SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Holjenčík upravil ceny na Ficov rozkaz. Potichu to spravil iba na rok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Je to klasika od Moliera, "Sluha dvoch pánov".
 

veru

už je to klasika a o chvíľu aj história. Dosť tento pán pribral, mal by si dať pozor na stúpajúci tlak...
 

 

uz to ma zratane, kapitan si ho vola na kobercek a myslim ze plukovnik kvoli nemu nebude riskovat konflikt.
 
Hodnoť

Kedže sa dohodli

súčasťou dohody bolo aj to, že nebude odvolaný . Pozadie je ale o niečom úplne inom - pokusy o zostatnenie energetiky . Nejde o nic ine , len o hry moci, ktorej súčasťou bol aj tento akože holjencikovi preslap.
 

 

Odvolanie nie je na programe dňa. Ale keby prešiel jeho návrh vyhlášky o cene tepla, ktorý predkladal v lete a ktorý nemal tiež žiadne dopady na ľudí ani na rozpočet, ale v skutočnosti by stál štát na nižších príjmoch do štátneho rozpočtu niekoľko 100 mil €, asi by to bol rýchlejší proces
 

 

rovno z lietadla :-)
 

 

Vysvetli čo máš na mysli
 

tak tak

zahrali tu divadielko, aby sa Fic mohol pasovat za Janosika...
 

 

Skôr tam vidím skryté dohody s oligarchami, nechal im otvorené možnosti zdražovania.
 
Hodnoť

Ekonomika od buka do buka nahlavu

Ekonomika od buka do buka pokračuje.

Len Jánošík bohatým bral a chudobným dával.

Novodobý Jánošík dokáže aj toto prekrútiť, chudobným berie a meria bohatým.
 
Hodnoť

Prečo

plk Fico drží ochrannú ruku nad Holjenčíkom. V tom bude nejaký háčik. Najpravdepodobnejšie sa mi javí že mu dáva možnosť aby plk Fico mohol vykrikovať ako drží ceny energií ale nemôže za to že "nezävislý úrad" rozhodol inak. Mimochodom ističe sa na domy montovali podľa normy a pre rodinné domy bol určený istič 24,7 A. Vôbec nie je pravdou že elektrárne musia rezervovať kapacitu pretože často ide len o krátke okamihy záberových prúdov pri rozbehu zariadenia. A už vôbec si nedokážem predstaviť rodinný dom s moderným vybavením na jednej fáze. Ide aj o rovnomerné zaťaženie fáz prerože elektrárne majú trojfázový rozvod. Nejde o nicč iné len vymyslieť dôvod ako z ľudí vytiahnuť peniaze. Plk Fico si potrebuje zachovať tvár a Holjenčík hrá úlohu užitočného i****a.
 

Keby mali rozvodné závody rezervovať

záťaž vo vedení podľa nainštalovaných ističov, tak by museli byť drôty na ulici hrubé ako ruka. My máme dom postavený ešte pred druhou svetovou a je tam trojfázový rozvod, lebo starý otec mal šrotovník, čo bola pre roľníka nevyhnutnosť. Teraz budeme platiť buď mesačne za tento "komfort", alebo zaplatíme tisíce za zmenu. Lebo keď od nich niečo chceš, musíš "hodiny" vytiahnuť na ulicu. A nech mi tu nikto netlačí kaleráby do hlavy, že máme už 100 rokov rezervovaný prúd 3x 25 A a až teraz za to máme platiť...
Aj laik vie, že keď niekto naozaj používa tri fázy na to, na čo sú vlastne určené (trojfázový motor), tak cez tie vodiče tečie nižší prúd, lebo je tam napätie 400 V a nie 220 V . A dnes sa už trojfázové motory do spotrebičov nemontujú.
 

pravda jest

Každá spoločnosť, či už telekom alebo energetická pozná svojich zákazníkov!
Dom po dome - od jedného fakturačného bodu po druhý a presne vedia, koľko majú mať rezervy a koľko zákazníci spotrebúvajú v danom čase.

To je ako keby tel. operator musel mať na hotline zamestnaných 10000 ľudí, pretože má 1 000 000 zákazníkov a predsa musí držať kapacitu, čo keby ich vela zrazu telefonovalo :)
 
Hodnoť

 

Holienčíka by mali na hodinu vyhodiť z teplého 6-tisícového fleku, čo ma ale zaráža ako sme-čko manipuluje.

Je taký problém pre odberateľov si za rok vymeniť istič? Zhodou okolností sme aj my v Bratislave dostali zo ZSE informáciu o veľkom ističi (podrobnosti neviem, nerozumiem tomu), ale do týždňa sme to vybavili bez problémov, už nám to aj zaplombovali.

Odberateľlia získali rok na zmenu ističov, tak aký problém? Dokedy budeme chrániť neschopných ľudí a slušne nominantov v podnikoch či samosprávach? Opakujem, majú na to rok, nech aj makajú, nielen brať plat!
 

 

Zásadná oprava: slušne PLATENÝCH nominantov v podnikoch...
 

Podstata problému je inde

Ak bývaš v byte nemáš problém. Ak bývaš v rodinnom dome máš problém a veľký. Záberové prúdy mnohých zariadení sú často násobne väčšie ako trvalý prúd po rozbehu. To sú napríklad asynchrónne motory na tri fázy ktorými je vybavených množstvo zariadení. Elektrárne to veľmi dobre vedia a takisto vedia že sa im odberové diagramy vôbec nezmenia pretože výmenou ističa sa zvyky a vybavenosť domácností nezmenia. Nejde o nič iné len ako vytĺcť z ľudí peniaze. Cena elektriny a spotreby klesá traba tých čo šetria potrestať. Napríklad svietenie. Kto má luster a svetlá napríklad v troch miestnostiach ( bežný byt) predtým mal povedzme 4x25W luster, 1x100w plus 2x60W žiarovka spolu 320W. Dnes LED žiarivky napríklad v priemere po 6-8 W spolu 48W. Spočítaj si koľko je to výpadok tržieb a ten treba vytrieskať z nás všetkých. Takže nie je to tak ako si to predstavuješ.
 

Ešte

dovysvetlenie pretože si napísal že tomu nerozumieš. Záberový prúd je prúd po zapnutí kým sa motor rozbehne. Ak dáš menší istič tak ti ho vždy vyhodí keď to zariadenie zapneš. Napríklad predpísaný domový istič 24,7A neznamená že berieš celý čas takýto prúd, berieš možno 10A ale pri zapnutí ho možno na jednu sekundu potrebuješ. No a oni z teba za tú sekundu vytlčú prachy.
 

 

Presne. Ten oblb s isticmi, je len sposob na vytiahnutie penazi z ludi za nic. Nic sa nezmenilo a oni chcu za to iste viacej penazi. Chcu si zabezpecit prijem aj ked bude postupne spotrebovavat menej elektriny.
To iste mali v Cesku tusim minuly rok. Chudak bol ten, co mal na chate cirkular.

Jedno riesenie na tie istice je - mas moznost, kupit si nove zariadenia/naradie s plynulym nabehom.
 

Môžeš si dať menší istič.

Ak sa jedná o motory, sú aj tzv. motorové ističe, ktoré znesú nábehové prúdy, hoci nominálne sú menšie.
 

 

Samozrjeme, ze riesenia su ale podstata ostava, ze tu nieje dovod tieto riesenia pouzit/menit istice za ine.
Ako spomina nizsie divinec - distribucka zavadza o rezervovani vykonu a toto zavadzanie pouziva ako argument.
Nikto nikde pre bezne pouzitie nerezervuje objem ako sucet maxim vsetkych pripojenych uzivatelov. Bolo by to drahe a neefektivne Plati to od interentoveho pripojenia, cez odber vody az po napriklad cesty.
Ak vsetci naplno zacali vyuzivat hocico, tak to skolabuje. To plati aj o distribucii elektriny. Ako sa to riesi? Ak sa casom zisti, ze vykon el. siete niekde nestaci, tak sa posilni. Tak naco hra s isticmi? Je to oblb na vytiahnutie penazi od ludi. Nic ine.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika