SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zverejnili rozsudok nad Rybaničom: polícia konala podvodne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Kde je už Kaliňák

... snáď si nemyslíte, že čaká na predvolanie a pripravuje si s advokátom svedeckú výpoveď?
 
Hodnoť

Čo je pre spoločnosť nebezpečnejšie

pranie špinavých peňazí , alebo ich odhalenie za cenu porušenia pravidiel , kroré to umožňujú ? !
 

o pranie peňazí nešlo.

Tá transakcia bola legálna, zdroj peňazí bol banke známy, TB nič neporušila. Rybanič neodhalil nič nelegálne, ale to, že minister vnútra klamal o svojich obchodných vzťahoch s Bašternákom. Keby naozaj išlo o nelegálnu transakciu / pranie špinavých peňazí a banka by to neohlásila/kryla, to by bola iná káva. Ale nebola.
 

Bola to podozriva operacia

A bolo nutne sa pozerat na nu ako sucast viacrocnej legalizacnej schemy, kde na zaciatku je hrba kesu (pochadzajuca z neznameho zdroja), ktora bola pouzita na nakup luxusnych nehnutelnosti, renovacie a nasledne tieto boli cez uver nadobudnute (za ovela nizsiu ako trhovu hodnotu), cim sa cash zmenil na legalny prijem z prenajmu, resp. na splatky uveru ale neskor prijmy z predaja nehnutelnosti. Hotovo. Ak navyse doslo ku kupe od osoby obvinenej z danovej trestnej cinnosti a spolocnikmi vo firme boli ludia alebo firmy, ktore podla prokuratora Spirka odvolavajuc sa navypoved DPHackara mali ziskavat kickbacky z verejneho obstaravania (aj vo forme cashu), nie je o com. Operacia mala byt opakovane nahlasovana pri kazdej dalsej informacii, ktora poukazovala na to, ze s velkou pravdepodobnostou ide o legalizacnu schemu, zial do ktorej bola banka aktivne vtiahnuta.
 

ale ano, porusila... zakon

o tom jasne hovori. pozri si moj prispevok vyssie...
 

nie.

Zákon hovorí to, že v prípade obchodov s politicky exponovanou osobou je banka povinná venovať transakcii zvýšenú starostlivosť (§12 Zákona), čo obnáša o.i. zisťovanie pôvodu peňazí a bližšie monitorovanie transakcie. Pôvod peňazí banke bol známy a transakciu monitorovala (v rámci toho aj zistila, že niekto si robil vlastný "mnitoring"), žiaden zákon neporušila. BTW, nielen TB, ale všeobecne banky si na povinnosti podľa zákona o boji proti praniu špinavých peňazí dávajú dosť úzkostlivo pozor. Lebo ak niečo neskontrolujú, prípadne nenahlásia, čo by nahlásiť mali, je veľmi jednoduché ich za to popoťahovať (ako sa to stalo PrivatBanke s prevodmi medzi Kočnerovými účtami). TB bolo a je jasné, že oni budú banka aj dávno potom, čo Kaliňák nebude ministrom a môžu ich spätne kontrolovať aj roky dozadu po zmene vlády, ktorá pôjde práve po takýchto transakciách. Takže myslieť si, že TB Kaliňákovi niečo kryla, je nezmysel.
Porušenie povinností TB pri monitorovaní a nahlasovaní transakcií je jedna vec (nič neporušila) a podozrenie, že mohlo ísť o súčasť širšej schémy je druhá vec, pričom vyšetrovaniu takejto prípadnej širšej schémy nič nebráni a záznamy o tom sú. Okrem iného aj záznamy, ktoré viedla a vedie TB v rámci zvýšenej pozornosti venovanej transakciám politicky exponovanej osoby. Takže ak je/bude vôľa na to, aby sa niekto pekne zoširoka a podrobne pozrel na to, čo tam roky Bašternák s Kalim varili, tak sa pozrieť môže, nič tomu nebráni, záznamy o tom sú a to, či Rybanič niečo posunul/neposunul Rajtárovi na tom nič nemenilo a nemení.
 

tu transakciu mali jednoznacne

nahlasit, lebo zakon im to jednoznacne uklada. ak by to urobili, tak by sa samozrejme nic nezmenilo, ale takto maju maslo na hlave aj oni...
 

 

Keby TB bola jedina samostatna nekonecne mudra entita, ktora uplne spravne zhodnoti, ze tu bude aj dlhe roky potom, co Kali nebude ministrom, tak OK. Ale nie je. Aj TB tvoria ludia a zamestnanci, ktori si svoju pracu mozu vykonavat aj poctivo a aj nie, takze skor by som stavil na to, ze Kali mal kamarata/kamaratov, ktori pripadne podozrenia stopili a dnes uz v banke mozno ani nepracuju. Preto som za to, aby sa pozreli podrobnejsie aj na to, ci banka prostrednictvom svojich zamestnancov naozaj robila to, co mohla a mala.
 

súhlas.

To, že zamestnanci TB môžu pochybiť, je samozrejme možné. O inom som však hovoril: že každá banka si na toto dáva zvlášť bacha a radšej urobia viac, než menej, lebo vedia, že ak niečo zanedbajú, tak oni budú ľahký terč. Inými slovami, oni postupujú tak, aby si kedykoľvek v budúcnosti obhájili svoj postup pred regulačnými a kontrolnými orgánmi, NBS a políciou a to aj v prípade, ak bude ministrom financií Matovič a ministrom vnútra Boris Kollár. Princíp právnej úpravy boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti nie je v tom, že banka by mala robiť vyšetrovateľa, ale v tom, že banka zhromažďuje údaje o transakciách (a v prípade politicky exponovaných osôb tých parametrov musí sledovať a zhromažďovať viac), ak niečo evidentne kričí tak to nahlási (čo v tomto prípade nekričalo) a bankou zhromažďované údaje sú kedykoľvek následne skontrolovateľné a preveriteľné napríklad aj tou políciou. Reálne v bankách existuje viacstupňová kontrola toho, či si tam náhodou niekto nerobí vlastné kšefty, keďže to by bol pre banku obrovský prúser. Z uvedeného dôvodu považujem za prakticky vylúčené, že by nejaký Kaliho kamoš v banke úmyselne kryl kšefty, ktoré kryté nesmeli byť. Osobne by som stavil určitú sumu na to, že ak aj v TB už nebola kontrola ohľadom tejto veci, tak určite bude a žiadne pochybenie na strane banky nenájdu.
 

Bude sa zistovat ci TB to nahlasila

Bude sa este zistovat, ci TB nahlasila tie operacie a v ktorom case - ci to bolo pred Rybanicom alebo po. Lebo najma z dovodou toho poskytknuteho uveru, cele to naplna predpoklady ucelenej legalizacnej schemy za aktivnej (i ked zrejme nevedomej) ucasti TB (poskytnuty polmilionovy kontokorentny uver). Bude na to vytvoreny medzinarodny tim spadajuci pod komisiu. Bude sa aj zistovat, ktori ludia a v akom rozsahu komunikovali a koordinovali kroky s RK medzi 7.-10.6.2016. A nepochybne aj to, ci TB alebo policia vyzradila PEPovi meno zamestnanca banky.
 
Hodnoť

kvalitne odôvodnený rozsudok.

To, že Rybaničov postup nebol ani dobromyseľný, ani zákonný, je jasné, odsúdenie je namieste. Rovnako je namieste venovať pozornosť tej časti rozsudku, ktorá opisuje "taktický" postup polície voči Rybaničovi, ktorý sa nedá nazvať inak, ako nezákonný nátlak. Je dobré, že si to súd všimol a upozornil na to. Nejde totiž vôbec o ojedinelú prax, ale takáto "hostage justice" je postup ktorý polícia používa úplne bežne. A súdy by s tým mali narábať tak, ako tento rozsudok: neuznať nátlakovým a podvodným postupom získané dôkazy. Je to tiež zrelé na prešetrenie zákonnosti postupu polície inšpekciou.
 
Hodnoť

..

Položme si otázku čo by nasledovalo keby to oznámil banke. Co by nasledovalo keby to oznámil policii ci prokuratúre. V oboch prípadoch nič
 

potom by tá situácia bola nasledovná:

Rybanič by mohol tvrdiť: "postupoval som podľa pravidiel, podozrenie som ohlásil nadriadeným aj polícii, ale nič sa s tým nedialo, zamietli to pod koberec. Tak mi nezostávalo iné, len to zverejniť a preto som to posunl novinárom".
On však v skutočnosti žiaden pokus o zákonný postup neuskutočnil, ale konal tak, aby získal nástroj pre svoju stranu SaS použiteľný v politickom boji.
 

 

Treba poďakovať Rybanicovi. Aj ked súhlasím , že takto by sa to riešiť nemalo ale v prípade Kalinaka ktorý vlastni OTČK konanie bolo správne. A nezískala tým SaS ale cele Slovensko.
 

Až tak nič by sa asi nedialo

Určite by ho vyhodili a začali ho vyšetrovať, že čo sa v tom vôbec šprtal.
 
Hodnoť

 

Pán Truban, prosím, vyjadrite sa k tomuto. Vaša slušnosť je slabá náplasť pre ľudí, ktorí chcú zmenu. Pokiaľ PS nebude žiadať vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti tzv. podnikateľov, očistenie justície , prokuratúry a súdnictva, tak ste taký istý odpad ako terajšia vládna garnitúra. Toto je príklad, ked sa môžete začať profilovať. Ak budete len hovoriť o tom, aký ste slušný, voliť Vás bude len zopár voličov. Euforia opadne a dovidenia....
 
Hodnoť

A čo Rajtár,

dotkol sa figúrky a neťahal ďalej. Takto sa šachy nehrajú !
 

 

Rajtár šach dohral. Bašternák a Kočner sú v base a Kaliňák rozmýšľa, kam sa zašiť, aby v base neskončil tiež. Ničo vám očividne ušlo.
 
Hodnoť

Predpokladám, že teraz niekto

rozpúta PEKLO a zažaluje policajtov za zneužite právomoci verejného činiteľa. Tí policajti, ostanú nepotrestaní? Prečo? A skutok sa stal, je na to rozhodnutie súdu.
 
Hodnoť

 

Rozsudok je z právneho hľadiska v poriadku.Čo sa však týka spôsobu vedenia vyšetrovania( prípravné konanie) je možno mať viacero výhrad. Najväčšou asi bude zamieňanie osoby páchateľa a svedka, čím si polícia privodila zvýhodnenie ktoré je zjavne nezákonné a preto stálo za úvahu súdu oslobodiť obžalovaného Rybaniča spod obžaloby pre nezákonnosť prípravného konania. Poľahčujúco pôsobí aj skutočnosť,že Rybanič nedôverujúc polícíi ani kompetentným orgánom banky dal celúec médiäm na všeobecnú kontrolu, kde sa prípad už nedal zamiesť pod koberec a prokuratúra aj polícia museli konať. Dodnes je zrejmé, že iba jednostranne, pretože Kaliňäk nebom doteraz braný na zodpovednosť a to napriek tomu, že ako člen vlády pravdepodobne páchal závažnú trestnú činnosť ako hlava organizovanej skupiny ktorá parazitovala na státnych zákazkach a verejných obstarávaniach ktoré manipulovali vo svoj prospech. Odhalenie takejto vysokonebezpečnej trestnej činnosti by malo v každom prípade mať pozitívny dopad aj na vyšetrovanie prípadných oznamovateľov v opačnom prípade bude v státe existovať skupina beztrestných( politikov) ktorí budú beztrestne rabovať štátnu kasu vo svoj prospech bez trestnoprávneho postihu....
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika