SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Môžu ministerstvá spolurozhodovať o cenách energií? Verdikt povie Luxemburg (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Životne priam osudovo dôležitá otázka , ktorá má na EU myslim si ,
že osudove dôsledky na všetkých občanov EÚ. Doposiaľ súdny dvor EÚ rozhodoval nezavisle. Dokedy bude rozhodovať nezávisle .... to nevieme !!! Ako aj náš Ústavný súd, ktorý položil Sudnemu dvoru základnú otázku - Kam a kde ide (putuje) EÚ.
Majster Ševčovič (kandidát na prezidenta SK a absolvent Moskovskej vysokej diplomatickej skoly) bol doteraz šéfom energetiky za celú EÚ. Kam krača EÚ na čele s privilegovanymi absolventmi Moskovskej vysokej školy- Lajcak, Šefčovič. ...atď atď atď .?
 
Hodnoť

Nezávislosť štátnych úradníkov

Je otázne, čo to v prípade ÚRSO znamená nezávislosť resp. nezávislosť od koho. Vláda aspoň zíde z volieb, kde má aspoň nepriamo verejnosť možnosť ovplyvniť výber resp. tým aj odbornosť a kompetentnosť dotknutých ľudí. V prípade inštitúcií, ako je ÚRSO nemá prakticky občan žiadny dosah na to, či bude vybratý skutočný "nezávislý" odborník alebo len picino zavesený na firemných šnúrkach, ktorý z vysoka kašle na nejaké objektívne pravidlá (napr. v tomto prípade ekonomicky oprávnené náklady podnikov - ďalej len "EON" ) a príjme každý návrh, čo firmy (prirodzené monopoly) na ÚRSO pošlú - viď. návrh na nezmyselnú ističovú fintu a pod. V dnešnej dobe keď existuje prakticky on-line meranie odoberaného výkonu a možnosti diaľkovej regulácie rozhodujúcich spotrebičov bola uvedená požiadavka len čisté zlodejstvo resp. bolo každému zrejmé, že do výmeny ističa sa nebudú zvlášť pri jednofázových odberoch domácnosti hrnúť.

Takže pokiaľ má byť predseda ÚRSO nezávislý po vymenovaní na politike (vláde, parlamente) musí sa do súčasného zákona a súvisiacej legislatívy doplniť aj primeraný kontrolný mechanizmus (dnes veľa vecí je ukrytých za "obchodné tajomstvo") resp. doplniť dôvody odvolania resp. automatickej straty" funkcie po podobnom pochybení akého sa dopustil Holjenčík.
 
Hodnoť

Energetická...

...loby je mocná a nezávislosť Urso smiešna. Zhúkol sociálny demokrat Fico na nezávislého regulátora Holienčíka a celá nezávislosť regulátora bola gatiach. To by sa bývalej českej energetickej regulatorke Vitáskovej nestalo. Celé funkčné obdobie bojovala s energetickými barónmi ,dokonca s vládou premiéra Sobotku ,a nakoniec i súd jej vymeral 8,5 ročný trest za nejaké pochybenie. Taký to bol tlak na jej odstránenie z regulačného úradu,ale nevydalo.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika