SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

OĽaNO navrhuje nižší dôchodkový vek pre ženy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Už je tu zas na stole otázka:

"Prečo žijú ženy dlhšie ako muži?"
"Prečo žijú ženy ktoré majú deti dlhšie ako ženy ktoré deti nemajú?"

Prečo bezdetní nemusia platiť do dôchodkového systému viac a na dôchodok im budú zarábať deti ich spolurovesníkov?

Tu je nespravodlivosť dôchodkového systému a populizmus SAS by aspoň v tak závažných problémoch spoločnosti mohol skončiť.

Spolu s nezmyselným Odvodovým bónusom.
 

dušan

Prečo by bezdetní mali platiť viac. Dám ti zopár porovnaní.
- matka s dieťatom na materskej ńapr. 3 roky x počet detí. Bezdetná zatiaľ pracuje a platí odvody.
- matka s dieťatom na ošetrovnom. Bezdetná pracuje platí odvody.
- škôlka, škola, rodinné prídavky, vysoká škola , daňový bonus, rôzne príspevky od štátu-.Bezdetná pracuje platí .
Jasne môžeš namietať, aj rodičia platia odvody. Ale, mala by platiť určitá solidarita. Bezdetná prispieva na cudzie deti a na dôchodku to bude obrátene.
 

 

Lulla,

skús si prečítať o tejto problematike trochu viac a zistíš, že vyššie odvody (dane) pre občanov bez detí majú svoje ekonomické vyčíslenie , v čase analýzy to bolo 46 514,22 euro , ktoré by mal bezdetný odviesť naviac do dôchodkového systému za predpokladu, že je vytvorený ľudský kapitál s univerzitným vzdelaním , t.j. vysokoškolsky vzdelaný občan a 34 840,7 euro ak má dieťa stredoškolské vzdelanie.

V odbornej literatúre sa tento problém nazýva problém čierneho pasažiera.


https://lukasik.blog.sme.sk/c/...

To porovnanie je možné len za predpokladu, že aj s deťmi aj bez detí majú pracujúci rovnaký plat. Ináč takéto porovnanie nemá zmysel a dostáva sa do rovín emócií a manipulácie so slovkom solidarita - častý to úkaz u politikov.

Porovnať vieš len vtedy, ak máš rovnaký príjem a porovnávaš výdavky.

V trojgeneračnom modeli nakoniec u bezdetného chýba medzigeneračný transfer na dieťa a po prechode do dôchodku chýba dieťa ako zdroj ekonomického príjmu spoločnosti.

Výsledkom je demografický problém:


https://lukasik.blog.sme.sk/c/...Mimochodom, socializmus mal v svojej ekonomike zavedenú dodatočnú daň pre bezdetných od 25 rokov ich života- bol to dodatočný (nie jediný) ekonomický motív mať dieťa v biologicky správnom čase ženy.

Dnes kvôli nevyhovujúcej regulácii napr. na trhu s nehnuteľnosťami a hypotekárnymi úvermi v kombinácii s katastrofálnou štátnou politikou vzrástlo riziko založenia rodiny neúmerne do takej miery, že je očakávaný pokles obyvateľstva o jeden milión v horizonte jednej generácie. To potom núti vytvárať finančné rezervy v podobe II. piliera, aj keď súčasná konštrukcia tohto piliera predstavuje smiešny spôsob vykrádania verejných peňazí v časovom rozlíšení.
 

 

Moskevský socialismus byl přehlídka vyžírání režimem protěžovaných na úkor druhých. Odvolávat se na něj . tomu se ani nedá smát.
Že někdo zavedl tenhle nesmyslný systém dúchodů a děcek se dá pochopit. Neschopnost domyslet do důsledků. Dnes když je to prokázaný nefunkční systém to obhajovat je jen snad ideologie, vlastní prospěch nebo hloupost. Je to systém deviantů, kteří mají touhu ovládat lidi a okrádat je o peníze.
Černí pasážéři vyžírky jsou ti co žijí z daní a jsou ještě tak drzí že ukazují na druhé. Ne bezdětní.
Je to obyčejná pyramidová hra, která končí ze dvou důvodů. Buď dojdou lidi nebo prostor pro ně.
 

 

Možno by bolo dobré pochopiť princíp poistenia a zároveň pochopiť, že správne vyriešená solidarita vnesená do princípov poistenia predstavuje nástroj na zabezpečenie najnižších nákladov a tým aj najvyššiu konkurencie schopnosť pracovného trhu.

Ináč je známe, že ak dôjdu vecné argumenty, zosúvame sa do polohy ideologických žvástov.
 

demagogia

v tom clanku vy ste vycislili naklady rodicov na vychovu ale ignorujete naklady statu.
Vas prispevok nieje protiargument.
 
Hodnoť

koktavý kapitán

vojaci z povolania,

ktorí od revolúcie nerobia nič, idú do výsluhového dôchodku po 25 rokoch služby. Moji zelení rovesníci sú dávno dôchodcovia a mnohí z nich parazitujú ( pracujú ) v rôznych štátnych firmách, t.j. poberajú výsluhový dôchodok a aj plat.
Ja musím na dôchodok pracovať o cca 20 rokov viac ako zelení ?
Koktavý kapitán, v tomto smere treba urobiť poriadok.
 

ty si fakt *****

už to je dávno vyriešené - po novom vojaci aj poliati idú do dôchodku po 27 rokoch služby - stav ktorý opisuješ je ešte mečiarovskej doby, ktorá sa ťahá dodnes
prečo by matka detí nemohla ísť do dôchodku skôr , podľa mňa je to spravodlivé (som chlap), akurát by som to obmedzil na počet detí aby cigánka s desiatimi deťmi nešla do dôchodku v 25 (u cigánov to je asi jedno dávka jak dávka), mal by si sa zamerať radšej na stav nepracujúcich ktorí ak idú do dôchodku majú dôchodok počítaný z priemerného platu, potom majú vyšší dôchodok ako pracujúci s minimálnym platom - toto je nespravodlivsť
 

 

Keď na misii zomrie vojak, či pri zásahu priamo doma, alebo je zranený - toto riziko nevyhodnocuješ?

Keď si Múdry, tak sa staneš vojakom a pokiaľ prežiješ riziká s tým spojené, tak si užiješ aj výsluhový dôchodok.

Ináč je z Teba hrdina a postavia Ti pomník, pozostalí zvyčajne s trpkosťou poberajú peniaze od štátu.
 

 

I v ostatních povolání umirají. A mnohem víc. V česku umře ročně v práci kolem 100 lidí. Tolik vojáku nezemřelo ani za 30 let.

Je to bajka. Statistiky dokládají že všechny tyhle mocenské zvýhodněné povolání nejsou rizikové.
 

lukašik je guma nevidiš?

na misii umreli 5-ti a to aj ich kamoši prešli ožrati v člne. za ten cas umrelo na dialniciach a v lesoch 100x viac ludí.
STB ci co katovali ludi sa smeju na výsluhe. Hnoj.
Hoc aj kotleba príde s programom zodvodnenie výsluhových dochodkov ide mu moj hlas. Hoc je *****
 

hlúpy Kolesík

na misie chodia žoldieri ... nie vojaci, snáď to pochopíš.
V mojom okolí šli k policajtom a vojakom iba tí, ktorí by v civilnom živote nenašli uplatnenie, drvivá väčšina pre slabé študijné výsledky .... aj u Teba to tak bolo ?
 
Hodnoť

 

asi prvy krát suhlasim s dankom. je to len populizmus,navyse zase jeden z navrhov kt. nie je o dôchodcoch ale o buducich dôchodcoch. likvidovanych star. a inval. dôchodcov kt. dôchodky nerastu ani len % rastu miezd naopak nove dôchodky su vymeriavane neudrzatelne vysoke, si nik nevšíma.. ak by bol matovic solidarny navrhol by napr. min dôchodok na prezitelnej hranici co je min. 500eur pre tych kt. nemali moznost si nasetrit aj inou cestou, navrhol by realne valorizacie, stravne listky pre dôchodcov atd... argument ze tie deti tu budu platit dane a odvody je tiez mylný, pretoze tie deti odchadzaju na zapad, tak prestante s tou demagogiou.
 

demagógiou je,že tie deti odchádzajú

na Západ.
Podľa mňa je to vždy o sociálnych väzbách o tom ako tá ktorá rodina funguje. V minulosti deti častokrát neemigrovali len preto,aby neublížili rodičom. Nehovorím teraz,či je to dobré,alebo zlé...
Rodiny fungujúce cez skype nie sú rodiny,ale virtuálne spoločenstvá.
Rodina ktorá má deti a vychová ich sa v materiálnom zmysle vzdáva mnohých profitov,ktorých sa bezdetná rodina vzdávať nemusí a naopak "užíva" si života.
Použijem vulgárny príklad,aká je pre chovateľa hodnota šampióna ktorý je neplodný ? O dosť nižšia ako šampióna s bohatým potomstvom, tak je to aj s bezdetnými (z vlastného rozhodnutia).Nehovoriac už o tom,že je u nich vyššia chorobnosť,častejšie zdravotná problémy (napríklad oveľa častejšie trpia psychickými problémami ako fungujúce rodiny s deťmi) a sú väčšou záťažou pre štátnu kasu.
 

 

Problém v ekonomike známy pod pojmom Čierny pasažier je problémom, ktorý v dôchodkovom systéme popisuje výstižne rozprávka O troch grošoch.

V nej cestár jeden groš spláca svojmu otcovi, ktorý je na dôchodku a druhý zas požičiava svojmu synovi, ktorý ešte nezarába a ktorý mu bude vracať, keď sa dostane do dôchodkového veku.

Pokiaľ všetci rovnako v závislosti od príjmu platíme do dôchodkového systému tak všetci splácame to, čo nám generácia našich otcov požičala.

Pokiaľ máme deti, bude mať nám kto splácať.


Pokiaľ ale deti nemáme - tak naše dôchodky musia v takto nastavenom systéme splácať deti iných dôchodcov.


To, čo som spočítal je, aký je veľký rozdiel, pokiaľ dvaja majú rovnaký príjem a jeden má dieťa a druhý nemá.


Či sa nám to páči alebo nie, princíp trojgenerečného transferu je medzi tromi generáciami a len vtedy sa dá spočítať dôchodkový systém- s výhľadom na 75 rokov ( 25 rokov sa počíta jedna generácia)

http://www.honors.sk/socialny-...
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika