SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rok 2018 bol podľa analytikov pre slovenskú ekonomiku úspešný (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Alchymizmus riadenia štátu. - 1 časť.

Skôr ako rozpíšem myšlienku tohto článku podotýkam, že považujem členstvo v EÚ a NATO za nutnost, ktorá vytvára členským štátom podmienky ku kooperácii, obchodu a zabezpečujú vzájomnú ochranu a mier. Som za integráciu, ta ovšem neznamená odovzdanosť a ekonomické oslabovanie inštitúcie vlastného štátu. Som proti rovnej dani a daňovým rajom, ktoré generujú novodobý stredovek, miliardárov, extrémne sociálne rozdiely a chudobu. Za 30 rokov zbohatol 100 najbohatších miliardárov tak, že vlastnia majetok ako 3,5 miliardy obyvateľov planéty.

Ak budú občania uvažovať nad ťažkým životom, je na to ľahká a rýchla odpoveď. Život človeka je postavený na práci. Fungujúci štát je postavený na fungovaní rezortov a spravodlivom prerozdeľovani výtvarných hodnôt. Základom všetkých vyspelých štátov je priemysel. Priemysel je generátorom a stabilizátorom ducha a konjunktúry spoločnosti. Olejom fungovania tohto mechanizmu je spravodlivosť. Hoci polícia a justícia nie sú ekonomické disciplíny, na rozvrate spolocnosti majú podiel najvacsi. Ukazovateľom spokojnosti nie sú 4,5 tisíc eurove platy poslancov, ale skutočný život väčšiny slovenských občanov.

Preto je dôležité, aby štát viedli osobnostne zreli, národohospodárska mysliaci a morálne odolni ludia uvažujúci v dimenziách budúcich generácií. Po sebavedomych a entuzivnych vystúpeniach ministra Kazimira som nadobudol presvedčenie, že štát vedú alchymisti. Minister vyhlásil, že splnil svoju misiu. Vraj mame najnižšiu nezamestnanosť a budúci rok skončí bez dlhov. V štruktúre vlastníckych vzťahov a zamestnávateľov začína koniec budúcnosti Slovenská a na rozpočet si rok pockame. Akú cenu zaplatí Slovensko za nízku nezamestnanosť?

Cca 1 milión Slovákov pracuje v zahraničných firmách za mzdy a odvody. Druhá časť pracuje v slovenských firmách, ktoré pracujú pre zahraničné firmy za ceny pokrývajúce náklady a častokrát minimálne mzdy. Tretia časť pracuje, žije, berie, rodí a nasla si novú vlasť vo svete. Minimálne 70% HDP Slovenska generujú, riadia a obchodujú zachránicne firmy. Politici si výsledky týchto firiem pri vlastnuju ako svoje zásluhy. Úspech zahraničných firiem je zásluhou dlhodobej stratégie ich materských štátov.

Kvalifikovaná pracovná sila je kapitál. Rast praceschopneho človeka trvá 20 až 25 rokov. Rodičia ho splodia, kŕmia, satia a vychovávajú. Štát financuje školstvo, profesorov, zdravotníctvo a lekárov. Aj veda, výskum, cesty, železnice, šport a kultúra sú súčasťou investícií do mladého človeka. V zamestnaní sa naučí pracovať, riešiť vzťahy, situácie a riadiť. Aby z dieťaťa vyrástol špecialista, manažér a úspešný podnikateľ, trvá od narodenia 35 až 40 rokov a musia byť na to vytvorené podmienky. Očakávaním spoločnosti je, že do neho investovaný čas a dlh spoločnosti prácou neskôr splatí.

Človek prácou vytvára hodnotu. Pridaná hodnota je cena výrobku bez materiálu. Je to cena myšlienky. Čím sofistikovanejši výrobok, tým vyššia pridaná hodnota. Príkladom, vytvorená pridaná hodnota jedného človeka je cca 5 tisíc eur mesačne. 1 milión Slovákov pracujúcich pre zahraničie vytvara pridanú hodnotu 5 miliárd eur mesačne a 60 miliard eur ročne. Zatiaľ čo zahraničné firmy platia mzdy a štátu odvody, všetkých 5,4miliona občanov sa skladá cez vysoké DPH na ceny potravín a energií na školstvo, dochodky, zdravotníctvo a pôrodnice, aby mali slovenské mamičky budúcich zamestnancov zahraničných firiem kde rodiť. Pointa je v tom, že väčšia časť pridanej hodnoty nezostáva na Slovensku a je vyvazana a zdaňovana vonku a obohacuje iné štáty.
 

Alchymizmus riadenia štátu. - 2 časť.

Pohľadom národohospodára je dolezite, aby čím viac slovenských firiem zamestnavalo čím viac slovenských občanov a aby cím viac pridanej hodnoty a zisky firiem po zdanení zostávali na Slovensku. Slovensko stratilo banky, poisťovne, ťažký a ľahký priemysel, atomku, prenosové siete, ropovod, plynovod, pohonné zmesy, hliník a med. Odovzdali sme priestor pre výrobu, dovoz a obchod elektroniky, automobilov, motorky, nákladné automobily, stavebné materiály, obuv, ošatenie, oceľ, pôdu, poľnohospodársku prvo a druhovýrobu. Strategické podniky už nie sú naše. Dokázali sme ich postaviť a nevieme ich riadiť? Ostatné funguje za cenu eurofondov, subvencii a subvencnych podvodov.

Slovensko je živým príkladom, ako v minulosti zanikali kmene, Štát a ríše, o ktorých dnes história už ani nepíše. Pochovali ich bohorovnost, luxus, úpadok morálky až po rozpad štátu a ríše. Naš môže hriať to, že priestor medzi Tatrami a Dunajom nezostane mesačná krajina. Priestor a živý materiál tu zostane. Tie sa stanú korisťou veriteľov 45 miliardového dlhú a eldoradom oligarchov. Z vyššie uvádzaných dôvodov čaká našich potomkov osud amerických Indiánov.

V čase revolúcie bol medzi Východom a Západom technologický rozdiel a my sme si sľubovali, že za 20-30 rokov Západ technologicky, produktivitou a životnou úrovňou dobehneme. 29 rokov Slovensko prešľapuje na mieste a stráca pôdu pod nohami. Vyššie popísané nie je kritika Zapadu. Štát sme si rozkradli a zničili sami a z marazmu nás Západ dnes zachraňuje a ta záchrana nás vela stoji. Totálna odovzdanost a závislosť na cudzích vlastnickych priemyselných a obchodných vzťahoch sa tragicky prejaví pri najbližšej krízy. Politici zrejme nepoznajú slovo diverzita, ale takto je im to pohodlnejšie.

Nemecké organy v minulosti pre podporu vzniku nemeckých firiem organizovali a financovali školenia, analýzy, audit výroby, prieskum trhu doma a vonku, financovanie reklamy a veletrhov. Nemecko sa dlhodobo venuje budúcim zamestnávateľom a platiteľom daní. Na Slovensku je oblasť podpory, školení a eurofondov predmetom klientelizmu, korupcie a masového rozkrádania štátnych zdrojov.

Jeden bezdomovec tvrdí, že sa nezadlzuje a má vyrovnaný rozpočet. So Slovenskom je to podobne. Slovensko je dnes ťažko chorým bezdomovcom s obrovským batohom dnes už neriesitelnych problémov. Stávame sa cudzincami na vlastnej dedovizni. Zostane Slovensko iba pôrodnicou, školou, poľom a dielňou v príprave ďalších pracovných síl pre zahraničných investorov?

Ak považujú politici doterajšiu prácu za úspech, nemôžeme od nich nič lepsie očakávať, nemajú dôvod veci meniť.

Tento článok som nenapísal preto, aby som kompetentných znevazil. Tento článok má byť výstraha a podnet pre širšiu diskusiu verejnosti.

Keď súhlasíte s týmto názorom, rozmnožujte a rozširujte ho!!!

Štefan Martos, dôchodca, Topolcany
 

 

Bohuzial stat predovsetkym znicili hlavne hlupaci, naivni a velka vacsina z nich boli ludia odchovani na minulom rezime. Tzv. sedliaci, negramoti a krcmovi odbornici.

Realita je taka ze na Slovensku je stale obrovska masa nevzdelanych a hlupych ludi.

To co vy nazyvate odlivom kapitalu do zahranicia je defakto to ako funguje volny trh a obchod. Pri vyrobe a poskytovani sluzieb nastava odliv kapitalu od niekoho k niekomu. Viete kolko ludi na zapade a v amerike stratilo pracu kvoli tomu ze ich pozicie boli presunute na Slovensko ?

Slovensko nemalo, nema a ani nebude mat geograficke podmienky na to aby dokazalo fungovat v absolutnej izolacii a kontrole svojich vitalnych sektorov. Mozete sa tvarit ako narodnosocialny hrdina a patriot ale v momente ked bez rozmyslu zavediete nezmyselne dane a tarify napr. na dovoz potravin vyrobenych mimo slovenska budete celit protiopatreniam. Preto je Slovensko v Europskej Unii a preto ma vacsiu sancu na prezitie ako keby bolo samostatne.
Ten dopad by bol ovela drtivejsi mimo EU. Vidime tu vnutornu kanibalizaciu europskych trhov a vsetci vieme ze trhove mechanizmy jednoducho funguju a ich dopady su enormne. Cena prace je striktne diktovana cenou prace na globalnom trhu za ktoru su jednotlive tovary a sluzby poskytovane.
Ak na Slovensku vyrobite milion suciastok a stoji vas to 100 000 eur a ak niekde v bangladesi rovnake suciastky vyrobia za 40 000 eur z hocijakeho hladiska nemozete udrzat tolko pracovnych miest alebo take ohodnotenie ake si predstavujete.
Jednoducho to nejde.

Co sa tyka vsetkych sektorov ktore ste vymenovali Slovensko v nich nikdy neexcelovalo alebo nikdy nemalo ani len perspektivu ich udrzat zivotaschopne. Myslite si ze by banky a poistovne v slovenskych rukach vedeli poskytovat sluzby za take ceny ako tie zahranicne ? Nie nevedeli. Odrazilo by sa to drtivo na cenach vsetkeho co si dokazete predstavit.

Nikto teda aspon ten co to ma v hlave pohromade si nemysli a ani nemyslel ze zapadna europa nas chcela vykupit z toho marazmu. Nikto ani len nemohol dufat ze zivotna uroven zkonverguje na podobnu uroven.

Faktom je ze v globalnom svete jednoducho potrebujete obchodovat. Dokedy si myslite ze by Slovensko vydrzalo zit len na "sebestacnom" polnohospodarstve ? V momente kedy by stratilo ovela vynosnejsi sektor (automotive) by zivotna uroven zacala masivne klesat. Nestaci len vyrobit ale treba aj predat. Treba prepravit k zakaznikovi a treba aby ten zakaznik na to aj mal. Paliva totizto nikto zadarmo neposkytuje.

Nie Slovensko malo sancu tu konvergenciu akcelerovat skolstvom a urbanizaciou ale to socialny demokrati nezvladli.
Skutocne jedina cesta ako sa moze Slovensko stat bohatou krajinou je sustredit sa na odvetvia z vysokou pridanou hodnotou.
 

 

Pointa mojho clanku je ta, ze pánom je ten, kto zabezpecuje, organizuje a vytvára pridanú hodnotu. Rodia sa tu všelijakí ľudia. V roku 1968 bolo Československo jedným z najvyspelejších štátov Európy. Ceskoslovensko vyrábalo všetko. Lepsi boli Nemci, Angličanka, Svedi, Švajčiari, možno Francúzi. Do roku 1989 sa oni posunuli a my sme zastali. Nie som bývali komunista, odmietam prijať tvrdenie, že Západ bol lepší a to bolo nemenné.

Podľa Vás bol stav po revolucii v náš prospech nemenitelny. Privatizácii a rozkradaniu štátu sa chytili špekulanti, laici a zločinci. Firmy na Zapade vedú zodpovední ľudia. Tu je pes zakopaný.
 

 

Nie je to pravda. Toto obdobie Ceskoslovenska je glorifikovane najma starsou populaciou a ludi nemajuci paru o ekonomike.
Ceskoslovensko aj ked bohatsie v pomere vtedajsim pomerom nebolo "najvyspelejsie".
Ak sa pozrieme na krivky HDP tak ani madarsko nebolo na tom nebolo horsie.

Ceskoslovensko malo velke regionalne rozdiely s priemyslom sustredenym na ceskom uzemi.

Ceskoslovensko krachlo na tom ze malo zastarany priemysel ktory uz vtedy mlel z posledneho.

Vyrabat "vsetko" nestaci to je nonsense castokrat opakovany niekym kto nema potuchy o tom co vyrabat ma zmysel a co nema.
 

Aby sme si rozumeli.

Nie som slepý zástanca systemu, ktorý tu bol. Bol som kritik režimu a skôr antikomunista. Nie som zástanca kapitalizmu, ktorý funguje vo východnej Európe. Som zástanca kapitalizmu, ktorý funguje v Nemecku.

Som zástanca plánovania, poriadku a disciplíny vo výrobe a hospodárení. Každý systém, ktoreho súčasťou je veda, výskum, úroveň riadenia nevynímajúc a poriadok, prináša spoločnosti úžitok. Akýkoľvek seba lepší systém bez plánovania a disciplíny zostáva paskvil.

Odmietam prijať nemenitelnu odovzdanosť a podriadenosť. Dnes je to už plávať kraula z Bratislavy do Viedne. Toto nebolo predurčené bohom, šance, ktore sme mali, zničili slovenskí občania. Začalo to malou privatizáciu, pokračovalo veľkou privatizáciou, klientelizmom, rozkrádanim , čo sa dalo, eurofondov. Korupcia je aj klientelizmus, ľahká práca za veľa peňazí, niekedy sex.

Nechcem sa Vás dotknúť, ale z Vás by nemal byť politik, alebo štátny úradník na kľúčovom mieste.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika