SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mestá si za zimu priplatia, po novom musia odpratať všetok sneh (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Je správne, že komunikácie má odpratávať vlastník alebo správca. A to v rozsahu a za podmienok, ako sa vlastník - teda zväčša občania mesta, rozhodnú. Lebo je nemysliteĺné odpratávať všetko a vždy. Lebo inak do bude viesť k situácii, že sa prestanú budovať nové a budú likvidovať staré chodníky, aby neboli náklady na ich čistenie.
Zodpovednosť kohokoľvek, ak sa niekto dochráme na neočistenom chodníku je už totálny nezmysel. Každý má prispôsobiť obuv a spôsob chôdze alebo jazdy stavu komunikácie. Zodpovednosť by mala byť iba vtedy, ak nebezpečný stav spôsobil majiteľ vlastnou činnosťou - napríklad by oblieval chodník v mraze. Nikto nemá byť zodpovedný za dôsledok prírodného javu. Tak ako nikto nie je zodpovedný, ak na chodníku niekoho zabije blesk. alebo zhodí vietor. V niektorom počasí je jednoducho najlepšie von neísť, alebo len so špeciálnou výbavou.
 
Hodnoť

 

Ja sa priznam, mna to bavi. Zoberem maleho syna a o zabavu postarene. A bavilo ma to aj bez neho. Ale aby som ja zodpovedal za uraz, ak nastane, je hlupost. Aspon v tomto ohlade je to zmena k lepsiemu.

Teraz sa bojim, ze sa na to vsetci vykaslu a mesto to stihat nebude, tak ako to nestiahli ani doteraz a prejist s kocikom bude vykon hodny trakoristu.
 

 

Však to - tá zodpovednosť bola najväčší prúser. A v podstate aj stále je. Ak sa chcem dostať von z domu, tak si ten sneh odpracem. Rovnako ako ak chcem, aby sa ku mne dostali klienti, tak sa tiež postarám aby som mal pred firmou čisto. Je to jednoducho v mojom záujme bez ohľadu na to, komu ten chodník patrí - či mne alebo mestu. Ale je nezmysel to vynucovať a ešte aj niesť zodpovednosť za nepozornosť iných.....
Obec by si mala v rámci svojich možností sama vyhodnotiť ktoré cesty a chodníky má zmysel čistiť a ktoré už nie. Je hovadina, aby chudobná dedina v zasnežených horách čistila chodníky rovnako ako v bohatej Bratislave, kde je sneh len ako občasná kuriozita s ktorou ale mediálne otravujú celé Slovensko.
Jednoducho spôsob a rozsah čistenia čistenia má byť na rozhodnutí majiteľov komunikácií - prípadne po dohode aj s majiteľmi priľahlých stavieb. A hlavne bez sankčnej zodpovednosti. - Presne v duchu: "Ak sa ti u mňa nepáči, tak ku mne nelez.... Ak chcem aby si ku mne prišiel, sám spravím všetko pre to, aby sa ti u mňa páčilo."
 
Hodnoť

Podvod - PR ČLÁNOK

Milý SMEtiarsky autor článku, to o čom píšeš a čo sa údajne deje v Kežmarku, je podvod. Chodníky sú pokryté vrstvou ľadu a sú prakticky neprechodné. Včera ráno operovala jednotka pár "legionárov" ktorý nahrubo očistili malú časť chodníkov, cca 3 - 5 % a to je všetko, dnes sú chodníky v zaľadnené a nebezpečné.
 
Hodnoť

 

Kde maju obce najst peniaze na odpratanie snehu a zimnu udrzbu? Napr. z tych penazi, ktore vybrali od vsetkych vlastnikov za to, ze pocas zateplovania lesenim okolo domov zaberali pozemok obce. Roky sme obciam tieto chodniky odpratavali. Ked sme zateplovali a lesenie stalo na tych istych chodnikoch, zaplatili sme za to strasne prachy. Tak ich teraz, mile obce, nalejte do zimnej udrzby. Vlastnit je drahe.
 
Hodnoť

Bolo načase, že táto

komunistická relikvia zmizla zo sveta.
Aby majiteľ budovy bol povinný s držaním huby čistiťť susediaci chodník ale ak na ten chodník chcel niečo dať, musel žiadať mesto a to mu nemuselo vyhovieť, mohli vymyslieť len robotnícke kádre bez vzdelania na vysokých straníckych postoch.
Mestá doteraz nezaujímalo ako vlastník susediacej nehnuteľnosti to riešil, kde našiel peniaze (nikto mu lopatu zadarmo nedal) prípadne ľudí a čistenie a terazky majú mestá problém. No, veď preto niekto kandidoval a uspel, aby to teraz riešil, či...?
 
Hodnoť

 

Rozpocty treba navysit ... som zvedavi na vysledok. Neverim, ze co i len raz odpracu chodnik pred mojim domom.
 
Hodnoť

 

Ja si tiež myslím, že úprava zákona je správna a vidieť podľa toho, ako teraz obce nariekajú a žiadajú viac peňazí, ako drzo doteraz zneužívali, že zákon prikazoval čistiť chodníky obyvateľom, hoci majiteľom bola obec. To bol holý nezmysel. Ak si si chcel na chodník hoci na hodinku niečo vysypať, stihli sto pokút, bolo treba zvláštne povolenia pýtať,ale ak bolo treba pratať, tak chodník bol tvoj.U nás nie sú schopní zabezpečiť aby napr škola mala dvoch údržbárov, lebo nie sú peniaze, ale chodník okolo školy má dva kilometre (rožná budova+ areál), nehovoriac o areáli s ihriskami ,porastom a trávnikmi.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika