Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ohrozená komodita mlieko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nesuvisi to s mliekom, ale co je to za modu pouzivat v jednej vete rozne fonty? A I namiesto jednotky v 2016?
Sme?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hlavný zootechnik Agrie Augustín Dudek uvažuje, že poľnohospodárstvo by vlastne nemalo byť vôbec zaradené do trhovej ekonomiky. „Má plniť funkcie, ako sú krajinotvorba, zamestnávanie ľudí či potravinová bezpečnosť.“

Akú krajinu chcú poľnohospodári tvoriť? Krajinu z pred kolektivizácie, alebo dnešnú krajinu vytvorenú socialistickou poľnohospodárskou veľkovýrobou? Máme na to daňami prispievať, alebo to nechať na prírodu? Tej to trvá dlho, ale vie to najlepšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne toto by malo kazdemu zdvihnut obocie. Aka "krajinotvorba"? My tu riesime "zelenu pust" na borneu a nie su monokultury kukurice a psenice na slovensku presne to iste? Ked sa takto nivocit krajinu financne neoplati tak to je vlastne super sprava, to by sme mohli vlastne vyuzit hlupost inych - nechajme danovych poplatnikov v madarsku a v zapadnej europe nech nam prispievaju na potraviny, nech si nicia polnohospodarskou vyrobou svoju krajinu oni, my svoju mozme vyuzit na rozsirovanie povodnych biotopov a vyuzit svoju krajinu na relax a turistiku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž,

neviem, ale moja prestava o voľnom trhu je taká, že vedľa súkromnej poľnohospodárskej veľkovýroby so záhadnými majiteľmi v pozadí, môže jestvovať aj štátny poľnohospodársky podnik, s jasnou štruktúrou. Ak by sa tak stalo, mohli by sme porovnať efektivitu a kvalitu oboch podnikov. A zatipujme si, ktorému by dala spotrebiteľská verejnosť prednosť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No to si dobre zabil :)

Pod "štátny poľnohospodársky podnik, s jasnou štruktúrou" máš na mysli nepružnú firmu napchatú od riaditeľa po vrátnika politickými nominantmi a ich kamarátmi? A pod "efektivitou a kvalitou" máš na mysli "efektívne" čerpanie peňazí zo štátneho rozpočtu a ich "kvalitné" rozkrádanie? Lebo tak akosi dnes funguje väčšina štátnych organizácií ... ak som nepochopil a bola to z tvojej strany irónia, tak sa ospravedlňujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž,

nerobím si ilúzie, ale súkromné poľno podniky sú tiež dotované štátom a o dákej transparentnosti škoda hovoriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súkromný podnik ...

... nemá dôvod byť transparentný, pokiaľ to nie je verejne obchodovaná akciová spoločnosť. Dianie vo vnútri firmy - či už personálna politika, rozumné hospodárenie a naloženie so ziskom má trápiť majiteľa, nie verejnosť. Tunelovanie súkromnej firmy (napríklad započítavanie neoprávnených výdavkov do hospodárenia) je tiež trestné, ale je to problém z pohľadu daňového (umelé znižovanie základu dane). Pokiaľ súkromný podnik ale napríklad urobí neefektívny nákup súvisiaci s predmetom podnikania od cudzej firmy, ktorá si tržbu riadne zúčtuje, je to iba vec jeho majiteľov nie verejnosti na rozdiel od podniku štátneho.

Iná vec sú dotácie, tie idú z verejných peňazí a majú byť transparentné. To však nie je problém prijímateľa dotácie ale toho, kto ju udelil (schválil), teda "štátu" (resp. nejakej ním poverenej organizácie). Takže stačí dotácie prideľovať transparentne a tento problém je vyriešený. Čím ale nechcem povedať, že dotácie považujem za správne - deformuje to podnikateľské prostredie a vytvára to predpoklady na korupciu, osobne by som ich zrušil - aj keď úplne sa to asi nedá. Ale obmedziť ich na naozaj nevyhnutné minimum by sa asi dalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je iný srandista ...

... "Keby sa pre celý sektor pôdohospodárstva našlo nejakých 50 miliónov eur, čo je v rámci štátneho rozpočtu smiešna suma, tak máme mnoho problémov vyriešených. Myslí si to Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM)." ... uff, ten asi počíta v iných sumách, keď sa mu zdá 50 mil. € vybraných na dianiach ako "smiešna suma". Kažimír sa bude musieť viac potrápiť, aby vymyslel nejakú novú daň.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika