SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tripartita má k návrhu rozpočtu pripomienky, chce o ňom ešte rokovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Tripartita

Kto to je? Prisluhovači vlády. Pracoval som vo výskume. Učil som. Odbory ma nikdy nezastupovali. Vždy zastávali úplne iné názory ako ja. Som dôchodca, jednotu dôchodcov nepovažujem za svojho zástupcu.
Čo je to dôchodcovská inflácia? Kardinálna hlúposť. Niektorí dôchodcovia záhradkárčia, potrebujú prostriedky ochrany plodín, semená, hnojivá. Iní chodia na ryby. Auto, benzín a pruty. Niektorí dôchodcovia sú alkoholici; pivo, víno, tvrdý alkohol. A medzi dnešnými čerstvými dôchodcami sa určite už najdú aj fanatici počítačových hier.
Odchádzal som do dôchodku s tým, že dôchodok sa bude valorizovať percentom vyjadrujúcim polovicu inflácie a polovicu rastu miezd. Považujem to, za verejný prístup a apelujem na svojho poslanca, aby žaloval vládu za jeho porušenie.
Demografický argument, že máme v populácii, čoraz menší podieľ pracujúcich a čoraz väčší podieľ dôchodcov je zavádzajúci. Je tu technický pokrok a zisky rastú. Je problém ekonómov, aby zaviedli lepší model financovania dôchodkov. Obmedzenie druhého piliera bol krok späť. Iný model je zrušiť odvody a financovať dôchodky priamo z daní. Vyradí to demografiu a zohľadní technický pokrok.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika