SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štát si plánuje cez emisiu dlhopisov požičať 4,3 miliardy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Takže kumulovaný deficit...

...rolujeme veselo pred sebou ďalej. Potom príde krízička, ktorá sa nebude smieť dotknúť občanov a deficit (aj kumulovaný) opäť vzrastie...
 
Hodnoť

Škodlivosť štátneho deficitu.

Štátny deficit vytláča peniaze z produktívneho investovania podnikateľov do neproduktívneho štátneho míňania.
Ako je známe, životná úroveň občanov je dosť presne úmerná veľkosti investícií pripadajúcich na jedného občana. V rozvinutých krajinách sú lepšie platy než v nerozvinutých nie len preto že sa tam tvrdšie pracuje, ale hlavne preto, že sú tam vyššie investície do ekonomiky, ktoré zvyšujú produktivitu práce.
Štátny deficit je vraj horší než zvyšovanie daní. Zvyšovanie daní tiež vytesňuje prostriedky na investovanie, ale zároveň znižuje spotrebu občanov, čo čiastočne uvoľňuje peniaze na investovanie na úkor spotreby občanov.. Avšak štátny deficit (platený z úspor občanov) presunie všetky peniaze na neproduktívne míňanie a na investovanie sa z nich neuvoľní nič.
 

to ako produktivne

podnikatelia investuju resp. dosledky toho sme globalne videli naposledy v 2008-.. a vidime to cez dojenie systemovych rent, vystrelky osobneho luxusu, bubliny, techn. stagnaciu, socialno-polit. strafikaciu atd. kazdy rokom..
https://pbs.twimg.com/media/Bh...
 

Podnikatelia niekedy investujú zle.

Napríklad vtedy keď štát alebo únia zasahujú do trhu a cez centrálne banky umelo znížia úroky pre pôžičky na nulu, pod hodnotu akú by nastavil trh (5-10%). Potom vzniknú chybné investície do málo výnosných odvetví, bubliny a krízy.
Ak podnikateľ (nie štátom dotovaný oligarcha) robí výstrelky v osobnom luxuse, vytvára si konkurenčnú nevýhodu, trh ho potrestá, a jeho firma môže skrachovať.
A čo myslíš, kto investuje produktívne? Štát? Na Slovensku má štát pod palcom zdravotníctvo, školstvo, dopravu. Jeho investovanie je na zaplakanie a ešte aj umožňuje korupciu. Nakupuje predražené zdravotné pomôcky, stavia predražené diaľnice, financuje vysoké školy ktorých absolventi nemajú uplatnenie.
 

ake nulove uroky ?

ved zakl. urokova sadzba ECB bola vyse 4%.. na hypo som mal 6,3 % :)
http://newsimg.bbc.co.uk/media...
v US este vyssia
https://ichef.bbci.co.uk/news/...

tiez si skus ujasnit, kto konkretne je "stat" v kapitalizme a kto kontroluje financne toky v nom.. nie nahodou ti podnikatelia, o kt. pises ?
 

Pussy, uviedol si správne grafy.

Všímaj si na nich aj minimá základných úrokov ECB a FED-u. Od roku 2009 po 2018 mal FED nulové úroky, ECB mala nulové od roku 2014 doteraz.
Finančné toky (investovanie a infláciu) ovplyvňuje EU cez ECB a vláda USA cez FED, pomocou stanovenie základnej úrokovej sadzby, za ktorú centrálne banky požičiavajú obchodným bankám bankové rezervy - likviditu.
 
Hodnoť

Znižovanie dlhu?!

Tým, že si požičiame 4 miliardy sa k vyrovnanému rozpočtu bez dlhov tak skoro nedostaneme. To ale Smer nechá na ďalšie vlády, v ktorých už zrejme nebude. Z tých 4 miliárd si zrejme presunie časť do svojej pokladnice a časť využije na volebnú kampaň. Ak to bude málo doplní si zdroje z Národnej banky, kam dosadí za šéfa svojho človeka Kažimíra. Už teraz sa organizuje predčasný odchod súčasného šéfa národnej banky (z neznámych dôvodov!).
 
Hodnoť

A čože ?

Veď vládny zlepenec mal plnú hubu vyrovnaného rozpočtu a ľaľa ti ho, 4 dni po začiatku roka sa dozvedáme, že sa idú požičiavať ďalšie miliardy.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika