SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Výmene ističov sa odberatelia nevyhnú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

a kto má poistky?

Za starých čias sme to riešili hrubším drôtikom. Kto by stále vymieňal tú poistku...
 

urso

Regulačný úrad by mal zaviazať distribútorov a dodávateľov energie k bezplatnej výmene ističa na požiadanie odberateľa. Na túto operáciu by mal vyčleniť čas, napr. dva roky aby o to každý stihol požiadať.
A ak nepožiada, tak potom môžu zvýšiť fixné poplatky za rezervovanú kapacitu.
Keď voľakedy elektrárne mirnix- dirnix rozdávali ističe zadarmo tak nech si teraz ich nástupcovia v ističoch urobia poriadok na svoje náklady.

Pretože sa jedná o:
- poplatok za odsúhlasenie zmeny
- poplatok za vypracovanie projektu
- platbu za materiál a práce
- poplatok za revíznu správu
+ kopa nervov

To nie je len tak meniť si istič...
 

Problém

Lenže keď si každý vymení istič, tak na čom potom zarobia?...
 

pamätám si nejaká vodárenská

spoločnosť na slovensku sprvu propagovala šetrenie vodou (ekológia,ekonomickosť atď...) ale keď jej značne poklesol odber vody tak zdvihla paušálne poplatky. výsledok bol taký, že ľudia platili viac, hoci odber vody poklesol...
 

Hluposti

Dodavatel si cenu urci podla pomeru naklad vs prijem aby zisk bol zaisteny podla priania akcionara. Aj keby ste tam nemali ziaden istic aj keby ste neodobrali ziadnu energiu zacvakate vzdy rovnako. Slovak nesvieti nepusta vodu triedi odpad a cvaka a cvaka. Peniaze vam VZDY z vrecka vytiahnu. Teraz po kampani zarobia aj na vymene isticov....
 

A preto reba voliť SMER-SD !!!

A ostatnú nenažratú bandu zlodejov .Len zdierať už aj tak zbedačený národ . A potom sa čudujú že im mladý utekajú za lepším a hlavne demokratickejším životom do zahraničia . Mi penzisti to nevytrhneme s výmenou ističov . Hanba takémuto socialnému štátu !!!
 

sudruh birmovany plukovnik klame

drzo a bezocivo obcanom. ziadne ceny roka 2016, v rozpise pribudli 4 poplatky:

cena za jednotku:
1. tarifa za vyrobu elektriny z domaceho uhlia 4,3559 € + dph
(to su pravdepodobne alobalove dotacie bani...)
2 tarifa za vyrobu elektriny z obnovitelnych zdrojov 17,5751 + dph
3. tarifa za ostatne cinnosti organizatora (co to je, vecierky a basavely???) 0,1807 € + dph
4. tarifa za vyrobu elektriny vysoko ucinnou kombinovanou vyrobou (co to je, kozmicke alternatory ci satelitne dynama???) 4,0913 € + dph

povodna platba za elektromer - teda polozka "pevna mesacne sadzba za odberne miesto" za 6 € mesacne, sa zmenila a vola sa teraz "tarifa za pristup do distribucnej sustavy", za cenu bez dph 2,825 € za fazu. v tom istom riadku uvadzaju dalsiu sadzbu 2,070/ mesiac za fazu, teda x 3.
pricom aj hned prva polozka s rovnakym nazvom "tarifa za distribuciu elektriny vratane prenosu elektriny" vo fakture 2016 = 17,43 + dph ZDRAZILA na 2017 = 23 € + dph.

kolko je tych vymyslenych tarif a co este vymyslia a pridaju? vzdy je to predsa len ta ista distribucia, teda prenos z elektrarne do elektromera.

a aka "tarifa za vyrobu elektriny"?
VED ONI ZIADNU ELEKTRINU NEVYRABAJU!
oni su predsa len jej distributori. ako sami tvrdia.
ani kamiony ci zeleznice si neuctuju tarifu za vyrobu mrkvy ci televzora, ked ich len DISTRIBUUJU do tesca. distributory predsa nikdy nic nevyrabaju, len prevazaju, prepravuju. elektrinu predsa vyraba elektraren, nie distributor.
TAK CO SI SMRADI UCTUJU?
 

práve na tom novom ističi!

pri starom ističi nie je dôvod meniť fixné poplatky, ale nový bude treba zaplatiť :)
 

cele je to hlupost. ta ich "KAPACITA"

scientologia. obycajna sprosta scientologia.

v obdobi, ked je elektriny prebytok. aka "rezervovana kapacita"? dalsi scientolohicky pojem bez obsahu, prazdna fraza.
ta povestna babicka - vdova na dedine, ma trojfazovy istic. co si potrebuje rezervovat a preco? aku "kapacitu"? ona kuri drevom. a jedina "kapacita", na ktoru potrebuje trojfazovy istic, je cirkular. na ktorom jej dva dni v roku niekto popili metrovicu na zimne kurenie.

takychto ludi su desiatky tisic. stovky tisic. podobne aj chaty, zahradky, garaze. aku "kapacitu" si oni potrebuju rezervovat na jednorazove pozitie do roka? oni tu "kapacitu" v zivote nevyuzili ani nepouzili, lebo NA TO NEMAJU! ak by tu "kapacitu" vyuzivali, nestacili by im ani tri dochodky ci platy kazdy mesiac.
ale bez troch faz si raz za rok, jednoducho nepopilia drevo. alebo patkrat za rok na pol hodinu nezapnu cerpadlo na polievanie zahrady.
kto tu z nas zase vyraba volov?
 

thymolin

Nuž obávam sa podľa toho, čo si napísal, že volov z nás všetkých robíš ty!

Takže porade:
- prebytok elektriny na trhu s elektrinou nemá nič spoločné s kapacitou prenosu výkonu v Hornej Dolnej! Jednoducho dimenzia káblov a transformátor vydrží iba nejaký výkon, väčšinou aj tak iba chvíľu. ( Vec samozrejme nie je tak jednoduchá, o tom nik nehovorí, lebo by to socky nepochopili. Výkon odberu sa prerátava, znižuje, lebo samozrejme nikdy nenastane 100 percentné zaťaženie siete, povedzme, podľa druhu spotreby, sa násobí koeficientom 0,8, teda už TERAZ je spravidla na sieť pripojených viac spotrebiteľov, ako by sieť pri 100% zaťažení uniesla )
- ak si chce babička popíliť siahovicu môže napríklad tak urobiť motorovou ručnou pílou, elektrickou jednofázovou pílou, alebo sa napojiť káblom od susedov, pričom o náklady sa môžu susedia podeliť...
- samozrejme teoreticky by v takých prípadoch mohla distribúcia urobiť aj nejakú špeciálnu sadzbu pre chatky, garáže, záhradky....ale to je vec dodávateľa ( problém by samozrejme bol s kontrolou )
 

 

keby pes nesual, tak by ho roztrhlo. ze?
kedyze nastalo to 100% zatazenie siete nasledkom odberu v domacnostiach?
nenastalo, ani nikdy nenastane. ak nie pre nic ine, tak len z toho jednoducheho dovodu, ze socky s platmi rakuskych upratovaciek, na to jednoducho nemaju. to nie je priemyselny podnik, kde rano nastupia stovky ludi a zapnu trojfazove stroje, ze nie?
takze nie je ziadny dovod, na zavadzanie podobnych hlupych opatreni, s este hlupejsimi zdovodneniami. ci uz doma potrebujes raz rocne popilit drevo, alebo pecias ci varis na troch fazach.
ta babicka to ma fakt jednoduche. pripadne si moze kupit aj rucnu pilku. alebo jednoducho kurit plynom.
 

MjrTerazky

Nuž je to v prvom rade politická a potom citová otázka. Babičke zvýšili fixnú sadzbu, zvýšili jej zálohy o 900%.... No aká hrôza!

Pravda je taká, že babička doteraz ľahostajne blokovala výkon na úkor celej ostatnej siete. Je teda pravda, že tomu nerozumie, hoci nakúpiť od šmejdov hocijaké kokocciny, na to má rozumu dosť! . Ako to vzniklo? Nuž za krásneho komunizmu každý elektroinštalatér ( Novodobý rytier najvyšších cností - Jilemnický ) dobre poradil - dajme radšej trojfázový výkon, dajme radšej väčší istič, keby niečo, veď sa to neplatí....

Nuž komunizmus nezakapal na prílišnú efektívnosť! Kapitalizmus je efektívny práve preto, že si všetko pozorne prepočítava ( Aj kapitalista plánuje, a jak plánuje ! - Walter Komárek ) ... teda aj ističe!

Fixná položka je vo fakturácii už povedzme 15 rokov. Ja som ešte okolo roku 2003 prepočítal, zdôvodnil a doporučil znížiť predimenzovaný istič môjmu zamestnávateľovi na jeho 3-poschodovej administratívnej budove, pretože tým ušetril veľké peniaze. Rád do výmena ističa zainvestoval.

Samozrejme nik nemusí byť energetik, tak ako ja, ale myslím, že odberatelia boli už dávno a veľakrát upozorňovaní na zosúladenie tarifných tried so skutočnosťou, či už v elektrine alebo v plyne. S vodou je to z dôvodu požiarnej ochrany a požiarnych hydrantov trochu zložitejšie! Ale kto by to počúval, pravda? Dokonca distribučky vybudovali aj poradenské centrá na svojich pobočkách, ktoré by zadarmo doporučili, ako si majú občania ističe v elektrine, či dimenziu plynomerov zaistiť. Určite to stojí peniaze, ale určite sa to rýchlo vráti!

Nuž ale treba pojjjebať Fica. Holienčík a URSO má mnohé svinstvá na rováši, dobre to ako energetik viem. Paradoxom života je, že teraz bol odvolaný, hoci v podstate za to ani nemohol! Stačilo iba nasssrať Fica, ktorému sa začali búriť voliči ( babičky ).

Nuž taký je život!
 

Áaa, tak pán je energetik...

Svoje rady pre staré babky si môže strčiť kdesi. Výmena ističa a správne dimenzovanie má význam pre firmy, ale nie pre domácnosti. Tým sa to nikdy nemôže vyplatiť, lebo keď sa im to po desiatich rokoch(možno) začne vyplácať, zase príde nový "energetik" a zmätie to zo stola, aby zase zarobili. Aj v banke sú poradcovia, ktorí ti poradia, ako na tebe najlepšie zarobia. Takí istí sú aj v distribučkách a všade inde, kde treba ojebabrať občanov.
Na našej ulici stojí trafák a je to ten istý, aký tam bol aj za komančov. Aj dróty sú tie isté. Keby mali distribučky dimenzovať prierez vodičov podľa inštalovaných ističov, tak by sa odtrhli vlastnou váhou, lebo by museli byť hrubé ako ruka.
 

fero

Teraz nerozumiem.

Matovič mával v televízii grafom, kde fixná zložka ( zálohová platba ) narástla tuším zo 17.- euro na 170.- euro ( nárast 900% ´) alebo tak nejako. Takže nárast nákladov pre babku je 100.- euro za rok.

Nechce sa mi to pozerať, ale nový istič, jeho zaplombovanie, revízna správa o výmene ističa rozhodne nepresiahne 150-200.- euro. Takže návratnosť 1,5 - 2 rokov.

Áno nie je to maličkosť, ale väčšina domácností, napríklad v panelákoch nemá dimenziu ističa "cucnutú" z robotníckeho prsta, ale z projektu a to správne!
Ibaže Matovič a Fico riešia z politických dôvodov iba tieto extrémne, okrajové, špeciálne prípady.....

Ja som si tiež prerátal náklady na plyn a elektrinu podľa nových tarifov v panelákovom 3-izbovom byte ( 2 osoby ). Fixný náklad mi síce vzrástol, ale vzhľadom na poníženie variabilných nákladov u plynu a elektriny ( pre moje spotreby ) to vyšlo skoro presne na nulu oproti roku 2016. U vody je to horšie. Tu mi vyšiel nárast nákladov asi 30%.

Je to jednoducho daň za komunisticko-robotnícku súkromnú výstavbu. To nie je len istič, ale aj praskanie stien, posun základov, pohyb svahov nad domom, slabá izolácia od tepla a od vody, hliníkové elektrické káble...atď., atď....

Na mňa sa zbytočne hneváš. Ja som také domy nestaval!
 

coze to blokovala babka?

tie blaboly su akurat tak na mdz. babka nie je priemyselna firma, kde rano napochoduje sto zamestnancov a zapnu stroje, vypnu ich na fajront. bezny clovek v rodinnom dome, zapne na tri fazy raz za mesiac ci za pol roka cirkular na jedno popoludnie.
takze predimenzovany istic u ZAMESTNAVATELA? aky je predpoklad, ze babka ci bezny clovek, bude vyuzivat cely "blokovany" vykon? nulovy! ak poctam cenu z a1 kwh - teda konecna sum na fakture vydelena kwh, vychadza mi po starom cca 5 korun za kwh. pri plate 600 €, to je spotreba 3600 kwh za mesiac. to kto minie? kto na to ma? ak by len na elektrinu rozhadzal celu svoju vyplatu a zil z luftu. na viac jednoducho nema. aj toto je len vtedy, ak by nezral a neplatil nic ine. take nezmysly...
to je to "blokovanie vykonu"?
 

Dimenzie

Domácnosti spotrebúvajú cca 17% spotreby el. energie v SR.

Prestavuje to cca 5 000 000 MWh. Zjednodušene 1 občan = 1MWh ročne = 2,7 kWh denne

Bežný byt 3 obyvatelia má teda spotrebu medzi 2-3000 kWh ročne.
Ak majú istič 1x25A tak by túto energiu (max odber 5,7kW) vedeli túto energiu odobrať za 526 hodín. Stačilo by denne odoberať 1,5 hodiny.

Podľa Vás je rezervovaná kapacita 5,7kW x 24h x 365 dní = cca 50 MWh t.j. 20 krát vyššia ako je skutočná spotreba.

V prípade ističa 3x20A je rezervovaná kapacita 13,8 x 24 x 365 = 120 MWh

Približne polovica ľudí býva v bytoch a polovica v domoch

500 000 x 5,7kW + 500 000 x 13,8 kW = rezervovaná kapacita pre domácnosti

= 2,8 GW + 6,9 GW = 9,7 GW rezervovaný špičkový výkon.

Aký je inštalovaný výkon (použiteľný) v SR? Tipujem cca 6 -7 TW.
 

počtár

Ďakujem za príspevok. Už som ani nechcel diskutovať, pretože to nemá v rozbúrených politicko-spoločenských vášniach žiadny význam. Ale vážim si ťa, že si si dal takú námahu porozmýšľať, napísať a vypočítať....

V prvom rade ja nie som ani obchodník, ani distribútor elektrinu, plynu, či vody. Píšem iba z pohľadu spotrebiteľa na úrovni obyvateľa, prípadne firiem strednej spotreby ale tiež bývalého predajcu ( garanta ) elektriny maloodberateľom a v súčasnosti aj ceny tepla pre konečných odberateľov. takže čosi o tom viem..

Také teoretické úvahy, aké si uviedol, sú síce zaujímavé a milé, ale nemajú žiadny zmysel. Pretože:
- situácia je komplikovanejšia priamo na mieste v obci, transformátory a siete sa nestavali a nestavajú presne na vypočítaný výkon, ale sú stanovené jednotné výkonové rady a tiež projektant spravidla ráta s určitou rezervou, takže niekde je rezervy pre nové odbery dosť, niekde chýbajú...čiže problém nie je s výrobou, veľkodistribúciu cez VVN, VN ( vysoké napätie), ale v miestnych sieťach..
- distribučky spravidla neriešia staré odbery, nechávajú ich tak, ako sú dohodnuté, pretože by to bol právny problém so zmluvami, ktoré vznikli v komunizme, teda v úplne inej situácii. V kapitalizme by nikoho, ani babičku nenapadlo, aby si objednalo niečo, čo nepotrebuje, nespotrebuje, čo potrebuje iba niekoľko hodín za rok - babička by podumala a prijala pre ňu to najlepšie, najlacnejšie a najoptimálnejšie riešenie. Distribučky posudzujú spravidla iba nové odbery alebo požiadavky na podstatné navýšenie starého odberu ( to sa mi presne stalo, keď som chcel navýšiť príkon o 50 kW pre budovu na klimatizáciu a distribučka povedal a: túdle-nudle, nedáme, natiahnite si na vlastné náklady nový kábel z trafa! )
- ja to chápem tak, že celkové miestne výkony je potrebné optimalizovať, otázkou je, ako to bezbolestne urobiť a prinútiť na to odberateľov...to je pravda otázka na distribučky, osobne neviem, ako to spraviť, aby boli všetci spokojní, snáď iba keby to platil štát, ale zase niekomu to štát zrefunduje a niekomu nie?!
- robil som ceny elektriny a tepla a teda presne viem, ako sa fixné náklady pre elektrinu alebo teplo vypočítajú a robia, prezradím napríklad, že v cene tepla som predložil tento rok 4 návrhy, pre 4 mestá a URSO mi ich zamietlo pre vysoké fixné náklady ( hoci ani neboli naklamané !!! ) a nadiktovali mi nové ponížené čísla podľa nejakého čudného kľúča, aké môžu maximálne byť. Výrobca tepla bude veľmi pravdepodobne z toho dôvodu najbližších 5 rokov v strate. Keď som sa pýtal, prečo to tak robia, keď vyhláška a pravidlá píšu a povoľujú niečo iné, tak som dostal odpoveď, že to tak musí byť.... lebo,...Lebo....LEBO......medveď!

Napíšem to tiež obrazne: povedzme si vopred objednáš na každý deň v reštaurácii rezerváciu na 4 stoly = 16 stoličiek ( povedzme pre zamestnancov tvojej firmy ) a k tomu 16 x menu, ale odoberieš v pondelok 15 jedál, v utorok až štvrtok 10 jedál a v piatok iba jedno jedlo. Nuž obávam sa, že ťa majiteľ reštaurácie veľmi rýchlo vyhodí z reštaurácie! A ja by som sa mu ani nečudoval!
 

uplny nezmysel

aka "rezervvana kapacita"?
akusi kapacitu si moze rezervovat vyrobny podnik s desiatkami strojom, beziacich 8 ci 16 hodin. potial suhlasim.
ale nie maloodberatel - rodinny dom. nikto predsa nepotrebuje ani nedokaze zaplatit, ak by mu bezal zapnuty 4 kw cirkular ci trojfazovy el. sporak 8 ci 16 hodin denne. a co by s tym asi tak aj v rodinnom dome robil? pilil by 16 hodin denne na dvore drevo pre cely okres, ci by 8 hodin denne varil pre - pre koho vlastne?
tri fazy nemaju ludia pre akesi "naplnenie kapacity", ale na prilezitostne ci jednorazove prace v zlomkoch, promile tej "kapacity".
 

thymolin

Ty si zrejme vôbec nepochopil, že otázku kapacity nemusí riešiť odberateľ ale dodávateľ. Musí ju mať stále dostatočnú, aby naplnil požiadavky odberateľov - obyvateľov.

Totiž aj štát, teda URSO, sprísňuje podmienky dodávky napríklad elektriny. Keď kedysi štát elektrinu nedodal, tak ju nedodal, nikto mu nič nemohol urobiť, akurát tak sa sťažovať na "Lampárni". Obyvatelia pokrčili ramenami a zapálili si sviečky.

Teraz je to inakšie. Ak distribútor elektriny nedodá bezdôvodne, teda okrem dôvodov, ktoré stanovuje zákon, majú odberatelia-obyvatelia automaticky nárok na okamžité finančné odškodnenie, ktoré je pomerne mastné.

Takže napríklad, ak z dôvodu náhleho veľkého odberu v Dolnej Hornej v sobotu o 9.00, keď si zapnú všetci cirkuláre, vypadne na 3 hodiny dodávka prúdu, je to pre distribučku veliký "prúser"! Takýto výpadok zákon neospravedlňuje a distribútor je povinný okamžite a sám od seba finančne odškodniť odberateľov!

Ak chce niekto vedieť viac, nech pozrie na stránku URSO a klikne na kvalitu.

A práve na tieto zákonné povinnosti zrejme distribučky reagujú tlakom na optimalizáciu rezervnej kapacity. To že to ľudia zatiaľ vôbec nechápu, nezažili, že sa to iba pomaly rozbieha je iná vec!
 

Len doplnim

Ak sa bavime "rezervovanej kapacite vyroby energie", tak existuje nieco ako denny diagram zataziena vyjadrujuci casovu postupnost 24hod. hodnot zatazenia resp. aj hodinovy. Laicky povedane toto vedenie 22kV vedenie napajuce 4-5 dedin z 10 NN transformatormi vie preniest 5MW ale 5.januara o 23hod prenasa v priemer 4MW v lete 5.8 o 23hod 1MW. A podla toho sa "rezevuje" vykon - inymi slovami v lete staci ked jeden blok eletrarne odpojime a nenechame ho bezat naprazdno aby si drzali rezervovany vykon.

Ak sa bavime o "rezervovanej kapacity, vedenia, transformatora" -
Ak ma nejaka ulica napr. 50 pripojek 3x25A (t.j.17,25kW) tak transformator , privodne vedenie nie je dimenzovany(e) na 50x17,25=862kW ale podstatne menej. Nikde sa nepocita nedimenzuje podla instalovaneho vykon (s istica) ale vzdy vykon vynasobeny s nejakym koeficientov zohladnujuci to ze z 50 pripojok mozno jedna-dva pojde na plno, a zbytok pojdu na vykon 10-15per. VJEDNOM CASE, tym padom staci napr. trafo 150kW-200 (kVA). Samozrejme ak pridu dalsi traja co chcu postavit dom nemusi byt tam uz priestor - bude treba dat vacsie trafo/vedenie...Ale netreba zabudat ze kazde pripojenie miesta nieco stoji - staci si pozriet cennik pripojenia NN, vo fakture platime tarifu za prenos a rozvod co je uz teraz dost podstatna polozka - a opresne to je zdroj z ktoreho ma byt aj finacovany rozvoj distribucie, platime distribucne straty za kadzu prenesenu kWh . Staci si pozriet finstat a zistis ze ide o vysoko prosperujuce firmy. Zarazila ma informacia ze dochadza ku krizovej dotacii ze ti co maju velku spotrebu dotuju tych co maju garaze/chaty - tak potom logicky tim co maju velku spotrebu by mali mat mensie fixne poplatky, resp. by ich mali dat na 0.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika