnaní, chorí a dôchodcovia v pohode prežijú zo štátnych dávok, príspevkov a dôchodkov. Nepracuje len ten, kto nechce alebo nemôže. Minimálka je teraz 9,65 na hodinu, druhá najvyššia v Európe po Luxemburgu. Íri si svoje v minulosti prežili, takmer ich hladomor vyhubil, no prežili a posilnilo ich to. Všetko si dokážu vybojovať, aj tú vodu zadarmo, hoci im Brusel prikázal, že musí byť spoplatnená. A nie je. Aký to rozdiel medzi nimi a našim národom, na ktorom môže hocikto aj drevo rúbať. Ešte viac chrbáty ohneme. Ťažko povedať, či je to stáročná genetika alebo či nás tak komunizmus poznačil. V každom prípade treba veriť, že aspoň zlodejov z vlády a parlamentu budeme posielať za mreže a peniaze z našich daní nepôjdu na rôzne súkromné kontá, ale vrátia sa zasa späť ľuďom, ako je to tu. Lebo ja sa staroby už nebojím, už rok mám nárok na írsky starobný dôchodoch a idem si ho ešte prilepšiť podnikovým investičným sporením. Nechválim sa, len mi je ľúto, že taký pracovitý národ, akým naozaj sme, sa musí báť staroby. Držím palce, Slováci.
 

 

nuž, my sa ale musíme báť staroby aj z iných dôvodov, ako sú neschopácke vlády.

úplne najpodstatnejší faktor je tá naša "tradícia odchádzania", ktorej si sa držal aj ty.
ono asi môžeš mať aj tú najosvietenejšiu a najpodstivejšiu vládu na svete, ak ti zo štátu odíde takme 10% práceschopnej sily.

Z tých cca 400 tisíc ľudí čo je aktuálne vonku, mnohí z nich vyštudovali tu a vypadli rovno po škole, alebo ešte počas štúdií = títo ľudia, ak sa nevrátia, sú čistými nákladmi štátu. Nič proti nim, jednoducho to je tak.

Drvivá väčšina z tých čo odišli, boli v produktívnom veku a navyše aj ochotní niečo produkovať. Dôchodcov veľa asi neodišlo. Aj tým by Slovensko naďalej muselo platiť starobné dôchodky, ale aspoň by nevytvárali ďalšie náklady na zdravotný systém, ak by odišli v proporčnom množstve.

Podčiarknuté, zrátané - náklady nám ostali, výnosy išli do zahraničia. A deje sa tak naďalej, minulú rok údajne odišlo 30.000 ľudí, a znich 70% sa nevráti.
Čiže 20.000 ľudí preč nadobro. To je tretina populačného ročníka. Proste ekonomická katastrofa.

Prvé, čo by mala vláda spraviť je spoplatniť stredné a vysoké školstvo.
Ak odídeš hneď po strednej, musíš štátu zaplatiť povedzme 5000e.
Ak odídeš po vysokej, zaplatíš 25000e.
Buď tak, alebo tu odpracuj 10 rokov a potom si voľný ako vták.
 

Zaujímavý

názor. Áno, keby každý, kto vyštudoval a odišiel pracovať do zahraničia, musel zaplatiť štátu za školné, tak jednak by tých odídencov bolo menej a jednak by pribudlo niečo do štátneho rozpočtu. No myslíš, že toto je hlavný problém našej ekonomiky? A že by tie peniaze stačili pokryť náklady na dôchodcov? Veľmi pochybujem. V prvom rade by sa mal štát postarať o to, aby absolventi neodchádzali. Tu v Írsku je plno cudzincov, divil by si sa, ale aj Nemcov, Francúzov, Holanďanov... no je len logické, že najviac nás tu je z bývalého socialistického bloku, najnovšie záplava Chorvátov, ktorí sú na tom ešte horšie ako my. Čo sa mňa týka, odišiel som až po 14-tich rokoch po skončení školy, takže tvoju 10-ročnú "podmienku" by som spĺňal :o) Ono každý štát má svoje vlastné tempo, ktorým sa dostáva z ekonomických a politických sr ačiek do dôb, keď sa tie sr ačky premenia na skutočné hnojivo a plody práce sa každému vrátia v podobe slušných dávok, či už ako nemocenská, materská, prídavky na deti, invalidný a starobný dôchodok a pod. Geograficky už v Únii sme, cenami služieb a tovaru sme sa k nej tiež hodne priblížili. Načase sa tam dostať aj platmi a sociálnou podporou. Snáď to príde čoskoro.
 

 

nuž demografický vývoj celkovo JE hlavný problém našej ekonomiky. už len ten nepomer silných ročníkov čo odchádzajú na dôchodok a slabých ročníkov čo nastupujú do práce je vražedný, ale povedzme že by sa to ešte ako tak dalo zvládnuť, s tým, ako sa všetko automatizuje a robotizuje postupne.

ale v kombinácii s tým, že odchádza polovica každého ročníka aspoň na čas von, a tretina ročníka navždy, je to doslova ekonomická katastrofa v priamom prenose

toto je ďalšie skvelé dedičstvo komunizmu, ktoré odpálilo nejednu krajinu (doslova vyľudnená Litva, Lotyšsko, čiastočne Estónsko, Bulharsko...)

jasné, že spoplatnenie školstva samo o sebe nezachráni ekonomiku, ani neufinancuje dôchodky
ale je to prvý krok, navyše veľmi ľahko zrealizovateľný, a ešte je to aj fair.
a vieš čo? ak by sa poplatky od emigrantov presmerovali rovno do toho školstva, MOŽNO by sa časom úroveň našich škôl zlepšila, a to už by prínos pre ekonomiku malo značný

ano, každý štát má vlastné tempo, a my sme momentálne ešte stále na vlne a západ postupne dobiehame, politikom napriek
ten rozdiel platov tu a na západe je síce stále značný, ale zas na druhú stranu nehnuteľnosti a služby sú x-krát lacnejšie, čo ten rozdiel do značnej miery stiera

otázka je, kedy nás naša demografická katastrofa začne poriadne dusiť. už teraz nás pridúša, a efekty sa budú dlhé desaťročia iba zhoršovať.
čiže to dobiehanie už ani nemusí mať dlhé trvanie -> o dôvod viac odtiaľto vypadnúť -> a máme vicious circle ako vyšívaný

tých 400 emigrovaných Slovákov nahradiť 400k Srbmi či Ukrajincami asi tiež nebude najšťastnejšie riešenie.

nuž, veď uvidíme ako sa to celé vyvinie.
ja som zatiaľ spokojný tu. Jediné, čo mi chýba, je more. Takže koniec koncov možno jedného krásneho dňa aj ja odtiaľto odídem, aj keď z iných ako ekonomických dôvodov.
 

pocul

som taku famu, ze tie skoly su platene aj z dani ich rodicov - takze tomuto prepytujem "statu" nie su nic dlzni...
 

 

nuž tak potom tí rodičia sa kľudne môžu vzdať dôchodkov, lebo ja som počul takú fámu, že tie dôchodky sú financované aj z daní ich detí, a tie sú vonku, takže tento prepytujem štát im nie je nič dlžný.

tak nejak?
 

ako mozes

mat "ovela vacsi prijem", ak tie dane/odvody vyberas z nasobne nizsich miezd ?.. ale aspon si s tymi €€ uprimny, lebo burzoazia nas cez svoje media rok co rok presviedca a mnohi trollovia to prevzali, ze emigracia resp. nasledny navrat je hlavne o "moralke", "slusnosti", "vymahatelnosti prava", "korupcii".. volaju to aj "funkcny stat".. pritom stat funguje len tak ako ona chce..
 

Máš

pravdu, platy sú na Slovensku o dosť nižšie, a teda aj dane a odvody budú nižšie, no množstvo pracujúcich je o dosť vyššie a sociálne dávky sú tiež neporovnateľne nižšie. Takže príjem do štátneho rozpočtu je určite vyšší. Výdavky na rómov sú tiež slušnou čiastkou, no stále v pokladnici ostáva dosť na to, aby to veľmi slušne zvýšilo životnú úroveň dôchodcov, trvale chorých, mamičiek na materskej, nezamestnaných a podobne. A stále si myslím, že až sa prvý premiér aspoň na desaťročie dostane do basy za korupciu, veci sa začnú hýbať tým správnym smerom.
 

sidlo velkych firiem, hlavne IT gigantov

Zabudol si spomenut ze v Irsku sidli europska centrala skoro vsetkych americkych IT gigantov, kde aj platia EU dane, kedze si tam zriadili EU sidlo, kvoli nizkym firemnym daniam ktore ma Irsko. Cize tie firmy podnikaju v celej EU ale dane za celu EU platia len v Irsku. Preto mozu obyvatelia irska past ak kozy niekde na luke aj tak sa budu mat lepsie ako my na Slovensku, kedze ich statny rozpocet je plneny tymito obrovskymi firemnymi danami - podobne to robi aj Holandsko. O nieco podobne sa pokusa aj Madarsko kde tusim znizili firemnu dan na 9% co je sakra rozdiel oproti nasim 22%. Preto tam odislo/odchadza vela nasich (a nielen nasich) firiem a zriadili si tam sidlo aby tam mohli platit "nizsie dane", pritom stale podnikaju na Slovensku, alebo zvacsa na Slovensku.
 

Iste.

Írsko pritiahlo mnoho amerických gigantov zaujímavými daňovými úľavami, no aj svojou dobrou geografickou polohou a vysokou kvalitou škôl. Na druhej strane tu jeden pracovník stojí 4-krát toľko ako napr. na Slovensku. Platy, bonusy, odstupné... sú tu neskutočné. Írsko nevyrába vôbec nič, ako iste vieš. Snáď okrem chemického priemyslu. No má výborné poľnohospodárstvo, rybolov, skvele rozvinutý turizmus a zvyšok sú tie európske centrály, ktoré si spomínal. Do toho obrovské dane na alkohol a cigarety a nadštandardné platy a máš prílev do štátnej pokladne ako málokde. Ale to najpodstatnejšie je, že tie peniaze sa nezokradnú, ale idú naspäť do systému. Aj preto si Írski dôchodcovia žijú ako páni.
A už len jeden príklad ti poviem, ako Írsko využilo napr. európske dotácie: Každý jeden farmár dostal svoj diel bez toho, aby oň musel žiadať. Ku každému osobne prišiel úradník s papiermi, dopísal údaje (počet dobytka, koľko hektárov obrábanej pôdy...) a peniaze prišli každému automaticky na účet. Pokiaľ si dobre pamätám, na 50 ks dobytka, plus nejaká pôda, to bolo okolo 75 000 eur ročne. Každá jedna farma tu má nové stroje, postavené nové domy, hospodárske budovy... Žiadne podvody, úplatky, rodinkárstvo. A preto to funguje. Pekný deň prajem.
 

@ dan_empire: Jeden z tvojich najlepsich

prispevkov of the year 2019. Takze nemusim opakovat iba suhlasne podpisem.
-
Hlavne ten vyrok; ... Automaticky sa tu natíska otázka: Kde v p..... zmizli vsetky tie NASE peniaze ??!?!? (obyvatelia su akcionari a majitelia krajiny, a teda prachy patria im a nie nominovanym sluzobnikom statu ktorych do funckii nikto nenutil )
-
A automaticky sa nam potom natiska uz aj ta odpoved ...
-
Ale ziadna z vlad ery novej SVK samostojnosti a samostanosti , ziadna z tych vlad nema cisteho svedomia, niektory dokonca nemaju s tym ani problem , lebo svedomie je pre nich iba trochu sarkasticky a zbytocny neznamy pojem... lebo oni su PO MNE POTOPA...
-
A preto DAKUJEME vsetkej tej samozvanej seba-nominovanej chciet-byt-slovenskej-elite za tych poslednych 30 rokov !! Aj velky mag a specialista na ZMIZNUTIA Houdini by tu iba cumel...

Merci
Grazie
Danke
Gracias
Spasibo
Thanks
Keszenem
Mistři, mistři, děkujem,
Domo Arigato, Mr. Robo to
Muchtala-ach-chleb-buchta-lah
 

Vďaka

za uznanie. Človeku je ale smutno z toho, keď vidí, že niekde to fungovať môže a u nás ani po 30-tich rokoch od revolúcie sa nezmenilo vôbec nič. Ba išlo to k horšiemu. Naozaj je už načase sa z toho marazmu začať hrabať von. Snáď naše deti, ktorých doba komunistov minula, s tým konečne niečo urobia. My sme asi hodne poznačení, keď sme to nedokázali. Držme im teda palce...
 

 

A o koľko vzrástol počet obyvateľov na Slovensku od roku 2005? Ja som našiel údaj 62 tisíc....počet dôchodcov stúpol o 180 tisíc...máte iné čísla?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Od roku 1999 pocet obyvatelov SR vlastne stagnuje. Je sice mierny narast, ale iba radovo par tisic obyvatelov za rok a teda sa drzi na 5.4 mil obyvatelov. Aj to tusim drzia iba pristahovaci, vlastna bilancia je minusova.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika