SME
Utorok, 12. november, 2019 | Meniny má Svätopluk

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Šéf e-zdravia: Systém spustíme, ako prvé budú online nemocnice (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Systém sa ešte upravuje a nemá konečnú podobu.
Pokiaĺ štát požaduje na zdravotníkoch nadštartné služby oproti ostatným podnikateĺom, mal by im zaistiť minimálne daňové úĺavy a kompenzáciu nákladov.
Bolo by treba ukázat´ jednoduchý model predpisu ereceptu lekárom, jeho uloženie do elektronického úložiska, výbef ereceptu z elektronického úložiska lekárnikom a jeho spracovanie v lekárni a zaručit´ ochranu osobných údajov.
Kto bude spravovat´ centrálne úložisko receptov? Aký model to bude? Bude voĺne dostupný pre všetky lekárne alebo lekári budú priamo pisieĺat´ recepty len do určitých lekární?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mňa zaujalo pár vecí:

"Testovali sme služby, ktoré sa spustia od 1. januára 2018, ako je e-vyšetrenie (zápis z vyšetrenia, systém výmenných lístkov, pozn.), e-recept a momentálne pracujeme aj na laboratórnych výsledkoch."

Pýtam sa:
a načo to celé vyvíjali? Vyvíjali určite od piky. Na SK existuje kopec riešení, odskúšaných, ktoré stačilo použiť. Rozumiem, drahšie bolo vyvíjať systém, ako adaptovať odskúšané riešenia.
=======
"bezpečnosť preto riešime na inej úrovni. Do počítačov sa inštaluje šifrovací komponent, ktorý zabezpečuje bezpečnú komunikáciu medzi počítačom a e-zdravím."

konštatujem:
takže jeden keylogger a celá bezpečnosť je hlboko v ....
To súdruhovia, čo to navrhovali o tomto prístupe kradnutia dát nevedeli? čo dodať?
========
„Ale doteraz sme až tak netlačili na pripájanie, pretože sme sami vedeli, že niektoré systémy sa ešte vyvíjajú a budú sa meniť. Od októbra sú služby aj technické detaily už presne definované.“

Pýtam sa:
takže vyvíjali bez presnej technickej špecifikácie? Veľký projekt metódou extrémneho programovania?
Nakoľko taký projekt môže byť koncepčný?
=========
"Na porovnanie, v Rakúsku je elektronické zdravotníctvo už desať rokov a majú tam pripojených 60 percent lekárov. Ostatní píšu na papier.“

a preto systém od začiatku stavali tak, že pripojení budú všetci a odrazu, všakže?
Diletanti. Veď toto museli zistiť už vo fáze analýzy. AK by navrhli rozumné špecifikácie, mohli ich hodiť na trh a firmy by sa pobili o zákazníkov-lekárov a nemocnice. Nie, lepšie je vyvíjať centrálne. Najlepšie s amatérmi, ktorí, zdá sa, veciam ako keby nerozumeli. Nič lepšie na postavenie tunela neexistuje.
Vie niekto povedať, prečo to nie je realziované prostredníctvom Web technológií (tipujem - v tom prípade by odpadla zožitá inštalácia SW pre prezeranie, spomínaná v článku). Čo je zložité na rozhraní receptu - mám prihláseného lekára, vybraného pacienta, vyberiem liek(y) - biznis logika (preskripčné obmedzenia) na pozadí - čo je tu zložité? Asi niečo bude. Viete niekto vysvetliť, prosím?
=====
Koľko pacientov si už prezrelo svoju zdravotnú kartu on-line?
----
„Situácia nie je veľmi potešujúca, hovoríme rádovo o desiatkach ľudí. Dôvod je jednoduchý – celá inštalácia je veľmi zložitá.“
----
konštarujem:
takže už vieme, že celé je to realizované ako hrubý klient, ktorý bude ukladať šifrované dáta do databázy. Zažili sme (my), keď toto realizovala firma s ekonomickým SW. Stačil deň a šifrovanie bolo dešifrované. OK, toto bude možno na AESe (je to vôbec zverejnené?), takže o kus lepšie. No, možno by sa kryptológovia/kryptoanalytici (niekto, kto tomu rozumie detailne) mohli vyjadriť, ako klesá bezpečnosť, keď tým istým kľúčom je opakovane šifrovaných príliš veľa záznamov. Generujú session keys? Kde sú uložené? NIkto sa k nim nedostane?
===============
Práve o tom sa chceme rozprávať, sme počítačovo zdatní a napriek tomu sa nám nepodarilo čítať údaje v elektronickej zdravotnej knižke
----
„Áno, vieme o tomto probléme, je to najväčšia prekážka v používaní elektronickej zdravotnej knižky pacientmi. Šifrovací komponent chceme vypnúť a zjednodušiť proces prihlasovania a prehliadania dát tak, aby nebolo treba niečo inštalovať.“
-----
Konštatujem:
to snáď srandujú. Tak načo to šifrovali, keď na rozhraní s používateľom to vypnú?
Kde je potenciálne najväčší únik informácií?
===============


Konštatujem:
Mňa by zaujímalo, ako vyzerá špecifikácia, podľa ktorej sa systém realizoval a kto tieto principiálne veci pripomienkoval a nakoniec schválil. Je to systém za verejné peniaze, mal by byť dostupný verejne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dodatok

V dnešnej dobe stavať aplikáciu na centrálne stavanej databáze, no neviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz chcem vidieť tých starých ľudí, akí budú nadšení digitalizáciou a vysvetlit im, že bez receptu nech idu do lekárne :)
Zaujímavé, že dnes musíme všetko duplicitne mat aj v tlačenej podobe a archivovať to vytlačené, nestačí digitálne. Tak nech mi niekto rozpráva, že nepotrebujeme mat zdravotné karty a prepúšťacie správy nemusíme nosiť obvodnému lekárovi.
Teším sa na to, ako sa to zase hodí na zdravotníkov, aby napĺňali databázu eHealthu údajmi, lebo ako vždy, všetka administratívna robota zatial skončila vždy na pleciachbzdravotnikov, vid. celé DRG.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To som zvedavý

Ako bude vyzerať 1.január 2018. V nemocniciach tiež pracujú lekári nad 60 rokov, ako týmto vysvetlia čo majú robiť. Pracujem v malej nemocnici so zastaranou technikou. Zatiaľ žiadne info čo sa bude diať, žiaden dodávateľ softvéru sa neukázal čo budeme robiť. Kým sa dovybaví a dotiahne zavedenie systémov tak bude koniec decembra a my stále nevieme ako vôbec funguje e-health, žiadne inštruktážne videá na pomoc, žiadne návody. Ako som pozeral proces integrácie do e-healthu jednotlivých dodávateľov systémov tak to niektorí len začínajú na integrácii. Fakt som zvedavý čo príde s novým rokom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

BLAŠKOVITŠ

Mám voči pánu riaditeľovi taký drobný pocit nedôvery. V roku 2012 nastúpil do vedenia Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Nie je tajomstvom, že základnou úlohou T. Druckera na pošte bolo nastaviť alebo prestaviť tie biznis procesy, ktoré súviseli s IT. Zároveň nie je tajomstvom, že Pošta patrila vtedy do záujmovej sféry Jozefa Brhela a “jeho” ministra Počiatka. Toho strapatého chlapca, od roku 2012 mimistra dopravy, ktorého ako úplne neznámeho predstavoval Brhel v roku 2006 s tým, že toto bude minister. No a Brhel s Počiatkom boli silní v IT.

Blaskovitš, mimochodom príbuzný inak sa píšuceho Blaškoviča, spoločníka známeho biznismena Zoroslava Kollára v HTC Holdingu, kde v IT divízii tuším mladý Blaškovitš začínal, vyštudoval spolu s Druckerom na IT inžiniera na MTF STU v Trnave. Potom chvílu pobudol v Siemense, skadiaľ šiel na biznis trip do šejchiátov. Vodilo sa mu tam dobre, okrem skúseností si doviedol aj manželku. V roku 2012 sa Blaškovitš, Druckerov spolužiak, stáva najdôležitejším podriadeným T. Druckera, keďže sa ujíma postu riaditeľa Pošty pre oblasť IT. Za 4 roky na pošte pokračuje jej spolupráca s IT firmou Plaut Slovensko, ktorá sa stala dvorným dodávateľom IT pre poštu s ročným niekoľkomiliónovým obratom len zo spolupráce s poštou a presťahovala sa do budovy vedľa pošty v Karlovej Vsi. V tom čase podpisuje zmluvy Plautu ďalší prebehlík zo Siemensu, ktorý sa v Siemense venoval e-kartám. Ono, veď dnes verejne prepieraná firma Infineon prevzala pôvodnú kartovú divíziu Siemensu, hoci po jej akvizícii si Siemens akurát ponechal práva k softverovým rieseniam. Tie mu sj ostali, ale časť ľudí odišla do Plautu.

Cakal som, ze ked Drucker instaluje na MZ SR Blaskovitsa, bude to Plaut, ktory bude robit e-health. Ale nakoniec sa stalo to, ze este pred Druckerovym nastupom Plaut vyhral sutaz o e-zdravotne preukazy s cipom, a riaditel NZCI, ktory s nim podpisal zmluvu, bol Druckerom teatralne vyhodeny. A nastupil Blaskovits.

Takze naozaj ma zaujima, kto teraz bude rozdavat karty (e-karty). Jedna vec su kritizovane e-zdravotne preukazy, druha komplexne riesenie e-healthu. Ale princip zadavania IT zakaziek na slovensku toto vsetko spaja, ten je jednotny. Svojho času podstatu zadavania statnych IT zakaziek charakterizoval Škodný z Accenture, ked vysvetloval, preco nerobi pre stat. A odvtedy sa veľa nezmenilo. A ako hovori Richard Sulik, karma je zdrama. Ja proste IT riaditelovi Posty z brhelovskych a pociatkovskych cias neverim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Karma je zdarma :)

Pardon za preklep
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To su ale keci. mne to pripada ako zahulime-uvidime.
e-healt ako konkurencna vyhoda? Kde on zije. Zdravotnictvo je v takom stave, ze clovek je rad, ze ho miekto v rozumnom case vysetri, nie ze by si este vyberal. V mnohych regionoch ani nieje na vyber.
Mal som moznost trochu pricuchnut k statnemu IT a zakazkam. V komercnom prostredi by nemalo sancu, je to des a hruza(a predrazena).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vlani v lete skúšalo e zdravie niekoľko lekárov... budú sa kontrolovať teraz do konca roka bezpečnostné zabezpečenia a pod. SW firmy budú inštalovať softvér lekárom... tisíce sú to. Celé to samozrejme nemôže fungovať, jednoducho nemôže.
Čo prinesie e zdravie, v podstate nič, lekárom nič, pacientom nič. Celé je to o tom , že IT firmy zarobia. Priemerný vek všeobecných lekárov na okolo 60 , samé povinnosti, nezmysly, pokuty, nové ordinačné hodiny. O 3 roky sa to celé rozpadne, jednoducho nebude mať kto robiť, ale pacienti budú.
Treba rýchlo priviesť ukrajincov, inak to skrachuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vysoke ciele si davaju :-))))

XP ma dier ako emental a sprava PC u doktorov v ambulanciach je na urovni 90tych rokov...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika