SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poslanci SaS chcú zlepšiť informovanosť verejnosti o cenotvorbe energií (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To by bolo fajn

SAS nemusím ale túto iniciatívu vítam. Matovič nám zachránil peniaze za ističové výpalné. Pritom vtedy aj SMEtiari obhajovali ističové výpalné. Asi im dobre zaplatili. Až neskôr sa pridal Sulík. Lebo všetci okrem Matoviča to akceptovali. Teraz sa v SAS zobudili , lebo im to môže priniesť politické body. Nevadí. Účel svätí prostriedky. Hlavne aby sme neplatili nezmyselné poplatky za veľkosť ističa alebo veľkosť rúry pri vodovode. Je to nezmysel.
 

Na

tlačovej konferencii na otázku novinára s kým SaS rokovvala, aby zákon parlamente prešiel odpovedal člen SaS ,že s americkou obchodnou komorou :D. Informomal , že tlačia na zrušenie dotácii na výrobu elektriny z uhlia,ktoré sa zaviedli za Dzurindu. Ale samozrejme netlačia na zrušnie dotácií soláru ,ktoré sú 3x vyššie. Na podporu jedného pracovného miesta pri uhlí to je 1500 a pri solároch 15000EUR.Soláry dodávajú energiu, keď je nízka spotreba a nedodávajú pri vysokej spotrebe .Výsledok spôsobujú nestabilitu v sieti. Uhlie predstavje 6% pri výrobe elnergií na slovensku, ale v nemecku ,ČR a PR je to od 30% do 80%.Slovesko má pri výrobe enenrgií oveľa nižšiu uhllíkov stopu /tovrbu emisií/ ako priemer EU.Preto predávame emisné povolenky.Bohužial aj s korupciou.
SaS kritizovala, že štátna SEPS má vysoký zisk.Podľa SaS má mať zisk súkroný sektor a štát straty.
Pamatáme si ako sa zvýšila DPH na energie za vlády SaS a ako menili zákon tak aby o prešli rozhodovacie práva v distribučkách z valného zhromaždenia /kde má väčšinu štát/na predstavenstvá ,kde majú väčšinu zahraničnní akcionári.Výsledok ceny energii za vlady SaS rástli viac ako dnes.Ja už nehodnotím podľa rečí ,ale podľa činov.
 
Hodnoť

 

Zverejnenie cenovej kalkulácie nič nerieši. Ľudia síce budú vedieť z akých položiek sa skladá cena, ale to je všetko. Ak si aj vezmú cenové návrhy viacerých spoločností a porovnajú ich a zistia rozdieli, čo z toho? Zistia, že gro z ceny tvoria náklady za médium a distribúciu. Cena distribúcie plynu a EE je rovnaká v rámci celej SR. Distribúcia tepla je zase v každom meste iná a je neporovnateľná. Médium väčšinou nakupujú a predávajú ďalej (ZP) alebo vyrábajú z iných médií (teplo zo ZP, biomasy, EE z uhlia vody jadra a slnko). Tieto informácie nikomu nepomôžu. Ostáva len to že je to opäť len nejaká politická hra a nemá za cieľ pomôcť ľuďom ale strane ktorá s tou iniciatívou vyšla.
 
Hodnoť

 

Ale predsa máme za regulátora najprofesora energetiky.

Nech je zem Slovákom ľahká.
 
Hodnoť

 

Monopolom som sa už dávno nechcel podriaďovať, takže možnosť aspoň čiastočnej voľby som uvítal a svojho dodávateľa hneď vymenil za menší alternatívny subjekt. Teraz už skoro šesť rokov odoberám od Slovakia energy, a pretože  ceny sa stále menia u nich to v rámci možností drží na uzde, polepšil som si.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika