SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Srbi z Trnavy stále nedostali mzdy. Musíte čakať, tvrdí im agentúra (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Kritika sa mediálne sústreďuje na agentúry, ale svoj podiel viny majú na tom aj automobilky. Tie by si mali dávať väčší pozor na to, cez aké agentúry outsourcujú svoje personálne kapacity. Mediálny naratív je "Srbi naleteli pochybnej agentúre", no malo by to byť skôr "nadnárodné korporácie spolupracujú s pochybnými automobilkami".
 

 

* s pochybnými agentúrami
 

 

Vsetky tieto “agentury” uz davno mali byt postavene mimo zakon. Kazda seriozna firma si vie vybrat svojich buducich pracovnikov a zaskolit ich. Outsourcing sice znie sofistikovane, ale ak sa jedna o ludi, tak je to obycajne zdieranie ludi, podvod, alebo zbavovanie sa zodpovednosti za zamestnancov. Neviem vobec co je to za logiku, ist robit niekam cez agenturu. Tieto agentury by uz mali fakt zrusit, lebo vzdy sa niekde najdu nejaki experti z nizsim IQ a daju sa oje...klamat. A firma kde pracovali, s tym akoze vobec nic nema, ved oni ich nezamestnali. Oni nic, oni su muzikanti.
 

 

Iste, už samotné agentúrne zamestnávanie je pochybné. Ak už tu máme takúto kauzu, tak by som od média ako SME očakával nie na city hrajúce reportáže zo zamestnaneckej ubytovne, ale z vrchných poschodí nadnárodnej spoločnosti, ktorá s takouto agentúrou uzavrela zmluvu, možno aj s ambíciou vygenerovať tlak na túto spoločnosť, aby tých Srbov vyplatili a naťahovali s agentúrou oni. To by ale médium ako SME samozrejme nesmelo byť závislé na príjmoch z reklamy.
 

No jasne.

Takže následky ďalšej oblasti nefunkčnosti tohoto "sociálneho" štátu ktorý tu Robber Fizzo budoval takmer nonstop od roku 2006 má pomáhať riešiť súkromné médium. Aký jednoduchý dej sa odohráva v tvojej hlave. Novinári na to upozornili, niekoľkokrát, ale riešiť to má štát, a to okamžite, aj keď indivíduá ako Fizzo, Richter, Saková a ani marioneta Pampalíni na to nemajú.
 

 

Ak médiá dokážu vygenerovať tlak na pád vlády, určite by dokázali vygenerovať tlak aj na spoločnosť, ktorá by v záujme svojho PR tých Srbov vyplatila a vymáhala peniaze od agentúry ona, ako hráč so silnejším postavením a nemalou mierou spoluzodpovednosti. To by ale strážni psi demokracie nesmeli mať len takú krátku reťaz, akú im povolí nadnárodná korporácia. Toto je veľký problém médií, pre ktorý sa im nedá veriť. Nie preto, že by niektorí novinári neboli sympatickí a možno aj s dobrým úmyslom, ale pre podstatu ich fungovania.
 

 

Dík, ušetril si mi písanie...
Pridám - v BE, DK sú štátne mechanizmy , ktoré zistia oprávnenosť pohľadávky a potom vyplatia napr. zamestnancov, dodávateľské firmy a od dlžníka, osoby zodpovednej v dlžníckej firme po zastavení podnikateľskej činnosti vymáha štát peniaze aj s mastným úrokom. Ak by tu bola vôľa stíhať skutočného vinníka(osoby zapísané v registry) určite by bolo ďaleko menej takýchto podvodov.
 

To čo je???

Súhlasím s človekom, ktorý má mínusovú karmu? Veď ty sa prihováraš ako diskutér z ozajstnej čiernej diery...

A teraz k veci. Máš naprostú pravdu. Ako môže seriózna firma, dokonca nadnárodný kolos zamestnávať ľudí, cez pochybnú agentúru?!? V rámci prezumpcie viny - no iste sa šábovali, takže až na tých otrokov sú všetci spokojní!!! A tí novinári? Sú už na ceste za hovorcov, keď sa zmení vláda... :)

Takýto odrb si viem predstaviť, pri zbere paradajok alebo jahôd. Všetko v malom, bez papierov. Ale pri automobilke? Novinári sa mali obrátiť na matku a spýtať sa nie na tlačovom, ale predstaviteľa tej automobilky, či sú takéto otrokárske praktiky bežné. Nakoniec, touto cestou sa išlo aj pri rozdielnej kvalite potravín.
 

 

Nebuď demagóg. Ak štát žiada čokoľvek od podnikateľských subjektov, to je kriku, ako zaťažuje podnikateľov a zasahuje do podnikania. Ak agentúra spĺňala všetky formálne podmienky pre vznik a predmet podnikania, tak štát nemal dôvod podnikanie nepovoliť. Žiaľ, aj toto je produkt slobodného podnikania a štát môže mať už len represívnu úlohu cez žaloby na súde. Ako si asi postrehol v článku, podozriví sú vo väzbe. Čo iné môže štát /alebo ak chceš Fico/ ešte urobiť? Keď sa podnikateľom darí - je to ich zásluha, úspech, keď sa nedarí, tak je za to zodpovedný štát?
 

 

Su vo vazbe za prevadzacstvo a nie za to, ze nevyplatili mzdu. Zaplatenie mzdy by stat zakonom mohol velmi efektivne prehodit z agentury na konkertny podnik, kde agenturny pracovnik pracu vykonaval. Ak agentura meska dlhsie s platom ako mesiac - povinnost doplatit mzdu prebera z agentury podnik. A nech si potom vystrngava podnik s agenturou svoje problemy.
 

a tým by sa aj

vyriešil problém s akými agentúrami by automobilky podpisovali zmluvy.
 

Toto zamestnávanie

cez agentúry je iným ekvivalentom zamestnávania cez živnostenský list. Automobilke sa hodí že napríklad v prípade úrazu nezodpovedá za príslušného zamestnanca ledaže by sa preukázala jej výlučná vina na vzniku úrazu čo je nepravdepodobné. Na Slovensku proste máme kapitalizmus 18-19 storočia, koristnícky a bezohľadný, neregulovaný štátom, pretože politici majú iné starosti, loviť v mútnych vodách toho systému.
 

 

Ok. To znamená že čo konkrétne má spraviť automobilka? Ako má vyselektovať ktorá agentúra je dobrá a ktorá zlá?
 

 

Ak si dokážu vyselektovať dodávateľov plechov, plastov a pneumatík, určite by dokázal vyselektovať aj dodávateľov ľudských zdrojov, resp. v prípade ich zlyhania prijať spoluzodpovednosť. Ak automobilka pustí do obehu auto s výrobnou vadou v dôsledku dodania zlých materiálov, tak autá sťahuje z obehu a vymáha si škodu od subdodávateľov.
 

 

Mne sa páči ako internetoví diskutéri hneď vedia príčinu problému a majú riešenia. Okamžite. Predpokladám, že všetci títo zastávajú významne pozície vo firmách.
Čo sa týka výberového konania tak prebehlo štandardne podľa kritérií. Nepredpokladám že by sa nejaký zamestnanec zobrať prvú agentúru na trhu ktorá sa mu prihlásila. Zmluvy sú kontrolovane právnym oddelením resp právnikom. Fakt si myslite že sú tam úplní diletanti?
 

 

Prepac, ale ty tiez mas o tom prehlad. Taky "zvonku". Ze vyberove konanie :-)
 

 

Nerobí sa bežne? Myslim v automobilkách? Zobrali prvú agentúru na ktorú natrafil na trhu?
 

 

Vyberove konanie sa robi, ale da sa "upravit". A aj sa upravuje. A robia to ti zamestnanci, ktori ho maju na starosti a vsetko je akoze transparente.

PS. Bavil som sa s jednym clovekom, co vlastni podobnu personalnu agenturu a na SK vlaci Srbov do jednej nemenovanej automobilky u nas. Otvorene mi hovoril ako to funguje, ze v tej automobilke ma ludi (zamestnancov) podchytenych a im dava uplatky a oni mu potom davaju taketo personalne zakazky a moze im tam dovazat ludi. To cumis co? Neuveritelne :-D
 

 

Nepoznám dobrú agentúru . Všetky zrušiť zo zákona okamžite !!!
 

 

A čo potom sezónne prace? A narazove prace?
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika