SME
Sobota, 16. november, 2019 | Meniny má Agnesa

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vďaka nízkym úrokom v eurozóne dosiahlo Nemecko veľké úspory (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo iné sa dalo očakávať?

Ten, kto (z nepochopiteľných dôvodov) získal moc určovať výšku úrokových sadzieb (teda štát prostredníctvom svojich inštitúcii) určil výšku úrokových sadzieb tak, aby predstavitelia štátu získali dodatočné prostriedky na realizáciu krokov, ktoré im umožnia kúpiť si voličov a vďaka tomu zostať čo najdlhšie pri moci.

Keďže „plusy“ NIKDY neexistujú bez „mínusov“, tak niekto na tom musel stratiť – ako píše aj autor článku „pri súčasných bankových úrokoch a zvýšenej miere inflácie tratia najmä sporitelia“.

Je pritom NEMOŽNĚ, aby trhová ekonomika fungovala efektívne v prípade, ak kľúčová informácia o TRHU (cena peňazí – teda úrok) nebola určovaná ponukou (úspory jednej časti obyvateľstva) a dopytom (zámer časti obyvateľstva použiť tieto úspory na investície, ktorých prínos sa prejaví až v budúcnosti).

Práve možnosť centrálnej banky rozhodovať o tejto kľúčovej TRHOVEJ informácii (čo je spojené s novotvorbou nových nekrytých peňazí vytvorených „z ničoho“) vedie ku neprimeranému správaniu všetkých trhových subjektov, čo je príčinou súčasných závažných ekonomických, ekologických, bezpečnostných a iných problémov.


Je okrádanie problém?
Podľa mňa áno.

Keď si niekto natlačí nové nekryté peniaze a niečo si za ne kúpi, nie je to okrádanie?
Podľa mňa áno - a to okrádanie predávajúceho (ktorý predá „niečo“ za „nič“) a aj všetkých ostatných držiteľov peňazí (ktorým sa tým znížila hodnota ich úspor).

Ak by bolo tlačenie nových nekrytých peňazí pre ekonomiku užitočné, prečo potom štát nepodporuje aj malých falšovateľov peňazí (keďže ich aktivitou tiež dochádza ku zvyšovaniu množstva peňazí v obehu, a štát by to navyše nič nestálo)?
Na to existuje len jediná odpoveď – zvyšovanie množstva nekrytých peňazí v obehu neprospieva ekonomike, ale ťaží z neho len ten, kto si medzi prvými kúpi za tieto nekryté peniaze nejaké reálne tovary – a predstavitelia štátu si to dobre uvedomujú (na rozdiel od „blbého plebsu“, ktorý sa nimi nechá oblbnúť).

Možno očakávať PROMPTNÉ zvýšenie miery inflácie spotrebiteľských cien v prípade, ak štát poskytne nové nekryté peniaze najmä „veľkým hráčom“ (presne takto v prevažnej mierne dochádza k uvádzaniu nových nekrytých peňazí v súčasnosti)?
Podľa mňa nie – najprv porastie cena toho, čo kupujú „veľkí hráči“ – teda „investícií“, ktoré sa do spotrebiteľskej inflácie nepočítajú (prečo asi tak nedávno rástla najmä cena akcií, zlata, bitcoinov apod.?). Je však len otázkou času, kedy sa všetky tieto peniaze nekontrolovane prelejú do spotreby a teda vytvoria výraznú infláciou spotrebiteľských cien.
Ak by cieľom ECB nebolo v prvom rade obohatiť „veľkých hráčov“, ale naozaj by cieľom tlačenia nových peňazí bolo len dosiahnuť infláciu okolo 1,5%, tak prečo by ECB dávala peniaze najprv „veľkým hráčom“, aby sa až prostredníctvo nich dostali ku spotrebiteľom a tým vytvorili infláciu.
Veď je evidentné, že rozdaním nových nekrytých peňazí priamo spotrebiteľom by sa inflácia zvýšila prakticky okamžite (veľká časť ľudí by si tieto peniaze „darované štátom“ neodložila, ale niečo by si za ne kúpila). Aj z toho je evidentné, čo je cieľom novotvorby nekrytých peňazí.

A na záver:
-je tomu ťažko uveriť, ale v súčasnom systéme naozaj dlh NIE SÚ peniaze ušetrené niekým iným, ale z veľkej časti sú do novovytvorené peniaze "vyčarované" centrálnou bankou "z ničoho", ktoré niekto "vyvolený" (na rozdiel od všetkých ostatných!) zadarmo dostal - a práve to je problém, pretože tým sú zásadne deformované všetky ekonomické procesy a rozhodnutia (včítane "ceny peňazí" - úroku) a dôsledkom je neustála infláci
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pokračovanie

A na záver:
-je tomu ťažko uveriť, ale v súčasnom systéme naozaj dlh NIE SÚ peniaze ušetrené niekým iným, ale z veľkej časti sú do novovytvorené peniaze "vyčarované" centrálnou bankou "z ničoho", ktoré niekto "vyvolený" (na rozdiel od všetkých ostatných!) zadarmo dostal - a práve to je problém, pretože tým sú zásadne deformované všetky ekonomické procesy a rozhodnutia (včítane "ceny peňazí" - úroku) a dôsledkom je neustála inflácia neustále znižujúca hodnotu príjmov, úspor a dôchodkov (prečo sú asi tak súčasní dôchodcovia u nás na tom tak zle a prečo drvivá väčšina dochodkových systémov v jednotlivých krajinách NIE JE trvalo udržateľná).

Bližšie pozri napríklad:
http://adamsmid.blog.pravda.sk...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika