SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Šucha z Európskej komisie: Hystéria odkláňa Slovensko od hodnôt Únie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hm,

asi akú výpovednú hodnotu pre EÚ majú slová právnika Fica expremiéra a teraz našťastie už iba poslanca, o "jadre" ... keď si vedome už vybudoval krorupčné jadro vo svojom vlastnom okolí ? ... :)
 
Hodnoť

 

Pán Šucha, neviem, či si pozriete tieto príspevky k článku, ale pre istotu Vám tu napíšem ako človekovi, ktorý má nielen tlmočiť postoje a názory z Bruselu smerom k nám, ale ktorý by mal na prvom mieste byť pre Brusel partnerom na vysvetľovanie postojov a názorov, ktoré vychádzajú z Vašej domovskej krajiny.
Som ďaleko od toho, aby som súhlasil so všetkým, čo tu na Slovensku máme. Nie som nacionalista a ani fundamentalista či naopak krajný liberál. Vidím a chápem, že sa tu ešte stále potýkame s občianskom nezrelosťou, s prejavmi niektorých našich typických charakterových nedostatkov. Ale Vy si skutočne myslíte, že napríklad gro ľudí na Slovensku je proti ochrane žien proti týraniu alebo proti pomoci tým, ktorí to potrebujú? Keby spomenuté dokumenty skutočne riešili najmä tieto spomenuté problémy, som presvedčený, že by s nimi nemalo problém ani Slovensko a ani stredná Európa. Avšak do očí bijúce Trójske kone vložené do týchto dokumentov - v jednom prípade gender ideológia a v druhom ekonomické záujmy a ignorácia zodpovednosti samotných migrantov voči hostiteľským krajinám - spôsobili, že ich akceptácie je skutočne problematická.
Vy hovoríte o hodnotách únie...ale čo sú to hodnoty únie? Iba to, ako to vidia v Bruseli a "na západe"? Ak máme byť úniou (a ja som všetkými desiatimi za pretože iba v tom je rozumná cesta do budúcnosti), tak nemôžu byť ignorované iné či ďalšie názory zo všetkých častí únie a iný názor nemôže byť automaticky pokladaný za nesúhlas z hodnotami únie.
A ako môžu hovoriť o hodnotách únie tí, ktorí podceňujú či dokonca ignorujú hodnoty, na ktorých Európa (aj ako rodný kontinent nesčíselných misionárov a presídlencov na iné kontinenty) vyrástla? Ako môžu hovoriť o hodnotách únie tí, ktorí uzavretí vo svojich kanceláriách a spoločenských kruhoch pretláčajú do oficiálnych dokumentov historicky neoverené a najmä celo-únijne a celospoločensky neprediskutované postoje a názory?
Za starého režimu som niekedy pokladal tie návštevy "súdruhov" v podnikoch a na družstvách za komické a formálne. Ale keď sa dnes pozerám na nový typ politikov a najmä tých "zaneprázdnených" v Bruseli, musím povedať, že by si možno mali vziať to rácio z návštev súdruhov za svoje. Treba, aby vyšli z Bruselu a kancelárií medzi ľudí a do všetkých kútov únie. Potom je šanca, že aj oni uvidia niektoré veci inak a je šanca, že sa podpora únie ako aj počet voličov v únijných voľbách výrazne zvýši.
A ja, ako občan, by som od Vás, ako predstaviteľa štátu, v ktorom žijem, očakával, že budete vysvetľovať postoje a názory vystihujúce pohľady na vec zo Slovenska prezentovať nie vo forme ospravedlňovania sa, že tu nechápeme hodnoty únie ale naopak, ako diskusný príspevok Slovenska či strednej Európy k vytváraniu skutočne spoločných hodnôt únie. A očakával by som, že sa toho zhostíte na takej úrovni, že si získate rešpekt a tým aj rešpekt pre Slovensko a strednú Európu.

Prajem Vám, aby sa Vám v tom aspoň trochu darilo.
 

 

V mnohých veciach sa dá s Vami súhlasiť. Ale ako má p.Šucha vysvetľovať postoje Slovenska. Raz chceme byť v jadre, raz vyťahujeme Šoroša (ono to spolu súvisí, aj keď sa Vám to nemusí zdať. Raz podporíme sankcie proti Rusom za Krym, potom sa objímame s predsedom Ruského parlamentu. Vo vláde schválime zahranično politickú orientáciu SR, do NR SR sa nedostane, lebo to zablokuje strana, ktorej ministri to vo vláde schválili. Eurodotácie, mafia pri premiérovi atď. Už sa mi nechce uvádzať ďalšie argumenty.
Povedzte mi, aký je teda postoj SR v naznačených prípadoch? Čo má p.Šucha obhajovať ako hodnoty, ktoré presadzuje SR? Ja to teda neviem.
 

 

Rozumiem, čo chcete povedať.
Ja to vnímam tak, že tu treba rozlišovať medzi hodnotami, pod ktorými ja chápem princípy a pravidlá (na ktorých sa treba dohodnúť) a konkrétnymi politickými krokmi a riešeniami, ktoré by mali tieto pravidlá ctiť, ale môžu sa líšiť podľa politického spektra.

Čo sa týka tých konkrétnych príkladov, ktoré uvádzate:

Soros versus jadro. Súhlasím, súvisí to spolu, ale iba ak vnímame Sorosa ako označenie pre politický názor na spoločnosť. T.j. spoločnosť by mala byť otvorená pre všetkých (a všetko). Trochu som to zjednodušil, ale problém je práve v tom, že všetci vrátane politikov k tomu pristupujú takto zjednodušene,. Každý si z toho vytiahne to, čo sa mu hodí a oheň je na streche. Sorosa treba de-konšpirovať (myslím, že on sám pomáha tomu konšpiračnému mýtu, pretože nepôsobí dostatočne verejne) a treba sa dohodnúť na konkrétnych pravidlách vo veciach, ktoré Soros nastoľuje - potom to už nebude "Soros" ale konkrétne pravidlá.
Rusko: Je to problém politickej (ne)disciplíny konkrétnych politikov na jednej strane a opäť problém "centra v Bruseli či skôr "silných" krajín, že pri tvorbe politických krokov voči Rusku nediskutujú so všetkými členmi únie rovnako a tak tieto kroky nie sú vnímané v skutočnosti ako spoločné. Samozrejme, súvisí to aj s tým, akú úniu teda chceme...nakoľko jednotnú.
V tomto konkrétnom prípade by som však na Šuchovom mieste vysvetlil Dankovi, že objímať síce mohol, ale okrem svojich osobných sympatií mal prezentovať aj európske stanoviská.
Pretože to, čo som písal vo vzťahu k európskym politikom, platí aj vo vzťahu k našim politikom. Aj oni sú zahľadení do seba, so svojimi do Európy vyslanými kolegami prakticky nekomunikujú a neberú ich do úvahy...
Okrem toho, že si my doma musíme vysvetliť, čo vlastne v zahraničných vzťahoch chceme, tak aj Únia musí pochopiť, že ak nebude načúvať tak bude tlačiť niektoré krajiny do kúta a to by nemala. Opäť som pritom, že by Západ mal viac načúvať...lebo Úniu rozbije a nedoplatia iba vypadnuté krajina. S časom si myslím, že doplatí najmä Západ. Vždy v dejinách to bolo tak, že vyspelá civilizácia sa zahľadela do seba a zaspala na vavrínoch, zlenivela a zdemoralizovala sa....a skončila... Keďže sa to týka našich detí a vnúčat, nemalo by nám to byť jedno...a to by mali pochopiť i na Západe.

P.S. Krym...možno keby netlačili Rusko do polohy nepriateľa a nechceli mať hranicu NATO na jeho hraniciach...ani by tento problém nebol. Ak chcem s niekým vyjsť a nesúhlasím s ním, musím mu aspoň rozumieť...
 

asi ide o nedorozumenie

pretoze postoje slovenska obhajuju politici, ktorych tam posielame.
Sucha nie je politik, ale zamestnanec Unie.

ak si politici dohodnu zmenu nejakej politiky, potom to tak budu musiet preznetovat aj zamestananci EU. Zatial to je tak, ako Sucha hovori. Nastasie.
 
Hodnoť

??

Šíriť konšpirácie je pre spoločnosť absolútne kontraproduktívne a nezdravé.
.
vs. "Dobrá správa o strednej Európe pre zvyšok kontinentu, ktorý už je z tohto regiónu niekedy unavený po všetkých hystériách, ktoré tu vznikajú a dookola sa omieľajú".
.
Jasné, celý kontinent s napätím sleduje od rána do večera strednú Európu. V Taliansku už v TV ani nedávajú futbal kvôli tomu, že ho nahradili priame prenosy zo slovenského parlamentu.
 

Ako suvisi tvoja tretia veta

s prvymi dvomi? Kde beries argument pre to tvoje "jasne"?
 

Zvyšok kontinentu

= všetci občania ostatných krajín Európy. Vrátane občanov Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, a európskej časti Turecka.Takže: existuje nejaká relevantná štúdia ktorá by toto potvrdzovala, alebo ide o bohapustú konšpiráciu?!
 

Mas pocit, ze si odpovedal?

Nevies precitat otazku (pytal som sa na slovo jasne) a nevies obhajit vlastny prispevok.
 

ide o informovany nazor,

ale ty sa tahas o slovicka ako skolkar...
PS a aj ked mi to moze byt ako ateistovi jedno, neruhaj sa, prosim, aby si neurazil ziadnych monoteistickych veriacich!
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

efektivita bruselskej byrokracie

niekolkonasobne prekonava efektivitu tej slovenskej (ak ju teda neposudzujes poctom milionov ziskanych vlastnou hlavou). Ak sa ale chces vratit do prvotnopospolnej spolocnosti a klanoveho systemu, nech sa paci. Mozes si vo svojej jaskyni struzlikat smrncovne drevene crpaky a vymienat ich s ostatnymi clenmi klanu. A mozno ti ostane dost casu vymysliet sposob, ako riadit mnohomilionove spolocnosti bez informacii a analyzy.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

To ma celkom zaujima, ktore

analyzy a prognozy EU, ako tvrdite, viedli k zatvaraniu atomovych elektrarni a kde.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

rozmyslam, kde urobil diskutujuci chybu

"Takéto rozhodnutia musia byť podložené výstupmi a hodnoteniami Euroatomu". To sa vo vami citovanej informacii nikde neuvadza.
A teraz strielam od boku - bolo to politicke rozhodnutie nemeckych politikov - dlhodobo v programe Zelenych a po Fukushime presvedcili aj SPD. To, ze pri rozhodovani boli pritomne analyzy Euroatomu este neznamena, ze sa nimi nemecki politici riadili. Akoto to, ze napr. Francuzi a Briti nedospeli k rovnakym zaverom? Myslim, ze do svojich prispevkov projektujete viac svoj kriticky az odmietavy postoj k EU namiesto zaverov logickeho usudku. Ale mozem sa mylit.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Právny analfabetizmus

Po prečítaní rozhovoru sa veľmi čudujem, ako môže byť takýto právny analfabet šéfom jednej z inštitúcií, ktorá významne ovplyvňuje chod a smerovanie EÚ. On "určite" neprešiel klasickým výberovým konaním na Bruselského úradníka, kde je "základom" testu dohoda o uhlí a oceli a rôzne "obrázky".

Tu je vidieť, že za chvíľu budú chcieť politici z Bruselu kvoli politickej nekorektnosti a tzv. "ľudským právam" meniť na Slovensku aj platnosť aj základných fyzikálnych zákonov a mtematickú logiku.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika