SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Daňové licencie mohli priniesť do rozpočtu viac, vyčítajú kontrolóri (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Smiať sa či plakať?

Nie nad daňovou licenciou ako inštitútom, ale nad predstavou NKU o efektívnosti správy daní.

Malo zmysel konať v týchto veciach? Pretože ak niekto podá priznanie a nezaplatí licenciu, buď nemá z čoho, alebo reálne nepodniká. Ak s.r.o. nepodá daňové priznanie, je asi napísaná na bieleho koňa. To mali vypisovať výzvy, ktoré pravdepodobne nikto nepreberie?
Pobavil ma výpočet, koľko peňazí nedošlo do rozpočtu. Dovolím si povedať, že keby daňové úrady posielali výzvy a začínali exekučné konania, aj tak by sa 99% tejto sumy nedostalo do rozpočtu.To s tými exekučnými konaniami bolo zábavné. Všetci máme predstavu, aký má zvyčajne majetok firma, ktorá nezaplatí daňovú licenciu, len kontrolór z NKU asi nie.
Podľa môjho názoru, cesta vedie iným smerom. Daňové úrady by mohli ex offo dávať rušiť takéto firmy (napríklad dôkazom, že firma nemá právny vzťah s adresou podľa OR SR, alebo dva roky po sebe nezverejní závierku v registri). Prípadne by mohli robiť vietor osobám s takýmito firmami spojenými, v ich živých firmách či živnostiach.
 

 

Uplny suhlas. NKU si predstavuje ze tie firmy sa topia v peniazoch a neplatia dane z arogancie alebo salamizmu. Mozno su tam aj take, ale gro su zrejme mrtve subjekty.

Suhlas aj s navrhovanym riesenim. Otazka len je, ako to s tym "vetrom" spravne urobit aby to neodskakali len tie biele kone a sefovia sa budu rehotat v pozadi. A zakladat dalsie firmy s novymi konikmi.
 

 

.... danové licencie
as: 2880 eur preddavok x 10 000 fireim = 28 800 000 eur.

Zajtrajšie dane ukradnuté už DNES.
váš dvojctený Robert Fico
 

 

DR nekonajú dostatočne? Veď si neplnia svoju základnú úlohu. Ak viem, že niekto neplní povinnosti vyplývajúce mu zo zákona a nekonám, je to podľa mňa zneužitie právomoci a mal by som ísť za to sedieť. Som zvedaví, ako na to bude reagovať finančná správa. Na jednej strane naháňajú peniaze do rozpočtu a na druhej takýmto spôsobom o kopu prichádzajú.
 

 

Tito si odhlasuju cokolvek, necudoval by som sa keby z s.r.o. spravili kvazi fyzicku osobu a vypalne si vymahali od hocikoho komu najdu nejake spojenie s s.r.o. Kto ich zastavi? Europska unia? Amerika? Garantujem nikto.
 

 

Ticho !

Môže to čítať niekto z ministerstva financií.

Odporúčal by som miestnym géniom vyskúšať si zrušenie nefungujúcej firmy. Ak nie sú žiadne problémy bude to trvať niekoľko rokov.
 

 

Ak firma nema pwniaze ani majetok nezrusis ju nikdy ak sa nenajde niekto so zdanenymi eurami kto zacvaka vydavky
 

 

Aj keď sa niekto nájde, aj tak to bude trvať niekoľko rokov.

Jednoducho pokým sa súd rozhodne konať a niečo vykoná tak 3 - 5 rokov v prípade, že sa nevyskytol žiaden problém.
 

Zrušenie chce len trochu úsilia

Napríklad:
1. Ak firma nepreberá poštu,nekomunikuje, overiť u majiteľa nehnuteľnosti, či tam sídli. Ak nie, podať návrh na súd na zrušenie firmy.
2. Ak firma nezverejnila závierku dva roky po sebe (čo sa robí prostredníctvom DU),podať návrh na súd na zrušenie firmy.
3. Ak firma zverejní závierku, nezaplatí a je predĺžená, podať návrh na konkurz.
4. Ak firma nezaplatí, overiť, či nemá podlžnosti aj u SP a zdravotných poisťovní, iných verejných insštitúcií. Ak áno, tak podať návrh na konkurz.

Týmto by sa dosiahli dva efekty:
1. Očistenie registrov od mŕtvych firiem
To by ale museli úrady a úradníci konať. Namiesto postihovania konkrétnych vinníkov nám však zavádzajú paušálne náhrady alebo zábezpeky ako napr. daňová licencia či zábezpeka/ručenie za DPH.
 

Druhý efekt so vynechal...

2.Akonáhle by začali úrady rušiť mŕtve/spiace firmy, zvýšila by sa disciplína ostatných.
 

 

Jeden návrh lepší ako druhý.

Skús to a uvidíš. Trvá to roky. Tým nemyslím jeden ani dva.
 

Niečo vyše roka...

Ale mŕtvu s.r.o., ktorú klient "kúpil" s nehnuteľnosťou, som zrušil za niečo vyše roka...
 

 

Iste závisí aj od súdu a intenzity intervencií.

Ja čakám na zrušenie nečinnej s.r.o. s nulou na majetku a nulou na záväzkoch piaty rok.
 

Bez intervencií.

Ale viem si predstaviť, že v BA to môže trvať roky...
 

 

Nie je to v BA je to PO.

A rozhodne to nie je jediný prípad. V KE je to obdobné.

Súdy skrátka nekonajú a to hovorím o jednoduchom výmaze ex offo spoločnosti bez majetku a bez záväzkov. Ak by sme zvolili zložitejší proces ako je likvidácia, resp. konkurz tak sa to naťahuje na násobky.

Zrušenie nechce len trochu úsilia. Zrušenie chce normálnu činnosť štátnych orgánov.
 

Re Mill

trochu úsilia som myslel hlavne u štátnych orgánov
 

 

To nie je trocha úsilia štátnych orgánov. Na to by si musel kompletne prekopať polovicu štátnej správy.
 
Hodnoť

 

žijeme v staroveku- colníci a vyberači daní, nevolníci na panské, robotovať pre pána. fuj, primitívna ľudská rasa. už dávno sme sa mali upgradovať na vyššiu duchovnú úroveň z tejto kastovnej materialistickej roviny. na grc.
 
Hodnoť

fakt

kapiťán dank už vykrikoval, že zrušil daňové licencie?. ako to vlastne je sú zrušené, alebo nie?.
 

 

Platia ešte aj na rok 2017 !
Takže v roku 2018 bude treba zaplatiť za rok 2017, čo je cca 100 mil. EUR ročne, hoci koalícia kontinuity sľubovala zrušenie daňových licencii po voľbách, tak to dotiahli ešte na ďalšie 2 roky. Treba ľudí a malé firmy poriadne podojiť. Veď taký bašternák, chudák, nemá za čo jazdiť na tom bentley ...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika