SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ak začnete pracovať, o predčasný dôchodok ľahko prídete (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

KECY

Autorka článku riadne kecá, alebo nevie o čom písala.
Ak chce podávať informácie, tak by mali byť :
1. Pravdivé
2. Úplné
3. Nezavádzajúce
Táto veta je klamstvo: "Pracovať môže aj popri riadnom starobnom dôchodku, a to bez obmedzení. Štát vôbec neskúma, či riadny dôchodca niekde robí, alebo brigáduje a koľko zarába."
Štát skúma, či pracujúci dôchodca odvádza daň a platí príslušné poistné. Ak je dôchodca navyše SZČO, tak podáva daňové priznanie, platí odvody a nemá nárok na "úľavu" v daňovom priznaní. Jeho dôchodok sa mu ráta do príjmov...
 

Kecy, alebo táraniny.

Neviem koho octávia2 obhajuje, alebo kým je platená, keďže nič nevyvracia, iba doplňuje článok.
Zákaz práce pri poberaní predčasného dôchodku (okrem možnosti podnikania), je ďalším z vygrcaníc tejto tzv. sociálnej strany Smeru (geniálneho Richtera) a jej politiky.
Umožňuje skorší odchod do dôchodku (z núdze a v boji o holú existenciu) avšak za neprimeranú cenu 13,5% zníženia dôchodku - doživotne, čo je trestom nezodpovedajúcim priemernému veku, ktorého sa dožívajú Slováci.
Takýto človek po 60-ke, ktorý si nevie nájsť lepšie platené zamestnanie má iba 2 možnosti. Buď sa zamestná (ak môže) za minimálnu mzdu, ktorú mu ešte ponúkajú niektoré organizácie zneužívajúce tento systém a za 425 € bruto bude dochádzať do 3 smennej - teda ja nočnej prevádzky a platiť si z cca 350 € aj dopravu alebo ubytovanie, alebo bude poberať čistý predčasný dôchodok (priemer cez 420 €?) a trčať doma. Čo si asi vyberie?
Pre štát to má 2 výhody. Okrem nižších výdavkov zo sociálnej poisťovne môže pán Richter do sveta vykrikovať ako znížil nezamestnanosť. Toho chudáka už totiž mohol vyradiť z evidencie nezamestnaných.
 

Mierne by som doplnil

že ak už predčasný dôchodca podnikal ako SZČO predtým,ako sa stal predč.penzistom,môže živnosť vykonávať ďalej,ale len do výšky príjmu,do ktorého nemusí platiť soc.odvody.Ak by sa musel z dôvodu vyššieho príjmu do soc.poist. prihlásiť,predč.dôchodok mu bude pozastavený.
 

Správne doplnenie

je to dosť podstatná vec, ktorá sa v článku nespomína. Má to iba jedno úskalie (to doplním zas ja :-)), že vymeriavací základ sa počíta z prijímov z predch, roka, T,j, rok predtým musí mať predčasný dôchodca-živnostník príjem do výšky cca 5200€. Inak mu nezostane nič iné, ako živnosť pozastaviť, alebo zrušiť, inak mu dôchodok nebudú vyplácať, lebo má povinnosť platiť soc. poistenie
 

 

V takom prípade má výhodu ten kto si odchodom do predčasného zakladá novú živnosť, lebo tam do 1.7. nasledujúceho roka vraj netreba platiť odvody do SP. To je asi jediné riešenie ako pracovať popri predčasnom.
Takéto informácie by v článku mali byť, inak je to doslova odfláknuté.
 

Máš pravdu

keď si otvoríš živnosť, neplatíš nič, ak nechceš. Samozrejme musíš dodržať príjem vo výške xy násobku životného minima, ako píšem vyššie. To platí aj u existujúcich živností, kde živnostníci zaznamenali príjem v tejto výške v predch.období.
Dezinformáciám sa mohol autor článku vyhnúť, keby bol citoval zákon. Tam sa nič nehovorí o tom, ako môžeš, alebo nemôžeš podnikať. Tam sa hovorí o tom, že nemáš nárok na dôchodok, keď máš príjem, ktorí ti robí povinnosť platiť sociálne poistenie. Tym je vlastne povedané všetko.
Momentálne tiež riešim predčasný dôchodok a musím povedať, že na SocPo to tiež nevedia dokonale. Najprv ma nejaká teta presviedčala, že živnosť mať nemôžem. Potom pod tlakom citovania zákona z mojej strany pripustila, že je to tak ako hovorím. Prečo ma chceli balamutiť, to neviem, lebo taký úradník by mal pracovať v prvom rade pre občana (a povedať mu všetky možné alternatívy, ako sa vec dá riešiť) a nie iba pre SocPo.
 

 

Ja tiež riešim predčasný, preto som hľadal informácie a dopátral som sa k tomuto. Ak je niečo nesprávne, budem rád ak ma opravíš.

V tomto roku budem mať nárok na predčasný dôchodok. Ak v priebehu roka 2017 založím živnosť, do 30.6.2018 ma nemusí zaujímať výška príjmu, dovtedy neplatím odvody do SP.
Ak na budúci rok zistím, že za rok 2017 som mal menšie príjmy ako 12-násobok min.mzdy, nič sa nedeje, môžem byť SZČO aj mať predčasný - ak budú príjmy vyššie, musím sa rozhodnúť či od 1.7.2018 preruším predčasný dôchodok, alebo živnosť.
Preddavky do zdravotnej nemusím platiť, zaplatím naraz po obdržaní ročného zúčtovania za r.2017 ako percento zo skutočných príjmov.
 

 

V podstate je to tak, ako píšeš, ale podľa mňa to na 100% platí len vtedy, keď začneš živnosť v 7/2017 a neskôr. Ak začneš podnikanie napr. v 6/2017, tak prvý dátum pre kontrolu toho, či platíš soc. poistenie, alebo nie, je 30.6.2017. Pritom SocPo kontrola prijmu sa vzťahuje k celému sledovanému obdobiu (t.j.1.7.2016 až 30.6.2017), čo znamená, že v podstate za jeden mesiac môžeš mať príjem aj tých cca 5200 € a povinnosť platiť soc.poistenie ti nevznikne. Čo sa týka rozhodovania, či predčasný dôchodok, alebo podnikanie, tam si to zvoliť nemôžeš. SocPo ti výplatu zastaví v momente, keď ti vznikne povinnosť platiť soc.poistenie (z hocijakého titulu), ak samozrejme nepredložíš iná doklady, rozhodujúce pre danú skutočnosť.
Trochu iná je situácia v zdr.poistení. ZP robí ročné zúčtovanie k 30.9. za predch.rok, pričom vypočítané preddavky platíš od nasledujúceho roka. Príjem sa vzťahuje k obdobiu podnikania. T.j. ak by si začal živnosť v 12/2017 a vyplatil by si si celú sumu 5200€ v tomto mesiaci, lebo potrebuješ riešiť náklady niekde inde :-), tak ročné zúčtovanie ZP sa bude robiť k 30.9.2018. Dovtedy neplatíš preddavky, lebo máš minimálny príjem z podnikania a si ako dôchodca poistenec štátu. Iná situácia nastane v r. 2019. ZP na základe tvojho prijmu za jeden mesiac r. 2017 dôjde k záveru, že máš ročný príjem 60 ti.€ a z toho ti vypočíta preddavky. Pričom povinnosť platiť soc.poistenie ani nemusíš mať, ak si celú sunu zarobil jednorazovo a ostatné mesiace (od 1.7.2017 do 30.6.2018) si nemal žiadny príjem. Tam už pomôže len zrušenie živnosti. POdobný prípad som mal aj ja niekedy vlani, ale nie v takýchto rozmeroch. Naraz som mal nedoplatok v ZP. Nechal som si to na call centre vysvetliť a keďže sa jednalo o stovky €, tak som to neriešil a zaplatil.
Ak sa pýtame, prečo je to také zložité, tak na to je jediná odpoveď: tá komplikovanosť je cieľ, aby sa v tom nikto nevyznal. No myslím si, že hra na slepú babu nám už dlho nevydrží :-)
 

 

predčasný dôchodok (priemer cez 420 €?)
to kde vravia, na minsocprc?
pozeram sa na prefoteny vymer, zapocitanych 44 rokov a nejake dni, suma 265,10 €.

co je toto za stat, ak musi byt z kazdeho zakona za furik vynimek?
 

 

Tak ak chceš presne, mohol si si nájsť http://www.socpoist.sk/priemer...
Takže pre zádrapčivých bol priemerný starobný dôchodok k 31.12.2016 - 417,46 €
a priemerný predčasný starobný dôchodok vykazovaný k 31.12.2016 - 388,80 € a k 31.1.17 - 397,43
Ak nestačí, tak zopár jedincov mohlo mať zopár drobných aj z II. piliera.
Zmenilo to nejako podstatu napísaného?
 
Hodnoť

 

Samozrejme že prídete, ved predčasný dochodok bol vytvorený pre ludí ktorí majú niekolko rokov pred dochodkom a nemohli si najsť zamestnanie pretože takýchto ludí firmy nechcú zamestnávať
 

Zavádzajú ci postreh

Zaujímavé , že v Rakúsku môžete ísť do dôchodku aj v 55. Ak si myslíte, že budete mať dosť a odrobili ste povinných 15 rokov. Tiež je to predčasný dôchodok ale nie ja tak skresaný ako u nás.
Predčasný dôchodca nemá čo byť obmedzovaný u súkromných zamestnávateľov. Zákaz pracovať sa
mal pôvodne zaviesť iba pre štátnych zamestnancov (súbeh platu a dôchodku). *Samozrejme že pre závisť sa
uplatnil na "všetkých". Čo je štátu do toho keď chcem poderať predčasný dôchodok a pracovať u súkromného zamestnávateľa (ak ma chce). Už ma dosť bude trestať tým znížením v závislosti od počtu n krát 30 dní.
 

 

predcasny dochodca NIE JE dochodca, je to clovek v PREDdochodkovom veku, ktory za istych podmienok moze poziadat o dochodok

neexistuje jediny dovod, aby clovek poberal dochodok v PREDdochodkovom veku pokial je normalne zamestnany a pracuje ...
 

Buď je alebo nie je

Takže v Rakúsku je a u nás nieje.
Keď štát umožňuje odísť so dôchodku človeku skôr ako dovŕši "štátom uznaný" dôchodkový vek,
tak sa z neho stáva dôchodca.
V rakúsku je "štátom uznaný vek" 65 rokov. napriek tomu väčšina poberateľov dôchodku je podstatne mladšia. A "trestná sadzba" je podstatne nižšia. Dôchodok má nížší pretože má menej odrobených rokov a nie preto, lebo mu ho štát trestne za každý mesiac znižuje.
A tých dôvodov je viac ako dosť, ale jedným z prvých je vlastné zdravie.
 

 

dochodca NIE JE zamestnanec, ze nie? a teraz ta odcitujem, oznam mi, v com je rozdiel:

neexistuje jediny dovod, aby clovek poberal dochodok v dochodkovom veku pokial je normalne zamestnany a pracuje ...
 

 

pises hluposti, je v tom rozdiel ... ked raz je stanoveny vek na dochodok, tak jeho dosiahnutim sa clovek stava dochodcom ...
ked chces aby dochodok dostaval ktokolvek pred tymto vekom, tak ten dochodkovy vek treba zrusit ...
clovek v preddochodkovom veku je normalny zamestnanec ako ty alebo ja ... dochodkovy vek je spolocenska dohoda ze od tohto veku uz clovek NEMUSI pracovat a ma narok na dochodok

ten chaos v hladani kogiky sposobuje pomenovanie "predcasny dochodok" ... ale v principe nie je rozdiel medzi predcasnym dochodkom a podporou v nezamestnanosti ! oba davky dostava clovek v preddochodkovom veku ak nema pracu a splna podmienky
 

 

Odkial mas to info o Rakusku ? Kde si to vycital ? Moje info hovoria o aspon 37mich rokoch platenia odvodov, ak by chcel ist clovek v Rakusku do dochodku, a este by musel byt narodeny pred 1955.
Odkial beries tych 15 rokov odrobenych a 55 rokov veku ??
 

Toto platí v Rakúsku

Muži odchádzajú do riadneho dôchodku v Rakúsku v 65 rokoch, ženy v 60 rokoch. Postupne však do roku 2033 bude dochádzať k zvýšeniu dôchodkového veku žien taktiež na 65 rokov,

Každý žiadateľ o dôchodok musí získať dobu poistenia (t.j. platiť dôchodkové poistenie) 15 rokov v posledných 30 rokoch alebo 25 rokoch za celý produktívny život.
 

 

Preco si napisal o 11.30 ze v Rakusku mozno ist do dochodku v 55 roku veku ?!
 

Ja som hovoril o predčasnom odchode

Nie o riadnom dôchodkovom veku.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika