SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Repky je na Slovensku veľa, chýbajú polia s rajčinami či paprikami (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

problem nastane ked nebude mat co opelovat kvety. ale to uz bude neskoro. takze najpr by bolo najlepsie naucit samostatnu slovac zrat repku olejnu, aby vobec bolo co jest - sebestacnost. no a potom uvidime -ale to nie je len problem sovenska
 

 

Je skutočne na zamyslenie, akým spôsobom tzv. zelení oblbujú ľudí. Monokultúry repky - biopalivá. Kvázi cieľ zníženie uhlíkovej stopy. Áno repka zafixuje určité množstvo CO2, ktoré sa však po spálení vráti do atmosféry (to isté platí pre rýchlorastúce dreviny, štiepku a t.ď). Faktom je, že pri obrábaní, hnojení a t.ď sa spáli veľké množstvo klasických fosílnych palív. Včera tiež odznela pravda o ekologickom mýte elektromobilov. Ak máme naplniť nezmyselný cieľ xy % elektromobilov, súčasné výroba elektriny túto požiadavku nenaplní a budú musieť naďalej fungovať klasické tepelné elektrárne spaľujúce uhlie, plyn, mazut. Nehovoriac o potrebu nových sieti (meď, hliník, výrobu a utilizáciu batérií a t.ď. Je tragédia že tzv. zelení alebo ekoteroristi v podstate nemajú ani šaJNU O FUNGOVANí EKOSYSTéMOV. čASTO Sú MEDZI NIMI ĽUDIA S HUMANITáRNYM VZDELANíM ALEBO NEDOšTUDOVANí PRíRODOVEDCI.
 

 

sajnu o fungovani technickych systemov nema nikto okrem inzinierov. takze chudakov zelenych nechajme bokom.
 

 

Cesta je výhradne buď bezpečná jadrová energia resp. termonukleárna a samozrejme využívanie recyklovateľných zdrojov ale nie pokrytím poľnohospodárskej pôdy fotovoltikou obsahujúcou selén a iné ťažko recyklovateľné suroviny a následne vodíkové články. No a predovšetký obmedzenie spotreby vyzvané konzumnou spoločnosťou.
 

to je uplne jasne

ale to sa neda urobit za 5 rokov. postavit jadrovu eletraren trva nie 5, ale desiatky rokov,
foto voltaika - nuz mozno ma zmysel, ak by v krajinach sahelu fungovali normalne vlady. zatial tam nie su.
 
Hodnoť

V EÚ je momentálne nedostatok

cibulovin. Vraj sa bude voziť z Egypta a Austrálie. Repku treba dotovať lebo ju treba ?ebat do dotované bio nafty pričom diesle chce únia vyradiť z prevádzky. Naši polnoeurofondari nedokážu zavlazovat. Egyptski a austrálski áno. Toto je trvalá erekcia zdravého rozumu.
 
Hodnoť

Až mi stuhla krv, keď som si

prečítal, že biopalivá druhej generácie potrebujú na výrobu DREVOŠTIEPKU.
Takže už nielen spaľovať, ale aj biopalivá. Nebude dlho trvať a staneme sa planinou bez lesov. A ani tie mladé nestihnú dorásť, keď potreba štiepky bude narastať.
 
Hodnoť

 

Tak milé deti, ako je to s normami z Bruselu?
Naozaj sa nám odporúča čo máme dávať do palív alebo nie?
Ako vždy, mesiac pred voľbami sme počúvali kandidátov ako je fajn podporovať EÚ a teraz potichu priznávame, že si vlastne nimi ničíme našu prírodu.
A k článku - rajčiny prstujeme sklenníkovo na juhu Slovenska, celkom sebestačne. Táto poloduna potrebuje hlavne veľa konštantnej vlahy. Vo všeobecnosti sa odkláňa od pestovania paradajky a papriky na otvorených poliach. Ale to autorka asi vie...
 

 

chces jest rajciny zo slovenskych sklennikov na ranajky, na obed aj vecer? do konca zivota?
 
Hodnoť

Keby len zelenina

V Delii som práve videl červené ríbezle za skoro 56e za kilogram. Niekomu už asi vážne š...
 

 

otázka je, či ich predajú. Ak áno, problém s cenou máš ty, ak nie, obchod.
 
Hodnoť

 

Asi má každý iný vkus, ale na jednom výhľade na poľnej ceste,kde je vidieť len nekonečné repkové pole išli dvaja cyklisti a tí dvaja boli nadšení-že vraj to je ale nádhera-to krásne žlté pole...
 
Hodnoť

 

Prosím vás doplňte si údaje. Okolo roku 2006 tu boli kvóty únie na výmeru, na ktorej aj Slovensko musí pestovať repku kvôli biopalivám. Neskôr aj Nemci priznali, že biozložka v nafte má nepriaznivý vplyv na motory napríklad. Okrem toho do dnešného dňa nerozumiem, čo je na tom také ekologické ak 95%, či koľko paliva s 5% biozložkou je aj tak z fosílneho neobnoviteľného zdroja. Takže ak niekto bude tvrdiť, že nejde o prachsprostý biznis a repka sa nepestuje na úkor potravín, tak klame.
 
Hodnoť

Úchylka à la Brusel

Ďalšia sprostosť, čo sa zrodila v hlavách úradníkov odtrhnutých od reality. Celé biopalivá sú v konečnom dôsledku len humbug na otočenie nejakých nezmyselných dotácií na niečo, čo okrem pár naivných ekoteroristov ( a často hlavne nezrelých detí) nikto vlastne nepotrebuje. Namiesto kaše si dáme bioetanol a namiesto zemiakov a zeleniny repkový olej a zo zvyšných výliskov asi budú piecť rawsušienky. Keby radšej takto vysoko dotovali v našich zemepisných polohách pestovanie zemiakov, zeleniny a ovocia.
Vzhľadom na zmenu klímy by to chcelo za peniaze EÚ radšej začať obnovovať vo veľkom závlahové systémy a podporovať výsadbu stromov na tých rôznych bromfieldoch resp. holiach, kde sa nič nepasie resp. vyčistiť od náletov dlhodobo neobhospodarované role (pozitívna/negatívna motivácia vlastníkov) a okolie ciest a železníc, kde stromy a kríky nemajú čo hľadať (a budú spokojní aj "štiepkovači").
 
Hodnoť

Lebo biopalivá?

ale kdeže, lebo ekológovia? ale kdeže... LEBO až veľmi prispôsobiví spoluobčania. Skúste sa tu všetci zamyslieť ako by sa dalo za rozumný peniaz ustrážiť pole rajčín alebo papriky pred nájazdmi horlivých dvojnohých kobyliek. Pestovatelia melónov a zemiakov / ak ešte nejakí na Slovensku sú / by o tom vedeli veľa rozprávať. Máme tu akože farmársky zákon, ktorý dokáže posadiť babku do basy za dva klasy kukurice , ale takéto prípady nevyrieši
 
Hodnoť

Nuž,

takže zlatí občania. Vy sa nestarajte a nekafrite politikom do ich repky, oni najlepšie vedia, čo robia, či je to zdravé, či nie. Vy si hľaďte, či dobre separujete odpad. Síce je pravda, že aj ten, pre nedostatok liniek skončí väčšinou zmiešaný na skládke TKO, ale je to len prechodný stav. O dvadsať - tridsať rokov sa to napraví.
 
Hodnoť

Neschopná ministera Matečná

nevie podporiť pestovateľov ovocia a zeleniny. Prikázal by som jej aby celý rok žrala len repku.
 
Hodnoť

 

Nefrflite.
Aj euroúradníci sú len ľudia, a keď si veľkopestovatelia a veľkospracovatelia repky, napríklad súdruh Babíš a súdruh Világyi želajú repku, prečo im ju nedopriať ?
Hlavne za malý bakšiš.

Jednoducho - EU v tomto prípade podľahla masívnemu lobbingu, po našom korupcii, v miere, v akej si to ani na Slovensku nevieme predstaviť.
 
Hodnoť

Nie je to tak

Repku pestujeme nadmerne iba vo V4. A je to poľnohospodárska oligarchická lobby.
Žiadny Brusel nám ju nepredpisuje.
Stačí aby u nás dotácie do repky a kukurice zrušili. Hneď sa začne pestovať ako inde.
Vo Francúzsku a Nemecku sú polia osiate repkou iba veľmi zriedkavé. Pestujú sa najmä potravinové suroviny. A je tam vidieť veľa pastvín s kravkami.
 

take jednoduche to asi tiez nebude

nuz citacia priamo z clanku: "Najviac repkových polí je v Česku, kde rastie na 16 percentách ornej pôdy. Na Slovensku je to zhruba 12 percent, tak isto ako v Nemecku."
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika