SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ľudia platia za elektrinu veľa. Mohli by výrazne menej (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Iba časť pravdy - dodatok

Prvá časť článku sa zakladá na skutočnostiach, ale potom už autor podlieha mýtom, ktoré šíri aj predseda ÚRSO.
TPS (tarifa za prevádzkovanie systému) narástla aj (a) najmä v ďaka podpore OZE. Rado sa ale zabúda, že práve najmä vďaka OZE klesla iná zložka - cena silovej elektriny. Ak si pozriete graf tu: http://www.energiaweb.sk/2016/... tak uvidíte, že pokles silovej elektriny nastal o cca. 60 a nárast TPS "iba" o 20 (oboje v €/MWh).

Toto: "Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík tohtoročné zvyšovanie ceny zdôvodňuje väčším záujmom o obnoviteľné zdroje energie, do ktorých sa presunula masa výrobcov." je už hrubé klamstvo. Od roku 2014 majú všetky tri distribučky "Stop stav" nové elektrárne - OZE ani KVET - sa nepripájajú. Tak nové zdroje (neexistujúce) nemôžu zvyšovať TPS.

Navyše to, že sa domáce uhlie, OZE a KVET podporujú formou TPS nie je v žiadnom zákone. Nezadefinovalo to ani MH SR, ani parlament v zákone. Je to čisto len vo vyhláškach ÚRSO. Teda 100 % zodpovednosti predsedu úradu - p. Holjenčíka.

A TPS spôsobuje aj iné problémy, viď" http://www.energiaweb.sk/2016/...
 

 

Tak ale pripajaju sa domace FV elektrarne nadalej, mozno to tym myslel. Dotuje sa to, kvitujem, ze aj na to treba niekde nabrat peniaze, aj ked by nebolo najspravodlivejsie to rozratat na ucet vsetkym odberatelom.

Majitelia tychto malych FV elektrarni na oplatku davaju celu nabytocnu energiu do siete zadarmo, takze to by malo mat zase znizujuci efekt na cenu elektriny.

Tu podporu obnovitelnych zdrojov este chapem, lebo ved do toho nas tlaci (a vacsinu z toho financuje) EU.

Ale s tym uhllim je to takto:
Mila EU, cistejsie ovzdusie mat chces, aj nam to zadotujes, ale mas smolu, peniaze si sice vezmeme, ale na cistejsie ovzdusie mozes, EU, zabudnut, lebo my podporujeme uhlie.
 

 

Z hľadiska ekológie má zmysel pripájať nových výrobcov z OZE, len ak sa následne odpojí nejaký štandardný dodávateľ. Inak nové pripojenie neprinesie nič okrem vyššej ceny a odporu obyvateľstva. A ak nám nestačí elektrina vyrobená na Slovensku tak kupujme lacnejšiu v zahraničí. Zase to len nebude mať žiadny dopad na ekológiu, lebo OZE len znižuje potrebu nákupu. Z pohľadu štátu je to ale iné. Vyššie ceny = vyšší výber DPH od obyvateľstva. Možno to je dôvod podporovať OZE.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika