SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pokuty za chýbajúcu eKasu zrejme odložia do októbra (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

taketo vymyslli, len aby sa podnikatelom skomplikovalo...
 

Nešlo o skomplikovanie, islo o zisk

Niekto vymyslel licencie, hardvérové úpravy, software. Namiesto jednoduchého riešenia komplikovane, aby bola vata. Následne to celé prihrali do rúk kamosom a to tak hlupo a okato, že z toho vylúčili tradičných a stabilných hráčov na trhu, aby pomohli získať konkurenčnú výhodu pre svojho kamosa. Treba si uvedomit, že to stálo niekoľko miliónov EUR. Reálny náklad 20%. Vata prašivo obrovská. Problémy podnikateľov sú len vynútené okolnosti týmto kšeftom.
Ako tu písal jeden diskutér, v CR to funguje a stalo ho to 30 EUR. .... u nás nie a nedoplatí sa.
 
Hodnoť

 

"že si do dňa účinnosti zákona záväzne objednal on-line registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii a zároveň, že požiadal o pridelenie kódu on-line registračnej pokladnice." ... si robia smradlavu z podnikatelov. Hlavny problem je ze 3 v sucastnosti najvacsi dodavatelia nemaju certifikaciu ( Varos , elcom , Bowa.) a predobjednavka u nich sa nebude pocitat kedze stale este nemaju certifikacne rozhodnutie. ( a budu mat k 01.07?) da sa na to spolahnut? Argumentacia na migraciu na ineho dodavatela je nezmyselna , lebo vacsina tych rieseni su hrackarske nezmysli.

Chcelo by to jeden poriadne investigativny clanok preco na Slovensku sme ako jediny museli zaviest CHDU co sposobilo chaos a problemy. Clovek co sa pod toto podpisal verim ze po zmene vlady bude verejne defenestrovany.
 

Národná banka

Ide o to, či má Národná banka okná, ktoré sa dajú otvárať alebo má okná pevné a na vetranie sa používa výlučne klimatizácia... :)))
 

V pripade pevnych okien

treba defenestraciu vacsou silou.
 
Hodnoť

V prvom rade

si treba uvedomiť, že sa u nás na daniach ojebabráva. Lenže na to aby mali chlapci "na kávu" a miliónové vratky sa musí na jednu takú poskladať mnoho malých podnikateľov. Finančná správa skenuje a otvára všetky malé zásielky a raz, dva krát do roka zachytí akože kontajner s kontrabandom, ale že sa tu klamalo na clách tovarov z Číny v hodnote stámiliónov už nikto nejako nehovorí. Dokonalý obraz tejto krajiny, dvoch metrov a vôbec celkovo všetkého. Ale sem sme to dopracovali tichým ničnerobením. Začalo to po voľbách v roku 1948, v roku 1968 by po invázií vyskakoval len samovrah, ale po roku 1989 to pokračovalo dodnes. Fakt som niekedy zvedavý, či to praskne a ako hlasno, lebo to čo sa dnes deje patrí skôr do minulých storoči, ako do tohto 21..
 
Hodnoť

Chaos ako nikde inde v EU.

Na prípravu systému E-kasa sa mal vyčleniť dlhší časový horizont. A nemuseli si výrobcovia pokladní presadiť hardwarové riešenie, ale stačilo pre väčšinu firiem softwérové riešenie v ich fakturačných programoch ( Money, Cross, Pohoda a pod.) Presne tak ako to urobili v ČR. Prečo tam to išlo tak hladko a u nás sme zase za partiu neschopákov? Lebo sa zase lobovalo za hardwérové riešenie aby si dodávatelia pokladníc( hlavne ELCOM) mohli zarobiť neskutočný balík prachov. Čert zober túto republiku aj s jeho skorumpovaným národom.

PS: nemám nič proti evidencii tržieb systémom e-kasa, ale nastavenie systému je príšerné, a pretože mám aj firmu v ČR, kde som to pred 2 rokmi zavádzal a úplne bez problémov, tak si naozaj dovolím tvrdiť, že ten kto toto na Slovensku vymyslel a časovo a systémovo úplne pohnojil, tak je úplný diletant.
 

ELCOM

No ja som počul z overených zdrojov :-) , že práve ELCOM mal obrovské problémy s certifikáciou, ktorú získal len nedávno (možno pred cca 2 týždňami). Finančná správa zabudla uviesť, že sprístupnili dodávateľským firmám absolútne neskoro tzv. testovacie prostredie (rozhranie), takže firmy nemali kde testovať funkčnosť svojich riešení pred požadovaním certifikácie. Takto sa obvinenie zvrhne na podnikateľov, ktorí si samozrejme všetko nechali na poslednú chvíľu, a Finančná správa z toho vyjde opäť ako hviezda.
 

Testovacie

K dokonalosti stačí, že ten, kto toto testovacie prostredie vytváral (a umelo zdržiaval), si založil (cez známeho) firmičku, ktorá dodáva komponenty na ekasa pokladne a tie (čisto náhodou) presne spĺňajú podmienky tohto prostredia. A firmám, ktoré chcú uspieť, nezostane nič iné, len tie komponenty použiť. A kto sa vzoprie a vyrobí si vlastné, zostane v nemilosti úradov, nedostane certifikát, bude osočovaný na tlačovkách nepravdami, jeho zákazníci budú v úplne patovej situácii, atď...
Ale nie, to je len sci-fi, to sa u nás stať nemohlo, taký príbeh je z nejakého iného korupčníckeho štátu...?
 

 

Ten diletant už je v Národnej banke Slovenska a vola sa Kazimír ;).
 

Omyl

Toto práveže nevymyslel diletant. Toto vymyslel chytrák (akých je v tejto republike veľa) ktorý našiel spôsob, ako nerobiť a zarobiť. A ostane aj pre "našich ľudí".
 
Hodnoť

 

"...záväzne objednal on-line registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii"

Co si mam pod tym predstavit? Musi to byt objednane priamo u toho, kto ma certifikat? Vsak ja nekupujem priamo od vyrobcu ale od mojho dodavatela SW/HW. Co s tym?
 

 

Áno.dodávateľ je ten distribútor
 

 

Nechapem. Myslis to tak, ze moj dodavatel SW/HW je distributor podla znenia zakona? Lebo moj dodavatel ziadny ziadny certifikat nema, on len nakupuje od vyrobcu, ktory ma certifikat.

Ale daniari zrejme budu chciet vidiet, ze moj dodavatel certifikat ma. Alebo sa mylim?
 

 

Certifikát bol odjakživa súčasťou pokladnicneho riešenia.predpokladám že to bude rovnako lebo v tomto sa zákon nemenil.
 

od koho objednať...

Musíš sa opýtať svojho dodávateľa SW, na aké certifikované riešenie je tvoj účtovný/fakturačný systém napojiteľný. VAROS, BOWA a bohužiaľ aj ELCOM je aktuálne bez certifikátov riešení, na ktoré by sa dalo z ek. systémov napojiť.

Pokiaľ mám správne info, tak všetci výrobcovia ekonomických SW už majú v ponuke aj certifikované riešenia. Takže ak si si objednal alebo zaplatil zálohu za niečo iné, môžeš počkať do 30.6.2019, či predsa len motyka nevystrelí. Ak nie, žiadaj zálohu späť a objednaj si 30.6.2019 niečo iné, čo je napojené na tvoj účtovný/fakturačný systém a zároveň má certifikát. Dodať ti to potom majú čas až do 30.9.2019.
 

Aké je reálne riešenie ?

Dodávateľ nášho softvéru je napojený len na VAROS a náš systém nie je kompatibilný so žiadnou inou pokladnicou. S finančnou správou komunikujem, ich riešenie je také, ktoré už prezentovali v médiách že : 1. musíme mať stiahnuté identifikačné a autentifikačné súbory, 2. mať záväznú objednávku s certifikovaným výrobcom/dovozcom zariadenia (pokladnice). Opakujem - záväznú objednávku s CERTIFIKOVANÝM dodávateľom. Vtedy bude fin.správa akceptovať, že nemáme ešte zariadenie a nemôžeme prejsť na ORP. VAROS certifikát stále nemá. Začala som teda obvolávať iných certifikovaných výrobcov/dovozcov - podľa zverejneného zoznamu na FS. Väčšina mi ani nedvihla telefón, alebo zrušili hovor. Komunikovala som s tromi. Ani jeden z tých troch nemá pokladnicu kompatibilnú s naším softvérom. Navyše, napr. O2 chcú mesačné poplatky 25 eur - 20 eur za internet a 5 eur za zariadenie a to bez ohľadu na to, že máme internet od iného poskytovateľa a ich systém takisto nie je kompatibilný s naším. Na školení eKasa nám pán školiteľ z FS povedal, že nás to nebude nič stáť - len upgrade existujúcej ERP - na ORP. Na kontaktnej linke FS mi povedali, že školenia eKasa boli robené predčasne, keď ešte neboli informácie a teda nevedeli, aké s tým budú problémy. Na FS povedali, že zbierajú podnety a posielajú kompetentným vyššie.
 

Finančná správa KLAME

Finančná správa KLAME, tak to vždy bolo a tak to je aj dnes. Začala už klamstvom, ako píšeš priamo na školení, že pokladne sa budú dať (lacno) prerobiť. Nedajú sa, pretože to pre fiškálne tlačiarne schvaľovatelia neschválili nikomu okrem hypermarketov. Lebo to by bol fakt MEGAprůser, keby boli od 1.7. zatvorené nielen všetky malé obchody, ale ešte aj hypermarkety a benzínky.

Takže riešenie podľa FS: Všetko vyhodiť a kúpiť úplne nové pokladnice s komponentami od tej správnej firmy. Tvoj výrobca SW mal už od apríla komunikovať s aspoň jedným výrobcom, ktorý má certifikáciu, aby ste sa ty aj on neocitli v tejto prekérnej situácii.

Druhé riešenie: Od 1.7.2019 mať ZATVORENÉ na neurčitú dobu. Na dvere vypísať oznam podľa vlastnej tvorby, a potom čakať, čo na to (ne)kompetentní na finančnej správe, ak bude takto zatvorené takmer všetko okrem hypermarketov a benzíniek.

Pre technicky zdatných jedno zaujímavé čítanie k ORP, hlavne komentáre pod článkom:
http://dsl.sk/article.php?arti...
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Mohli rovno povedať

vyhoďte funkčné pokladnice do elektro-odpadu. Objednajte si CHDU, alebo e-kasu u jednej z množstva firiem, ktoré sklopili uši a boli ochotné implementovať do svojich systémov CHDU od CHDU s.r.o. - prvá, ktorá získala certifikát 15.3.2019. Ostatní, ako VAROS, BOWA Elcom ( tá posledná dostala 2 certifikáty 26.3.19... aby sa nepovedalo) sa ani nesnažte. Certifikát do 30 júna nedostanete a môžete stiahnuť rolety, vrátiť zálohy, inak vaši zákazníci ( po novom bývalí), ktorí 10-20 rokov používali vaše riešenia budú postihovaní. Takýto psycho-teror, aký spustila FS správa je hodný nie ústavného súdu, ale medzinárodného. TOTO JE ŠKANDÁL, AKÝ NEMÁ OBDOBY. Už dávno tu neide o daňové úniky, to by potom museli okamžite zrušiť VRP, lebo tá umožňuje opakovanú tlač toho istého daňového dokladu, ktorý si raz vygenerujete na portáli FS :( Verím, že v parlamente sa nájde niekto rozumný, kto nedopustí takéto kritériá, ktoré smrdia neskutočným klientelizmom a korupciou. A oni tu idú naháňať kaderníčky a tetky na trhu. HNUS!!!
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika