SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Každý piaty človek na úrade práce ešte nikdy v živote nepracoval (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

By som tu jasne a strucne napisal, ake su to "skupiny" co v zivote nepracovali (ani nebudu) a kto je ten "kazdy piaty clovek", ale okamzite by nabehol cenzor s penou v hube, a zmazal to. Tu skratka clovek nesmie pisat pravdu, len "politicky korektne" nazory...
 

normálne to napíš...

... každý piaty človek evidovaný na ÚP čo ešte nikdy nepracoval je róm/ka.
 

 

Dovolím si pripomenúť , že pred rokom 1989 80% Rómov pracovalo , deti chodili do školy. Keď sa začalo prepúšťanie , nik sa neunúval s posudzovaním kto čo a ako robí , Rómov prepustili bez pardonu ako prvých. Poznám konkrétne prípady , kedy to bolo jednoznačne nespravodlivé , ale nikoho to nezaujímalo. Tí ľudia mali rodiny a deti , prešlo takmer 27 rokov , ich deti majú deti a vyrastajú v čom? Sú absolútne bez šance. No a neviem ako bývali pred II. sv. vojnou , ale bývanie v mestách a dedinách im predsa bolo zakázané počas vojnového Slovenského štátu. atd. atd.
 

Ja si casy pred 89 dobre pamatam a viem

ako to s tym zamestnavanim Romov bolo. Urcita mala cast naozaj poctivo pracovala. Napriklad byvaly sused mojej mamy v Lucenci robil v Kovosmalte Filakovo a okrem toho ako dobry hudobnik si este privyrabal ze chodil hravat na dedinske zabavy, svadby a podobne. Dalsich takych som poznal ked ako zamestnanci zamocnickej firmy robili pre nasu firmu zakazku a ta nemala chybu, bola aj plne funkcna aj vyzerala na jednotku. Ale vacsina pracovala len na oko, boli akoze v pracovnom pomere ale vacsinu casu premarodili, nebol problem si to u lekara vybavit, mali kopu absencii ale vyhodit ich nebolo mozne lebo strana a vlada to nedovolila. Aj v nasom podniku taki boli, a naozaj len do poctu, nikto nevedel ci rano pridu do roboty, ak ano ci triezvi, a ci nieco umyselne nepokazia aby nemuseli robit. Takze vlastne ani ziadny seriozny vykon nepodali. A ze ich po nastupeni kapitalizmu vyhodili ako prvych nie je rasizmus ani diskriminacia. Zial pre zanik podnikov casto prisli o robotu aj ti poctivi, napriklad aj spominany sused ked Kovosmalt zanikol, ale hudba ho uzivila aj potom.
 
Hodnoť

necyklopedia

Prídavky

Prídavky sú hlavným zdrojom peňazí u Rómoch. Ak sa človeku nepáči, že peniaze idú cez dane Rómom , tak ho najbližší cigáni zažalujú za diskrimináciu.
[upraviť] Zvyky

U niektorých osád hlavne na východe slovenska , sa cigánča staňe mužom tak že splodí prvé decko (vek je asi 7 rokov ).
Predpokladá sa, že rómska kultúra má svoje korene v dobe kamennej, čo Rómovia dodnes prejavujú tak, že zo svojho okolia postupne odstránia všetky kovy (pokiaľ im v tom nebránime - nemali by sme).
[upraviť] Spôsob života

Vinetou.jpg
Rómsky spôsob života bol veľmi ovplyvnený severoamerickými indiánmi, od ktorých prebrali aj niektoré hygienické návyky
Po páde Mordoru prekročila skupina rómov z Indie masív Hindukušu a rozkrádajúc zvyšky Timerlánovej ríše, dokočovali votreli sa do Európy s historkou, že vlastne pochádzajú z Egypta a že sú pôvodní Egypťania (gypsís), na ktorých naturalizovaný semita Móse (موسىٰ), z egypčiny (Zrodený z), uvalil kliatby a odvtedy musia kočovať a živiť sa drobnými krádežami,keďže sa na nich nevzťahuje desatoro (עשרת הדברים). Počas renesancie (ktorá rómov inak intelektuálne nezasiahla) bol spôsob ich života ovplyvnený najmä severoamerickými indiánmi, ktorí rovnako ľúbili kočovať. Dnes už rómovia zväčša len sedia. Sú veľmi krotkí, dokonca si berú veci z ruky. Zdravia svojim prostredným prstom a rómske deti nám ako darčeky hádžu do áut kamene.
[upraviť] Rodina
Rodina je pre Rómov to najdôležitejšie a najkrajšie, čo v živote majú, preto sa riadia heslom „dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“. Názorný príklad si môžeme ukázať na unimobunke 2x2 metra, kde žije deväťčlenná rodina v pokoji a súlade.
Ak umrie člen rodiny, usporiadajú sa veľké slávnosti na jeho počesť, kde sa zosnulý hodí do najbližšej jamy alebo potoka, aby pozostalí nemuseli viac znášať pohľad na nebohého, hoci mnohí odborníci tvrdia, že je to kvôli nedostatku peňazí, súcitu, morálky a ochoty urobiť slušný pohreb.
Rodinné vzťahy sú v rómskej komunite často komplikovanejšie ako v iných komunitách. Otec dieťaťa môže byť napríklad súčasne jeho starý otec, brat, syn, strýko prípadne aj starká.
Ak má rodina menej ako 14 členov, je v rómskej komunite považovaná za necivilizovanú a nehodnotnú, pretože prídavky mesačne nevynášajú viac ako 10 000 Sk (331,94 € – kontroverzný kurz: 1 Sk = 30,1260 €) od daňových poplatníkov, tzv. slušných ľudí.
Všetci členovia rómskej rodiny si najväčšmi vážia svojich rodičov. „Dyk, detská si urbím nové, ale rodyčou né.“
 
Hodnoť

 

č i k á ň ???
 
Hodnoť

A olašský čikario

ani pracovať nebude... Už sa rodia ako invalidi a v siedmom roku sú už financmajstri a preborníci v disciplíne ako obrať gadža. Sociálne a invalidné podpory a "pracovné" výjazdy za "kšeftom" im bohate stačia na mercedesy a audiny a celé hodiny strávené pri hracích automatoch.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika