SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Po novom mestskí policajti skontrolujú, či vodič nevykonáva taxislužbu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

to bude krásne, ako "puf a muf" stromček

No to bude :-)

Môžem ešte odviesť:
- manželku na letisko?
- dcéru na tábor?
- mamu do kúpeľov?
- suseda do nemocnice?
- bratranca?
- kamaráta?
- kamarátovho kamaráta?
- chlapíka čo som stretol na večierku?
- chlapíka čo som stretol na ulici?
- chlapíka, ktorého som stretol pri ceste?
- a keď viacerí cestujeme do práce jedným autom a autá striedame?
- a keď nestriedame, ale sa jednému kolegovi skladáme na benzín?
- môže stopár alebo kamarát vôbec prispieť na benzín?

Ja viem, musí asi nejako platiť. Keď mama upečie koláč, kamarát vymaľuje izbu, alebo kamarátov kamarát dodá pol svine? Alebo od kolegov vyberiem 100 EUR na benzín za cestu do práce. No čo potom.

P.S. Nie, neprevádzkujem taxislužbu. Vozím zásadne zadarmo. Teda za koláč, príspevok na benzín, sex, večeru, darčeky, spoločnosť, víno, no a tak :-)))
 

 

si skoncil - kolac - potencionalna distribucia drog ? sex - prostitucia/kupliarstvo, darceky - nezdaneny prijem- kratenie dane, vino - neregistrovane nakladanie s alkoholom bez koncesie, hej a este tych kolegov ze nosis - taxikari si ta pockaju pred pracou :D
 

 

Nebude jednoduchšie pre kontrolórov nainštalovať appku a privolať vybraný "taxík"?
 

 

neviem ako si to presne myslel, ale ak to myslis tak, ze preco nie su vsetci taxikary tiez registrovani pod urcitou aplikaciou povinne (ako napr. uber) a ty si len vyberies podla ceny, rychlosti prichodu k tebe dany taxik, Vsetky taxiky vidis, kde sa nachadzaju a nikto nebude nikoho obierat o peniaze a bude aj vysoka konkurencieschopnost. Potom s tebou suhlasim.

Ak to beries tak ze nech si kontrolory zavolaju niekoho na kontrolu, tak je to sice vtipne, ale inak ziadne zlepsenie :) a hodnotim ta ako kazdeho nerozumneho Slovaka. Hlavne aby nieco napisal.
 

 

Pán je zase múdry ako rádio Jerevan. Prečítam si najskôr, na čo reagujem ;-)
Pre tých, ktorí majú problém s pochopením písaného textu a súvislostí teda spresňujem, že mestskí policajti nebudú musieť zastavovať náhodne a zisťovať, či nejde o taxislužbu (a počúvať výhovorky, ako uviedol bjuro2), ale si nainštalujú appku a privolajú taxík. Následne ho môžu skontrolovať, či má koncesiu. Aj keď sa podmienky prevádzkovania taxislužby zmiernia, koncesia bude naďalej potrebná. A povolenie nemali napríklad zďaleka všetci vodiči Uberu v BA, pokým fungoval.
 

 

no mna by zaujimalo ako to chcu dokazovat a na zaklade coho chcu buzerovat :D

Meskaleros nemaju ziadne prava len tak zastavit vozidlo, jedine po spachani priestupku. Lozit do auta uz vobec nie.

Zakon 564/1991 o obecnej policii, paragraf 3:
f) objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný predpis, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom4) a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky5) spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho

1. z dopravnej značky6) zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, nízkoemisná zóna, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,

2. zo všeobecnej úpravy cestnej premávky,6) ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel,

paragraf 8:
Všeobecné oprávnenia
(1) Príslušník obecnej polície pri plnení úloh je oprávnený

f) zastavovať vozidlá, ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní podľa § 3 ods. 1 písm. f), alebo ak ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie.

Ja tam nikde nevidim zeby si mohli len tak odstavit vozidlo a kontrolovat pasazierov a vodica lebo sa im to paci :)

A keby aj, uz to vidim:
"pan vodic, prevadzkujete taxisluzbu?"

Odpoved: "nie, neprevadzkujem. Dovidenia".
 

presne tak..

..tiež ma to dosť zaujíma. Aj keď už sa mi stalo, že ma zastavili mestskí na Rusovskej ceste v Petržalke a pýtali odo mňa doklady (10 rokov dozadu). Som ich vybral a sa pýtam, že čo hľadajú. Oni že nič, že oni len tak kontrolujú doklady :D Doteraz sa z toho uchechtávam, keď si na to spomeniem. Ale nabudúce ich už tak ľahko nepustím.
 

 

Príslušník mestskej polície už podľa súčasného zákona o cestnej doprave môže byť obcou poverený výkonom odborného dozoru nad taxislužbou a v rámci tohto dozoru je oprávnený využívať oprávnenia, ktoré sú dané tomuto dozoru zákonom o cestnej doprave, vrátane opakovaného ukladania poriadkových pokút. Teda treba si prečítať aj iné zákony a oprávnenia v nich dané príslušným orgánom, lebo pri ich nerešpektovaní ti meskaleros môžu pekne zavariť už počas kontroly a ešte aj na záver pri prejednaní zisteného priestupku,resp. pri oznámení správneho deliktu. Howg.
 

obec môže mestkého policajta..

..poveriť výkonom kontroly. Ale obec "vykonáva odborný dozor nad mestskou dopravou a taxislužbou". Obec nemôže vykonávať odborný dozor nad neoznačenými autami. A nemôže teda poveriť výkonom odborného dozoru nad neoznačenými vozidlami mestského policajta. Zákon o cestnej doprave upravuje náležitosti súvisiace s prevádzkovateľmi cestnej dopravy a práva a povinnosti dopravcov a cestujúcich v autobusovej doprave2) a v taxislužbe (§1 ods1). Zákon ... sa nevzťahuje na cestnú dopravu pre vlastnú potrebu (§1 ods2).
Mne ešte stále z ničoho nevyplýva, že môže mestský policajt zastaviť neoznačené auto (ktoré nespáchalo priestupok). Vami citovaný zákon o doprave sa nevzťahuje na súkromnú dopravu a teda na jeho základe nemôže byť obecnému policajtovi poskytnuté právo zastavovať vozidlá súkromnej dopravy. Na základe Zákona o doprave môže mestský zastavovať len označené taxíky.
Stále ostáva na mieste otázka, ako môže mestský vykonávať kontrolu nelegálnej internetovej taxislužby. Podľa mňa nemôže nijak. A ak niekto tvrdí opak (autor článku, minister, Vy), tak sa mýli.
 

jediny sposob je, ze

si privolaju cez apku taxik, ak pride a bude neoznaceny, tak ta maju - ak sa im priznas, ze si prisiel na privalovanie
 

chlapci, ste totálne mimo

z prijatého zákona: " Čl. III
Zákon Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení ... sa dopĺňa takto:
V § 8 sa odsek 1 dopĺňa písmenom g), ktoré znie:
„g) zastavovať vozidlá na účel vykonania kontroly dodržiavania podmienok prevádzkovania taxislužby podľa osobitného predpisu.9b)“
Poznámka pod čiarou k odkazu 9b znie:
„9b) Napríklad § 27, § 29 a § 30 zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení zákona č. .../2019 Z. z.“
 

 

Jasne. Je to tam. Ja som vychádzal len zo zmenených časti zákona o cestnej doprave, kde mestskí policajti mohli aj doposiaľ kontrolovať taxikárov (ak na to boli poverení), ale bez ich zastavenia, t.j. mohli ich kontrolovať ako orgán odborného dozoru, ale len na stanovišti alebo na mieste, kde bol taxík odstavený.
 

 

Ja som nereagoval na teba (máš predsa pravdu), ale na Morsocana
 

 

Veru. Aj ked tu chlapi pisu ze to opravnenie zastavit vozidlo v zakone je, neviem si predstavit v praxi ako by to fungovalo. Aut je na uliciach tisicky, budu namatkovo zastavovat auta ci chcu dat snad zatarasy a kontrolovat vsetkych? A ako pisete ako to chcu skontrolovat? Proste ide auto a v nom ludia, nema ako dokazat ze ide o zdielanu jazdu. Predpokladam ze tento jazovy zakon postihne dokopy maximalne 0 ludi.
Mimochodom v case ked su vsade zapchy a koncentracia CO2 sa zvysuje, tak by mali praveze podporovat co najviac zdielanu jazdu a nie ju postihovat dementi.
 

Len tak na okraj...

"Mimochodom v case ked su vsade zapchy a koncentracia CO2 sa zvysuje, tak by mali praveze podporovat co najviac zdielanu jazdu a nie ju postihovat dementi."

To nie je take jednoznacne. Aj v tlaci na Slovensku boli nejaky ten patek dozadu publikovane informacie, myslim ze za mesto New York, ze pocet jazd prázdnych taxíkov (zahrna to aj zdielane sluzby) sa zavedenim zdielanych sluzieb zvysil (napriek predpokladom), t. j. celkovy dopad na dopravnu situaciu v meste bol skor negativny. Islo, ak si dobre pamatam, o ocistene data.
 

jasná nelegálna práca

Ono to nie je len otázka taxi, či zdieľanej jazdy. Už to, že v právnom poriadku je ako prečin vedená "nelegálna práca", je jasný signál, kde sú priority zločineckej organizácie, zvanej štát. Systém, ktorý kriminalizuje človeka za to, že pracuje, taký systém je chorý. Od základu chorý.
 
Hodnoť

 

Ministerstvo opäť výborne..
Vek auta nezáleží..
Vek šoféra, nezáleží..
Áno, toto je štát a jeho inovácie . Podľa nich skvalitnili službu.
Po čase to budú prehodnocovať.
A čo takto jednotná cena?? Toje jediné správne riešenie.
 

jednotna cena urcite nie, ale

maximalnu pre tych grazlov, co kradaju na stanici a letisku by mohli zaviest...
 

 

vopred sa spytam a ked pyta vela, kaslem na nich
 

a 99 inych nastupi, lebo

maju na streche "TAXI" a zaplatia 5 eur za km.... a 90 z nich su turisti, ktori si nestihli precitat Tripadvisor a preklaju tutu dzamahiriju...
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika