SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mikloš: Pomoc Grécku a vytvorenie eurovalu bolo nevyhnutné (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dalo sa aj inak

Menej politiky, viac ekonomiky. Celé je to o vyjednávaní medzi zúčastnenými a chcení politikov hájiť záujmy ich voličov.
 
Hodnoť

Dovilím si nesúhlasiť.

Krach Grécka mal nastať. Dnes by bolo zdravou ekonomikou so zdravým rastom.

Bolo by to potvrdením kapitalizmu. To, čo ste predviedli, bol typický smerácky krok.

Tutlať, tutlať, tutlať. Problém odsunúť do budúcna.

Dnešná realita ešte väčšieho nesplatiteľného gréckeho dlhu mi dáva za pravdu.

V mojich očiach ste pán Mikloš absolútne zlyhal.

Ale od špekulantov ani nič iné neočakávam, takže prekvapenie sa už nekoná.

Pochopil som, že ste potrebovali udržať svoj biznis nad vodou a nie sa držať

základných princípov kapitalizmu.

Vráťme sa do prítomnosti. Ekonomický rast EU sa pomaly končí.

Grécke repete tu máme už čoskoro.

Doba praje pripraveným.
 

Z histórie...

Problémy s financiami mali už prví cisári, ktorí neraz platili niektoré náklady z vlastného vrecka. S dočasným riešením prišiel cisár Nero. Väčšine je asi známy pre kontroverzné správanie s prejavmi šialenstva. Lenže tento cisár bol zároveň aj prvý (rok 64 po Kr.), kto zaviedol nebezpečný precedens – znížil hodnotu drahého kovu v obežive. Toto znehodnotenie bolo síce iba desaťpercentné a dočasne štátnym financiám aj pomohlo, no negatívum bolo v tom, že ďalší cisári tento precedens veľmi radi opakovali. Neuplynulo ani polstoročie a mena sa devalvovala až o 50 percent!

Cisári napriek rastúcej kríze neobmedzili rozsiahle stavebné projekty, skôr naopak, podporovali ich (realitný boom tesne pred krízou). Takisto ďalej rozdávali obrovské príspevky chudobe. Okrem bezplatného obilia začali chudobe pridávať aj olivový olej.

Priam nutnosťou sa pre cisárov stalo zvyšovanie žoldu pre vojakov, pretože potrebovali ich podporu. Priemerný plat v armáde sa od prelomu letopočtu do začiatku 3. storočia zvýšil osemnásobne. Ak by na takéto zvyšovanie nepristúpili, hrozili by vzbury armády a vyhlasovanie nových cisárov.

V 3. storočí štát trpel nedostatkom peňazí a kríza sa prejavila naplno. Navyše ju zväčšili neustále štátne prevraty a vojenské puče, ktoré vyvolávali ďalšiu potrebu financií. Niektorí cisári vládli len niekoľko mesiacov. Rozvraty a kríza spôsobovali zníženie úrovne vzdelania, následne sa zhoršovala administratíva ríše a cisársky dvor veľakrát nedostával patričné informácie. Napríklad v provincii Egypt sa prestalo robiť pravidelné sčítanie obyvateľstva, čo prinieslo ďalšie dôsledky, napríklad v oblasti daní. Ľudia riešili zlé časy aj príklonom k novým náboženstvám alebo kládli dôraz na nacionalizmus.

Cisárska vláda slabla a stávala sa stále závislejšou od armády. Vojsko stálo viac peňazí, neprinášalo zisk a všetko sa neustále opakovalo. Cisári si chceli získať aj ľud, preto okrem obilia a oleja rozdávali tiež mäso, soľ a víno!

Štát neustále potreboval hotovosť; vzhľadom na to, že štátne dlhopisy vtedy neexistovali, zvyšovali sa dane a znehodnocovala sa mena (obsah drahých kovov v minciach sa znížil na 5 percent!). Keďže v takýchto minciach bol vyplácaný aj žold, kolotoč zániku sa otáčal ďalej. Vojaci sa búrili, pretože ich výplaty nemali žiadnu hodnotu, následne cisári sľubovali ďalšie peniaze...

Slabosť ríše využívali barbarské kmene, ktoré radi chodili „zadarmo nakúpiť“ do rímskych provincií. Obyvateľstvo trpelo, jeho produkcia klesala. Vzrástli ceny produktov, objavila sa inflácia.

Viac na: http://historyweb.dennikn.sk/c...
 

Pokračovanie článku... a záver

Na prelome 3. a 4. storočia sa cisár Dioklecián a čiastočne aj jeho nasledovník Konštantín Veľký pokúsili bojovať proti kríze. Cisár Dioklecián urobil poriadky v daniach, armádu zmenil na flexibilnejšiu a vytlačil barbarov z provincií. Predovšetkým sa však podelil o vládu a ďalšími tromi cisármi, zaviedol pevnejšiu menu a stabilné ceny. Dočasne mali jeho reformy úspech, ale urobil to opäť za cenu zvýšenia počtu mužov v armáde a rozšírenia administratívy. Išlo však o krátkodobé spomalenie zániku, koniec sa už nedal zastaviť.

Objavila sa hyperinflácia a kríza vyvolala ďalšie barbarské vpády. Diokleciánovi nástupcovia riešili situáciu zvyšovaním daní. Vplývalo to hlavne na roľnícke obyvateľstvo, ktoré začalo opúšťať pôdu. Tým začala kolabovať aj druhá časť rímskej ekonomiky − poľnohospodárstvo. Dane vplývali aj na výživu. Zdravotný stav obyvateľstva sa zhoršil pretože nemalo dostatok prostriedkov, noví armádni regrúti boli slabší a armáda bola síce početná, ale drahá, a ešte nerentabilnejšia.

Posledný klinec do rakvy vrazili z východu – pravdepodobne v dôsledku sucha – prichádzajúci divokí Huni (375 po Kr.), ktorí dali do pohybu masy germánskych kmeňov, vrhajúce sa na slabnúcu ríšu. V roku 395 po Kr. sa ríša definitívne rozpadla na západnú a východnú časť. Západná časť už nápor barbarských Germánov nevydržala a podľahla.

Na začiatku sme povedali, že zánik Ríma sa začal už pri jeho zrode. Rimania sa vrhli na expanziu, vybudovali dokonalú armádu, ktorá neustálym získavaním nových území prinášala vysoké zisky. Rozpínavosti pomohla aj vynikajúca poloha pri prirodzenej prírodnej „diaľnici“ – Stredozemnom mori. Rímska ekonomika bola založená hlavne na rozpínavosti, ktorá spočiatku prinášala zisky, pretože v okolí Ríma sa nachádzali bohaté civilizácie.

Táto pyramídová hra sa však raz musela skončiť. Každý, kto expanduje, musí naraziť na konkurenta, ktorého ovládnutie bude príliš drahé. Takisto pri nedostatku rýchlej logistiky sa ťažšie ovláda krajina. Obyvatelia Ríma si privlastnili nahromadené prebytky starých civilizácií, ktoré „investovali“ do ďalšej expanzie, ale zabudli, že dobyté územie treba aj riadiť a to aj niečo stojí.

Na začiatku sme Rímsku ríšu prirovnali k veľkej firme; táto metafora stále platí. Rimania svoj štát zachrániť nemohli, pretože už pri jeho vzniku zvolili nesprávnu stratégiu. Rímske elity riešenie nenašli, lebo nedokázali rozpoznať, že krízu spôsobili faktory, ktoré ich vyniesli na vrchol. Hádam sa tie naše elity poučia.
 

Rad som si pracital lekciu z dejepisu,

dobre napisane, ale mam jednu otazku? Aku strategiu mali zvolit pri zalozeni? Lebo napisat ze jeho zanik sa zacal pri jeho zrode je rovnake ako napisat ze smrt cloveka sa zacina pri jeho narodeni ci dokonca pocati. Tato risa prezila viac ako 1200 rokov. Neviem ci sa najde porovnatelna v staroveku, ale od padu Rima uz urcite nie. A Rim keby od zaciatku nevsadil na expanziu, tak by ho susedia zozrali ovela skor, prave velkost a vojenska sila ho udrzala nad vodou tak dlho. Lebo vsetko co zacalo musi raz skoncit, clovek, firma stat, ziadna strategia nefunguje navzdy. Risa ktora sa rozpina padne ako bolo spravne napisane na ekonomike a logistike, ale ktora nie tak je prilis slaba a skor ci neskor si ju niekto podrobi bez ohladu na to aku ma ekonomiku. Dokonca prave bohatstvo je magnetom pre najazdnikov.
 

 

Článok som nepísal ja, ten, čo ho písal bol dejepisár.
Ja osobne považujem za hlavný dôvod rozpadu iný, ktorý autor len okrajovo spomenul: strata dôvery obyvateľstva vo vlastné elity - ktoré nadmernými daňami, byrokraciou a "papalášstvom" tak zaťažili živiace chudobné a stredné vrstvy občanov, že tie doslova "vítali" barbarské kmene nájazdníkov a považovali ich za vyslobodenie spod útlaku.

Ináč sedí všetko presne - nadmerné výdavky na zbrojenie, rozdávanie najchudobnejším zadarmo, chlieb a hry, odtrhnuté elity, nájazdy cudzích kmeňov, sucho - to je presne na túto dobu.

A čo bolo na konci spomenuté: Elity v súčasnosti sa poučili - prinajmenšom sa snažia eliminovať okolité "barbarské kmene", ktoré by mohli ohrozovať ríšu. Veď to sú tie útoky na Čínu a hlavne Rusko, ktoré najviac ohrozuje veľmocenské postavenie súčasného "Rímu".

A PS: čítal som už pred 30 rokmi citát jedného vedca - Život je len pomalé umieranie, a až smrťou prestávame umierať. (T.j. od narodenia bojujeme s cudzími mikróbami vo svojom tele, až napokon podľahneme)
 
Hodnoť

Takze Grecko

ma dlhy ktore nesplati ani za 40 rokov, Sulik si povalil vladu a Smer je tu dodnes a Miklos si umyva ruky.

Ja by som ocakaval nieco na sposob nech nam povie co urobil on pre nepovalenie vlady a co by urobil inak.
S odsstupom je lepsie hovorit, ale stale len kydat na inych, ked tam bol pri tom je trochu ubohe.
 

hmm, čo môžeš očakávať od asistentika

NH fakulty Ekonomickej univerzity, .... hmmm, prognozy, modelovanie blá, blá, blá .... kurzom preškolený na propagandou prestížnej univerzite kdesi za hranicami SR?

... ten istý prípad ako Schmognerova - karierne postupila za radkynu do svet. banky a Mikloš zasa postupil za vyššieho radcu pre reformy do Kyjeva a teraz udeľuje rady a rozhovory kade komu.... a aj vďaka nemu prevláda tento neutešený stav na Slovensku.
 
Hodnoť

Vlady a centrálne banky,

USA,United Kingdom,Kanady, Číny atď. urobili počas sv. krízy,to isté čo urobila EÚ a ECB... Všetko preto,aby sa nezopakovala celosvetová hospodárska kríza z roku 1929...Iba účtovník Sulík a jeho podporovatelia ,tu šíria nereálne bludy...
 

 

zarne, nie si ty priamo ta truba Radicova, co veri, ze 17 krajin sa nemoze mylit? Tlacit biliony dolarov, eur a pod. je riesenie krizy? Ty budes ekonomicky. trubiroh ako Miklos.
 

Ty si zase ekonomický génius ako

fico ?
ten diletant ? s blahom ?
 

 

odpoviem nesuvislo ako ty. Co ma tvoja pedofilia s Blahom? Teraz rozmyslaj.
 
Hodnoť

...

takze to bolo dobre rozhodnutie a pomohlo?

MMF tusim uvazovalo o zastaveni pomoci grecku minuly rok:
https://ekonomika.sme.sk/c/204...

riesenim nebolo nikdy napchat grekom peniaze, ale radsej im odpustit dlh... nakoniec aj MMF podmienuje pomoc grecku odpisanim casti dlhu...

ale keby grecku odpisali dlh, to by zopar nemeckych, francuzkych a inych bank dost zatazilo, vsak? tak namiesto toho "skasli" danovych poplatnikov (a este ich aj zadlzili) inych krajin EU...

p. Miklos, obhajujete neobhajitelne... minimalne obhajujete zlo pred inym zlom...
 
Hodnoť

 

este z clanku na hnonline.sk
https://komentare.hnonline.sk/...

Najlepšie situáciu vystihol jeden pisateľ do Financial Times, keď popísal filozofiu troch záchranných balíčkov takto: „Balíček prvý – Gréci zaplatia všetky svoje dlhy. Balíček druhý – ich deti zaplatia všetky dlhy. Balíček tretí – ich vnuci zaplatia všetky dlhy.“ Bude Grécko o 15 rokov prosperujúcou ekonomikou, pre ktorú nebude problém splácať gigantický dlh z prebytkov, alebo...? Minimálne Medzinárodný menový fond ostáva aj po poslednej dohode naďalej skeptický, čo sa dlhodobej udržateľnosti týka.
 
Hodnoť

kedy to praskne

Time is the friend of the wonderful company, the enemy of the mediocre. Warren Buffett. to iste plati pre stat, okres, mesto, rodinu, cloveka. teda na kazdej urovni. niektori obcania zkrachu ju, podniky tiez, aj mestam sa to podari. takze mozu aj staty. vsetko je to len otazka velkosti. akurat v usa stat nemoze podla zakona vyhlasit bankrot. inak by uz porto rico skrachovalo. grecko malo uz davno skrachovat. pomoc ostatnych statoch predlzuje agoniu. v podstate sa vela nestane lebo grecko predstavuje 1% ekonomiky eu. svetove burzy bezne behaju hore dole denne o 1%. pomoc grecka skonci, ked vyplati sukromnych veritelov. vznikol pojem moc velky aby mohol skrachovat. to znamena ze velke podniky sa snazi stat zachranit, pretoze sa tazko odhadne dopad na ekonomiku.
pocas pomoci greci casto strajkovali a odmietali plnit potrebne a pozadovane reformy. financny minister Varoufakis pripravil grecko o velke miliardy.
Only when the tide goes out do you discover who's been swimming naked. Warren Buffett
teraz sa len ukaze pravda o grecku, ked prestanu dostavat pomoc od ostatnych statov. aj tak im eu poskytne prachy na rozvoj. pri takych obrovskych dlhoch skoda do grecka investovat, co len jediny gros. usa v 2008 naliali do ekonomiky prachy. ale len do vybranych podnikov za 15% urok. greci dostali pozicky od statov eurozony za mizerny urok. uvidime ako poletia urokove sadzby dlhopisov na financnych trhoch.
co sa tyka padu vlady Sulik sa dopredu vyjadril proti. a stale to tvrdi. pad vlady sposobila arogancia, samolubost niektorych politikov. cely euroval povazujem za uplny nezmysel. stat by mal dobre hospodarit s peniazmi danovych poplatnikov. zatial casto vidime rozhadzovanie verejnych prostriedkov. to nielen v sk ale vsade na svete. lahko sa zvysuju dane. hlavne bohatym. pritom prave bohati vytvaraju pracovne prilezitosti. dane treba ohranicit maximom. napr. 100 000eur. to uz clovek zaplati za statne sluzby aj za vela inych obcanov. bodaj by kazdy platil teke dane.
vo volbach sa pouzivaju zbytocne recicky, plane sluby, iluzie. len aby sa ziskali hlasy volicov. vo volebnych programoch strany slubovali boj proti korupcii. vela poslancov si nechali vyoperovat chrbotovu kost. co sa urobili od 1989 v boji proti korupcii? velmi malo. prave uplatky a korupcia vytvaraju hlavne problemy v rozvoji stakov, aby sa dosiahol blahobyt obcanov.
 
Hodnoť

Mikloš má zlé informácie.

Mikloš povedal:
"Euroval pomohol vyriešiť krízu a odvrátiť hrozbu nákazy a rozpadu eurozóny nielen v Grécku, ale aj v Írsku, Portugalsku, Španielsku a na Cypre,".
Nie je to pravda.
Dočasný euroval ESFS ani rozšírený Euroval ESFS neriešil akútnu finančnú krízu na jeseň 2011, pretože bol prakticky bez peňazí. Karpiš v knihe Zlé peniaze píše: Na jeseň 2011 odmietali americké a svetové banky požičiavať európskym bankám krátkodobé úvery. Hrozil kolaps bánk. V Európe na rozdiel od Ameriky sú firmy financované na 90% zdrojov z bánk (v USA len 30% od bánk, zvyšok z akciových trhov). ECB pustila do obehu 1000 mld € v dvoch tendroch v decembri 2011 a februári 2012 za 1% úrok na dobu 3 roky. V roku 2012 nebolo jasné či euro vydrží, či sa nerozpadne Eurozóna. Na periférii boli vyššie úroky pre pôžičky než v jadre. Situáciu upokojilo Draghiho prehlásenie, že úroky štátnych dlhopisov spadajú pod mandát ECB a že ECB urobí všetko pre záchranu eura.
Zhrnutie: Mikloš zavádza keď podsúva že euroval pomohol vyriešiť krízu. Krízu Eurozóny riešila ECB s biliónom eur plus Draghiho prehlásenie. Naša vláda padla kvôli rozšírenému eurovalu zbytočne.
 
Hodnoť

 

Ja to vidím takto:Sulík bo zvolený na to aby riešil problémy Slovenska a nie problémy Grécka lebo tomu nerozumie 90 % voličov a pochybujem že tomu rozumie Sulík aj dnes , vedel že pádom vlády sa dostane naspäť Fico takže ten do Bruselu ušlí diletant nie že nevyriešil " problémy s Gréckom " ale dostal nás do ovela väčších problémov tým že nám tou jeho nič neriešiacou zásadovosťou naištaloval Fica na dalších 10 rokov . Ak by vedel Sulík počítať tak tak by mal vedieť že slovenský príspevok do eurovalu je len zlomkom toho čo nám tu rozkrádajú poskokovia birmovanca vdaka "zásadovosti " Sulíka !!!
 
Hodnoť

Bludy ?

Mikloš neuviedol žiaden argument.
Striedanie kríz a knjuktúr je ekonomická nevyhnutnosť. Kríza by tak, či tak skôr či neskôr odznela.
Euroval pomohol hlavne niektorým nemeckým a francúzskym investorom (bankám). Investovali peniaze dôchodkových fondov do gréckych dlhopisov.
S povalením vlády je to otazné. Sulík dopredu avízoval, že Euroval nepodporí. Rovnako Radičová nemusela spojiť hlasovanie o Eurovale s otázkou dôvery. Bola však špinavá dohoda vedenia SDKU (Dzurinda, Mikloš) s Ficom, že poslanci Smeru v opakovanom hlasovaní po páde vlády Euroval podporia.
Nemožno teda jednostranne obiňovať Sulíka a SaS.
 
Hodnoť

 

https://blog.etrend.sk/ivan-mi...
Blog miklosa v trende z 27.10.2010 na temu trvaleho eurovalu.
Nechapem preco miklos nikdy vysvetlil, prečo hlasoval spolu so smerom za trvalý euroval, v ktorom bol zakomponovany moralny hazard.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika