SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nerozumiete, ako je možné, že ceny už mesiace klesajú? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

raz to hore pojde

ale je sakra rozdiel, ci do 5 rokov alebo do 18 ako v japonsku. este to tak odhadnut a zariadit sa.
 

 

myslim si ze v europe sa to bude vyvíjať ako v japonsku.
nemyslím si, že sa sazby vrátia na úroveň kde by hypotéky boli napr. za 5% tak najbližších 10 rokov.
Francuzko, Taliansko a spol by nerozhodilo vyššie sadzby. Trh s bytmi by tiež skolaboval obdobne ako v amerike.
Ak nas caka zvyšovanie tak velmi pomale a o male ciastky.
 
Hodnoť

Ha,ha.

Doteraz bola deflácia pre všetkých analytikov veľkým strašiakom.Tak veľkým,že sa ani neopovážili vysloviť.Radšej používali terminus technikus :"negatívna inflácia".
Nech mi prepáčia,ale aká je tá zlá deflácia ? Existuje na ňu definícia ? Nie som vzdelaním ekonom,ale dovolím si tvrdiť ,že tak ako existuje tzv.*"dobrá deflácia",tak isto existuje aj "dobrá inflácia" a samozrejme aj naopak,teda zlá inflácia a zlá deflácia. A ako ich definovať ?
Osobne si myslím ,že pre obe ,teda ako infláciu,tak aj defláciu platí približne rovnaké pravidlo. Pokiaľ sa obe pohybujú v rozpätí cca nula až dve percentá - obe dobré. Ak sa to percento "prehúpne nad túto hranicu,už nemožno hovoriť o nejakom všeobecnom prínose a pri prekročení hranice siedmych ,ôsmych percent treba otvorene hovoriť o ich devastujúcom účinku či už na ekonomiku štátu,firiem,alebo osôb.Existujú výnimky,kde práve na týchto vysokých percentách určité osoby dokážu zbohatnúť,ale dovolím si tvrdiť,že toto zbohatnutie patrí do oblastí zločinu !
 

definícia dobra a zla je ľahká

Tak inflácia ako aj deflácia sú "dobré", keď sa ľudia a firmy zadlžujú. Lebo to znamená, že ekonomika funguje, ľudia sa zadlžujú a tak vytvárajú spotrebu, firmy sa zadlžujú, lebo investujú v očakávaní budúcich ziskov.

Zlá je deflácia vtedy, keď nikto nekupuje ani neinvestuje, teda sa nezadlžuje a ekonomika stojí. V prípade inflácie, keď ekonomika stagnuje, sa to volá stagflácia. V prípade stagnácie a deflácie na to nie je osobitné slovo, lebo deflácia je skoro vždy sprevádzaná stagnáciou ekonomiky.
 
Hodnoť

 

píšu hlúposti.. mám obchod, nie potraviny a rovno poviem že stále sa zdražuje.. predávam tovar ktorí ľudia nekupujú každý deň takže niektoré položky doberám aj po niekoľkých mesiacoch ale ceny idú stále hore..
 

Asi...

... nemáš tovar z inflačného resp. deflačného spotrebiteľského koša ;-)
 
Hodnoť

V USA, ak si dobre pamätám, sa inflácia

počíta bez vplyvu cien energií - ropa, plyn..... Čo dáva reálnejší obraz o stave vecí.
Inak, mne sa zdá, že ti ostatné ceny u nás vytrvalo rastú.
 
Hodnoť

 

Normálka, ceny klesajú, lebo klesajú ceny ropy. Náklady na výrobu sa znižujú. Nastávajú staré dobré roky 70te, keď strednej triede je konečne dopriate trochu si vydýchnuť, čo súvisí len s uplácaním strednej triedy aby sa nebúrila, lebo konflikt s Ruskom /zase/. To len my slováci čumíme ako puci, že čo sa to zas s nami stane.....ohrýzame si nechty a čakáme z ktorej strany príde úder.

Je to presne také isté "retro" na ktorom fičia starí kryptokomanči zo 70tych rokov, iba my sa na to pozeráme už z druhej strany železnej opony...
 
Hodnoť

 

Pokiaľ v potravinách u nás na dedine ,kde tak dva-tri krát do roka robia inventúru ,nebude oznam "V dôsledku dfeflácie znižovanie cien" tak sú to to bullshity....
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika