SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čoskoro prijme Slovensko eurosmernicu ATAD, ktorá má prispieť k férovému zdaneniu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dane sú dôležitý nástroj

na reguláciu vývoja spoločnosti. Pokiaľ štáty budú chápať dane len ako nástroj na naplnenie štátnej kasy, tak je asi rozumné sa plneniu daňových povinnosti vyhýbať.
Otázka číslo 1: Čo majú zabezpečiť dane ?
Chod štátu, určite. Sú aj nástrojom prerozdelenia ziskov a príjmov jednotlivcov, či HDP celej spoločnosti.
To znamená povedať presne na čo a ako budú vybrané dane použité.
Otázka číslo 2: Kedy je zdanenie férové ?
To je už ťažšie. Naívne riešenia sú: Každý rovnako (daň z hlavy). Každý úmerne svojim ziskom a majetku (rovná daň).
Daň z hlavy je skoro nezmyseľ, mnohí by nezarobili ani na daň a nemali ju z čoho zaplatiť.
Aj rovná daň má svoje úskalia. Problém je, že ekonomika po dlhé stáročia fungovala, na predpoklade, že zdroje sú nekonečné, že spoločnosť dokáže spotrebovať viac ako vyrobí a že všetci môžu stále bohatnúť. Do minulého storočia to bol dobrý predpoklad. Ekonomika tak bola veľkou pyramídovou hrou. Tí na vrchole pyramidy bohatli viac, ale budovaním dolných častí bohatli aj tí pod nimi. Dediční šlachtici (vlastníci majetku) nám príliš nevadili.
Dnes to nefunguje. Zdroje planéty zem sú konečné. Prakticky všetky majetky sú rozdelené. Do pyramídy sa už nemá, čo a kto zapojiť. Sú len dve možnosti. Buď sa ľudstvo expanduje do vesmíru (nové zdroje), alebo budeme viac prerozdelovať, aby nevznikali dediční šlachtici. Aby každý novonarodený jedinec mal rovnaké šance podilať sa na vlastníctve zdrojov.
Jediná možnosť je progresívna daň. Čím viac zarobíš, čím viac máš tým väčšie dane budeš platiť.
Netreba to vidieť po slovensky, ale europsky. Osobne by som príjem do 10 000 € + 2 000 € na každú vyživovanú osobu nezdaňoval. Rovnako by som nezdaňoval vlastníctvo a dedičstvo majetku do 100 000 €.
Od týchto hodnôt by začínalo progresívne zdaňovanie postupne a spojite až po 90% pri majtkoch nad sto miliónov Euro. Podstatne by som zvýšil dane zo ziskov (korporátna daň). Zrušil by som odvody (daň z práce). Je to férové?
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika