SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poľské mäso z rizikového bitúnku sa dostalo nielen do slovenských škôl a reštaurácií (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

a to este ani nezacali obedy zadarmo...
 

nieco

ako vdaka nasej vlade budeme musiet pracovat az do smrti? nastastie vdaka nasmu zdravotnictvu to nebude zase az tak dlho ...
 

sudruzka ministerka klamala?

hrdo, odbore a slusne? ak stale tvrdi, ze na nas trh sa zhnite a obrezane zdochliny vobec nedostali a vsetko je u nas dokladne kontrolovane.
a ziskala sudruzka ministerstva svoj titul vobec legalne, nekupila ho tiez kdesi vo vetesnictve? ak ani nie je schpna zodpovedne riadit rezort, ktory moze masovo vytravit obyvatelstvo tohoto statu. slovenskeho, svojstojneho a svojprtoveho.
takze my tu vlastne s pozehnanim vlady zerieme zdochliny a mrciny? a este tymi zdochklinami krmia aj deti v skolach, pod patronatom a s pozehnanim vlady a ministerstva, pod "dokladnymi kontrolami"?
toto uz nie je na odvolavanie, ale na DEFENESTRACIU!
 

 

Ako nevoličovi sú mi všetci politici a ich strany ukradnuté /to len na úvod/, preto mám ďaleko k tomu, aby som zastávala pani ministerku, alebo aj vládu. Ale s týmto nemá vláda naozaj nič spoločné. Ako môže vláda, alebo Matečná zasahovať do podnikania súkromnej firmy - dovozcu mäsa, následne potom spracovateľa a distribútora? Môže mu zakázať, alebo lepšie povedané prikázať, s kým môže obchodovať? Ak by štát chcel akokoľvek vstúpiť do tohoto procesu, to by bolo kriku. Ak štát má nejaké požiadavky na podnikateľov - tiež je zle-nedobre, ako ich byrokraticky zaťažuje. Nehovorím, že niektoré administratívne procesy voči štátu by sa nedali zracionalizovať, ale podľa našich podnikateľov, všetky povinnosti, ktoré majú voči štátu, sú zbytočné.
Áno, štát musí dohliadať aj nad bezpečnosťou potravín v rámci verejného zdravotníctva - cez kontroly ŠVPS, ale nemôže kontrolovať každú dodávku u každého dovozcu.
Kto videl v TV šot z poľského bitúnku, tak počul aj vyjadrenie jedného zamestnanca - on vraj z toho nič nemá, ale pomôže to firme. Samozrejme, ak chce bitúnok uspieť a mäso predať, tak určite "pridanou hodnotou" pred konkurenciou je aj nižšia cena. A tá cena musela stáť "za to" , keď mäso dovážali odniekiaľ od Waršavy. Tá neleží zrovna blízko pri našej hranici. To už nebol bitúnok niekde bližšie - napríklad Krakov, Katovice? Teda, nad nenažranosťou a čestnosťou obchodníkov by sme sa mali zamyslieť skôr, ako sa urobí populistický záver "lebo Fico" . Pokiaľ sa nebudú identifikovať problémy tam, kde vznikajú, tak sa nepohneme ďalej a žiadna vláda s tým nič neurobí, lebo už nemá na to dosah. Tá môže robiť potom len represie a my sa budeme napchávať zdochlinami.
 

Dovolím si nesúhlasiť 1071311

Asi ste trošku mimo reality. Súhlasím s tým, že to z časti nie je politická téma. Kto prosím navrhuje, realizuje a vykonáva potravinový dozor ? No naša štátna veterina. Kto ju riadi ? No naša pani ministerka Matečná. Ak to nie je prvý škandál a to skutočne nie je, kde je analýza rizika ? Kde sú návrhy ? Kde je jednotný postup ? No nikde. A toto je zásadné a jediné pochybenie našich orgánov.. Celý problém som opísal v samostatnom článku
https://martinondras.blog.sme....
a absolútne nie je pravda , že nemôžu nič robiť. Jasné že môžu a aj zo zákona musia. Že to nerobia, je druhá vec. Keď dokáže pani ministerka búšiť 2 roky do stola na každej porade EU o jej výmysle ako je dvojaká kvalita, čo nikoho neohrozuje, prečo sa tak rázne nezastáva aj riadnej a účinnej kontroly a prevencie tam, kde to ohrozenie skutočne je ? No lebo to nerozlišuje a hlavne, nie je to sexi téma na zbieranie bodov. Na mieste zodpovedných sa začnem modliť. Modliť aby sa nikomu nič nestalo. Nič iné totiž v systéme, ktorý sami zmršili robiť nedokážu.
 

Dovolím si trochu nesúhlasiť p. Ondráš,

overte si prosím, napr. kto má v gescii reštaurácie, spoločné stravovanie a kto kontroluje napr. bitúnky a obchody. Pozrite si , kto je povinný nahlasovať zásielky.
A ďalšie rozdiely, ako je organizovaný dozor to v PL ako v SR...
 

 

Nepodstatne, stat sa mal postarat o to aby nedoslo k takejto situacii!!! Nebyt investigativcov, tak sa o tom nedozvieme.A toto sa cvite dialo aj minuly ci predminuly rok! Tzn tento cely system je chory a nie len u nas aj v tejto skapinajucej unii!To ze sa take nieco dostane do Nemecka ma neserka, ale ze sato dostal na SR,kde nakupujem to ano! Naco mi jetakyto stat potom v ktorom platim mnoho povinnych vypalnych nemajuc ziadnu garanciu kvality?
 

 

Pán Ondráš, nie som mimo reality, len sa snažím vyhodnotiť fakty. Tiež hovorím a píšem to aj v príspevku, že štát musí dohliadať nad bezpečnosťou potravín v rámci verejného zdravotníctva - aj cez kontroly ŠVPS. Ale kontrola neznamená, že čo jedna potravinová prevádzka - to jeden kontrolór 24 hodín denne, 365 dní v roku. Všetky zákony, predpisy vychádzajú z toho, že všetci, ktorí sa na procesoch zúčastňujú, budú tie predpisy aj dodržiavať. A žiaľ, v tomto prípade zlyhali jednoznačne naši dovozcovia, obchodníci.
Určite, hlavným motívom výberu konkrétneho bitúnka bola cena. Skúsený obchodník, ak sa pohybuje v brandži, musí vedieť /alebo mal by/, že nízka cena je na úkor niečoho - v tomto prípade kvality. Sami obchodníci by mali spozornieť, ak ide o výrobky, ktoré môžu byť nebezpečné a možno aj upozorniť v prípade potravín ŠVPS, ktorá by mohla potom kontaktovať partnerskú zahraničnú inštitúciu. Takže, primárny problém nie je kontrola, ministerka /s prepáčením, tá mi je ukradnutá ako aj všetci ostatní politici/, ale nenásytnosť /niektorých/ našich obchodníkov. Prečo naši producenti vyvážajú mäso, živé zvieratá na západ? Asi len preto, lebo naši obchodníci by chceli nakúpiť tovar spola zadarmo. To je už dlhodobý problém medzi našimi poľnohospodármi a obchodom. Osobitnú kapitolu tvorí ešte jeden, tiež často medializovaný jav - obchodné reťazce vs producenti, od ktorých vraj žiadajú obchodníci ešte ďalšie poplatky za to, aby sa tovar dostal vôbec na pulty a miesto, kde by bol produkt viditeľný a predajný. Aj to je praktika obchodníkov u nás.
 

 

vlada ako exekutiva nie, ale poslanci mozu prijat zakon, ktory likvidacne postihne "nehygienu" podnikov a zakaze dozivotne podnikat vinnikom. Takyto odstrasujuci postup by bud odstrasil, alebo postupne vylucil vsetkych nepoctivcov.
 

 

keď Jahnátek pripravil zákon, ktorý poslanci prijali, s drakonickými pokutami za opakovaný predaj tovaru po dátume spotreby a začali ho uplatňovať, to tu boli diskusie rozčuľujúce sa, že chcú zničiť chudáka obchodníka, ktorý len predával tovar po dátume spotreb, veď ľudia si nemali taký tovar kúpiť.
som si istý, že keby taký podnik na Sovensku zavreli, tí istí diskutéri by išli zošalieť, aký zásah do slobody podnikať.
 

A podľa

teba sa to ako dá vykonať? Ty ako podnikateľ kúpiš od poľskej firmy mäso, ktoré má všetky potrebné "štemple", je z EÚ a vyzerá v pohode. Následne ho predáš a na druhý deň nabehne hygiena a zavrie ti prevádzku, pretože si predal m§so zo zdochnutej kravy? Uvedom si, že to nie je chyba kupujúceho, ale chyba predávajúceho a výstupnej a vstupnej kontroly. Výtupnej z krajiny vývozu a vstupnej z krajiny dovozu. Ty ako predajca nemáš šancu si nechať skontrolovať každý kus dovezeného mäsa. Na to sú tu orgány, ktoré platíš zo svojich daní.
 

Kontrola

Žiadna výstupná ani vstupná kontrola medzi štátmi EÚ neexistuje. EÚ má voľný trh a firmy môžu takmer so všetkými tovarmi voľne obchodovať bez toho, aby sa im do obchodu staral štát, hlavne že platia dane a odovzdávajú výkazy.
Teraz musí nastúpiť represia a zrušiť doživotne štempeľ tým, čo ho zneužívajú. Zase naopak, nedá sa zrušiť dovoz potravín zo všetkých štátov, lebo pomrieme (schudneme) od hladu. Každý štát už mal svoju kauzu (vajcia, kuracina, metanol, soľ, šialené kravy, antrax).
 

Este ze my mame vsetko

poctivych podnikatelov ....pochybujem ze to iste sa nedeje u nas ked nie este horsie
 

No

neviem si predstavit', co take 'este horsie' by sa u nas mohlo diat'. Ono hovadzie maso je v podstate najnezavadnejsie, spolu s jahnacinou a kozl'acinou, ked'ze sa tieto zvierata (aspon v nasich koncinach) vacsinu roka pasu, a tym padom ich netreba krmit' kadejakymi preparatmi, na rozdiel od hydiny, prasiat a podobne. Takze v podstate staci neporazat' chory dobytok, nesolit' maso technickou sol'ou a vsetko by malo byt' v poho. Ina vec je dobytok napriklad v USA. Tam som videl obrovske farmy, kde nebolo ani stebla travy, kravy stali v rade pri valovoch a zrali granule. Aj preto tam napr. kusok irskeho hovadzieho stejku stoji 8 dolarov. Chut' masa zo zvierat'a, ktore sa pasie cely rok sa totiz neda ani len porovnat' s masom z takychto americkych fariem.
 

 

ked kupujes potraviny z Polska, tak vies ze je to smejd a riskujes. Takze si zasluzis likvidaciu.
 

 

Ako voliča ktorý poctivo volí posledných 30 rokov ma udivuje že niekto sa hrdi tým že nevolí. Potom sa nečudujme keď pár ****** nám ukradne aj nos medzi očami. Inak toto je plne politická otázka. Pani ministerka mala plne v svojich možnostiach vydať prípis o plošnom zákaze dovozu z PL. Nakoľko u susedov systém včasného varovania nefungoval mala plné právo zakázať plošne dovoz tejto komodity do republiky. Hrde a slušne by pomohla slovenským farmárom a nikto by nemohol povedať nič proti takémuto nariadeniu. Stačilo vydať prípis o dočasnom zastavení dovozu napr. na 7 dní kym si poliaci nespravia doma poriadok.
 

 

Ja mám čisté svedomie a dobrý pocit, že už takmer 30 rokov nevolím. A Vy, dajte prosím, tých vašich favoritov a ešte povedzte, čo pre krajinu spravili. Možno ma inšpirujete.
 

Presne

Ináč ísť na Slovensku do reštaurácie je vždy zážitok - adrenalínový.
Možno je ich už 0,5 % použiteľných ale to pochybujem.
A školské ?
Keď dávame kucharkam menej ako minimálnu mzdu tak čo čakáme?

Tu sa sústavne zabíja všetko čo súvisí so vzdelávaním.

Vidno to aj na tom čo nevie do 15 naratat a to je docent.
 

 

tu ani nejde o to ze kolko kucharky zarabaju, ale skor o t ze kolko ide na stravu jednaho ziaka.
Kucharka moze zarabat aj 1500 eur, ale ked skola alebo stat da povedzme len 50-80 centov na ziaka, tak z toho kvaline potraviny sa nakupovat nebudu.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika