Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezamestnanosť na Slovensku v decembri poklesla na 8,76 % (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

...

to iste.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veríííííííííme

Verííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí ííííííííííme pán Richter!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenská nezamestnanosť

Nezamestnanosť nepoklesla, pokleslo len číslo, ktoré vykazujú úrady práce. Podľa zistení zdravoptného poistenia je cca 300 000 občanov SR odhlásená z dôvodu, že deklarovala poistenie v zahraničí, inak sa odhlásiť zo ZP nedá. Ďalších cca 150 000 pracuje zatiaľ dočasne v zahraničí a neodhlásila sa zo ZP. Ak prirátame tých prinbližne 400 000 občanov SR, ktorí nenašli, alebo odmietli najčastejšie z dôvodu nevyhovujúcej práce a nizkej čistej mzdy je nezamestnanosť stále rovnaká približne 600 000 občanov. Túto situáciu sa nepodarilo vyriešiť ani za 10 rokov vlády, ktorá sa deklaruje ako "sociálne" a pro ľudová. Jediné čo vládna politika skutočne dokázala, je exportovať vlastných nezamestnaných občanov do zahraničia, čo táto situácia na pracovnom trhu spôsobí budeme zažívať v pribehu nasledujúcich desaťročí t.j. v rokoch 2030-2040, potom sa to okomentuje, že taká bola doba a každá generácia si musí nejak poradiť. Národ sa vymeniť nedá, možu len sarí vymrieť a noví sa narodiť. Najväčším problémom je, že nastupujúca generácia prirodzene odmieta názory starej generácie, ale odmietanie rieši odchodom do zahraničia, kde rovesníci našej starej generácie dokázali vytvoriť spoločnosť a pracovný trh, ktorý príjme doma narodených aj prílešcov od nás. Takže chyba a veľká je v súčasnej strednej a starej generácií. Pred 25 rokmi skrachoval socialistický systém, ktorí "budovali" 40 rokov a v súčasnosti nemajú pracovné a životné podmienky pre svoje deti a vnúčatá a ich rovesníci na západe EU, USA, AUstrálií...atd. im dokazujú vlastnými výsledkami že svoj život premárnili na napĺňaní úplne nezmyselnej myšlienky socializmu. Majú nepomerne lepšie zabezpečenie v starobe a pre svoje deti zanechali primerane fungujúcu ekonomiku a spravovanie krajiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trošku ťa poopravím,

vláda dokázala exportovať o.i. ľudí, ktorí by našli zamestnanie tu a náhrada tu neexistuje v takom množstve, v akom by ju trh práce potreboval
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skvelé a teraz nám vymenuj opatrenia

Ficových vlád, ktoré k tomu prispeli. Netráp sa, okrem maniuplácie s číslami a emigrácii desiatok tisícov do zahraničia, nič nenájdeš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ide o to,

že tých 8, niečo percenta je už viac menej nezamestnateľných. V čase súčasného nárastu dopytu napr. v segmente strojárstvo firmy nie sú schopné navýšiť svoje kapacity pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily (zvárač, horizontkár...). Ibaže... to, že firmy majú vyšší dopyt po vlastných kapacitách, podľa mňa moc s vládou nesúvisí. Súvisia akurát investičné stimuly, naposledy pre Jaguár. Otázka znie, nakoľko tieto stimuly odčerpajú z "armády nezamestnaných" a nakoľko pretiahnu ľudí z ostatných troch automobiliek. Stimuly sekundárne deformujú školstvo. Silná štvorka dokáže vyvinúť tlak na stredné odborné školy, aby výuku prispôsobila ich požiadavkám. Menšie firmy, prevažne (ale nie len) slovenských majiteľov "utierajú hubu". Dnes je tlak na automatizáciu a pod. Ale je, dnes už relatívne pevný, segment, kde automatizácia ešte dlho nebude. Napr. opracovanie ťažkých zvarencov, kde kvôli deformáciám je takmer každý kus originál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Realita je taká, že máte problém zohnať ľudí ktorí vedia a chcú pracovať za tú mizernú mzdu ktorú ponúkate.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re:Akvarista siedmeho dňa

Realita je úplne iná, podnikatelia a všeobecne spoluobčania, ktorí sú schopní realizovať výrobky a služby na domácom, alebo zahraničnom trhu platia v ich vnímaní relatívne dostatočne t.j. cena práce sa im zdá vysoká. Podnikajú preto, aby sa mali lepšie, ako ich zamestnanci a je úplne prirodzené, že sa z tržbami deliť nechú, veď kto by sa chcel. Ak zaplatia mesacne cenu práce 1000 € zamestnanec dostane 440 € a s toho mu ešte v obchode len na DPH zoberú daľších 88 € zostáva mu 352 € na nákup tovarov a služieb. Ak si kúpi PHM, alebo alkohol, pivo, víno, tabak tak ešte odvedie spotrebnú daň, ktorá sa ešte daní DPH t.j. daň z dane. Ťažko presne určiť koľko si občan priemerne kúpi týchto tovarov zaťažených spotrebnou daňou. Predpokladám, že od 50 do 100 €/mesiac. Potom mu zostane z 250-300 €. Jeho zamestnávateľ ale zaplatil 1000 €. Tým prirodzene nastáva veľký problém, lebo keby podnikateľ sa podelil o všetko a zaplatil dvojnásobok občan zamestnanec dostane 500-600 € (po odpočítaní daní a odvodov) čo je samozrejme výrazné zlepšenie, ale stále nie dostatočné. Najväčší problém je ako si sami sebe spravujeme dane a všetky verejné financie. Ak by prišla skupina spoluobčanov a znížila by tieto výdavky povedzme z 56% súčasných na 30% a zvýšila dôchodky o vybratú DPH t.j. o 20% celá problematika by bola úplne niekde inde, ale takých schopných občanov tu nemáme a národ sa vymeniť nedá, to si hlavne uvedomujú mladí, vzdelaní a ambiciózni ľudia. Nechcú tu bojovať s vlastnými rodinami, spolužiakmi, spoluobčanmi....atd. Tak radšej odídu a robia dobre, načo milónom nešťastníkov donekonečna vysvetľovať, že takto to robia zle a sú sami proti sebe. Nemíňajú na to to najcennejšie životný čas, netrpia na ilúzie, že po ďalších voľbách....atd. Skokovo zmenia spoluobčanov a tím aj spoločnosť. Financie sa tam rozdeľujú lepšie, dane sú nižšie, výplata je každý týždeň a výplatná páska nemá 20 položiek, ale len 3 t.j. ročnú mzdu, týždennú a daň. Kým spoločnosť občanov na území SR neumožní život zjednodušovať, lepšie a efektívnejšie rozdeľovať zdroje bude to stále rovnaké. Môžeme si za to len my čo tu žijeme, pracujeme a volíme. Len my.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a to kde

zamestnanec dostane 440 € je cena prace 1000 € ?

este povedzte ze mu postavil budovu za tisice .. kde moze pracovat

to nie zamestnanec vyrobi nie len tie tisíce .. ??
z ktorých .. si kde kdo ukroji .. aby vykazal ledva par eurovy zisk ...

a ano ..nie kazdy je scopny kradnut a este sa tvarit ze robi laskavost ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re:leen

Mám chybu v príklade, od čistej mzdy som odpočítal DPH. Správne má byť http://www.finance.sk/dane/kal... 1000€ Cena práce, Hrubá mzda 739,70 € čistá mzda 579 €. Nákup tovaru a služieb DPH 20% z 579 to je 116€ 463 € zostane zamestnancovi z 1000€ výplaty. Po odpočítaní spotrebnej dane, ak si kúpi benzín/naftu, alebo alkohol, vín, pivo, tabak môžme odrátať 50-100€. Z ceny práce zostane zamestnancovi 363 až 413 €. Takže najviac si z práce zamestnanca zoberie spoluobčan Kažimír, ktorý dočasne ale bez akejkoľvek zodpovednosti je náčelníkom ministerstva financií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no to vies

stat a zamestnavatel sa nevedia dohodnut .. kto si ma nechat viac ... :((

ze to vsetko vyrobi zamestnanec .. je fakt ..
aj ked ok .. priznajme aj im ze dali podmienky ...


pri 400.- plate cena prace 655.- .. dph .. 80.- .. ...
kolko zisku si nechaal zamestnavatel je nedohladtelne ... aj ked dalo by si :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Doplnim tvoj vypocet

739 EUR hruba mzda, odvody 99 EUR to je OK, z toho 317 EUR nezdanitelna cast

Zaklad dane 363 EUR, a z toho 19%, tj 61 EUR
Toto je problem preco napr. z 500 EUR zakladu dane sa nemoze platit napr. 5%, zo zakladu dane od 500-1000 EUR 10%, a napr. od 1500 EUR 19%? Ludom by ostalo viac penazi, progresivne zdnanenie. A nie ze 19% dan z prijmu navalit bez rozmyslu ci niekto zaraba 700 EUR alebo 7000 EUR alebo 70000 EUR.

Plus DPH na potraviny znizit na 10%, aspon menej ludi bude kupovat v zahranici a ludom zostane asi 600 mil. EUR v penazenke, pre dochodcu potraviny tvoria az 30% vydavkov rozpoctu, chudobnym to pomoze vyrazne...a ostatni ludia mozu 600 mil. EUR minut a zvysit trzby podnikatelom.

Ale, aby sme na urovni markoekonomiky boli v rovnovahe treba zvysit dane firmam napr. na 25%, to je plus 1 mld. EUR do rozpoctu. Samozreme 1 mld. EUR zaplatia firmy, a 1 mld EUR by zostalo ludom viac v penazenke, tj. 600 mil. EUR z DPH (pre vsetkych kupuju potraviny) a 400 mil. pre pracujucich. Firmy v Nemecku platia 29%, v Rakusku 25%+ 25% dividenda, ...atd.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zbytocne pises siahodlhe litania, ked mas fakty nepravdive.
- ak zamestnanec dostane 440 v cistom, tak zamestnavatela stal 730.
- v obchode nakupuje vzdy iba s DPH, takze na nakup ma k dispozicii 440 a nie 352.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Úplne súhlasím, že je zlé, že sa cena práce navyšuje o dane a odvody, ale pokiaľ viem, tak napríklad v Nemecku sú nielen platy ale aj cena práce výrazne vyššia, takže je to aj o efektivite práce a ziskovosti celej firmy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Richter s Ficom

kruto a zlocinne vyraduju z uradov prace....socialny netvor Robert Fico a Richter...Kanik bol oproti nim len slaby ucen.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v evidencii 8,6 %

a za hranicami 450 000 !!!!! Spolu takmer 800 000...A to je už iné percento!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kto doteraz nepracoval tak ani nadalej nebude... zas nebudme naivky :-) Kolko je takych spoluobcanov co sa prizivuju na spolocnosti?
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika