SME
Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Možnosť výberu zdravotnej poisťovne je podľa analytikov prospešná (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

...

vedeli by títo páni povedať, koľko miliónov dlžia poisťovne za uznané zákroky, ktoré poisťovne nezaplatili?
Ďakujem.
 
Hodnoť

 

Možnosť výberu zdravotnej poisťovne je podľa analytikov prospešná

ano jedine pre samotné sukromné poistovne, ktorých majitelia a manažment sa majú ako prasce v žite bez toho, že by pre túto republiku a jej obyvatelov čo len krížom slamku prehodili... desiatky milionov možno aj nejaké stovky milionov eur unikajú z penazí, ktoré šetria pracujúci ludia ako hlupáci len tak pomimo akéhokolvek kontaktu so zdravotníctvom, chorými, nemocničný m zariadením...
 
Hodnoť

 

Bullshit cely clanok, ja ako poistenec platim rovnako, ci som v Dovere, Unione alebo VsZP.

"Ako Zachar podotkol, vytratil by sa tlak súkromných poisťovní na poskytovateľov liečiť pacientov kvalitnejšie a efektívnejšie." - to je loz jak mraky, poistovne tlacia akurat na to, ako liecit co najlacnejsie, rozhodne nie kvalitnejsie (v praxi to znamena, ze ked je liecba moc nakladna, tak ta nechaju skapat - napr. pripad Suchdolinsky)
 
Hodnoť

Ked si precitame aj ine vyjadrenia

tychto "expertov" na zdravotnictvo (Karpisa a Zachara) kdekade inde v inych casopisoch a novinach clovek dostava dojem, ze su to zamestnnci sukromnych poistovni, resp. sukromnych firiem spriaznenych so sukromnymi poistovnami a pentackymi zfravotnickymi zariadeniami.
Pacienti maju podla nich neustale spekulovat ako jeden s druhym vybabrat a predbehnut ostatnych v roznych vyhodach prehlasovanim sa do sukromnych poistovni. Cele zdravotnictvo chcu zverit ziskuchtivcom, ktori vraj maju narok na zisk - odber velkej casti financii z fondu zdravotneho poistenia na svoje sukromne ucty za "zasluhy", ze tlacia poskytovatelov, aby uprednostnovali pacientov, ktori su poisteni u nich. Len stale tito ziskuchtivci nemusia odpovedat na otazku, co sa udeje ked sa skutocne vsetci pacienti prehlasia do ich poistovni a poskytovatelia rovnako ako teraz nebudu kapacitne schopni zvladat napriklad zoperovat aj vsetkych pacientov v diagnoze kde su pre pacientov zo Vseobecnej zdravotnej poistovne doby cakania v sucasnosti velmi dlhe. Nikto im takuto otazku nekladie. Ci odrazu tie kapacity budu? Kedze oni ziskuchtivci sucasne vlastnia aj nemocnice - cast poskytovatelov, je to celkom mozne. Lenze potom aj tie ich zisky - presuny z fondu zdrav.poistenia na ich sukromne ucty, porastu a to co sa teraz podla vyjadreni tychto expertov straca v statnych nemocniciach zlym hospodarenim (najskor nejakym vseobecnym malym rozkradanim), potom skonci v majetku vlastnikov sukromnych poistovni a vzhladom na ich znamu nenasytnost v tvorbe ziskov a sledovani ich neustleho rastu cena zdravotnych sluzieb a liekov porastu. Takze co bude mat z toho lud, obcania tejto krajiny? Ze sa budu tito vlastnici predvadzat s vacsim bohatstvom a sutazit medzi sebou, kto ma vacsi kastiel, kto ma deti na drahsich vysokych skolach, kto travi dovolenky na atraktivnejsich miestach a kto na ne chodi castejsie, kto ma vacsiu jachtu, kto ma viacej stoviek miliard na uctoch, kto je bohatsi? - tomu maju fandit obcania tejto krajiny? Preto sa maju pacienti pridat k spekulantom a tiez spekulovat ako vyzriet na inych pacientov, svojich spoluobcanov? To su zakony dzungle, spolocnost kde to takto funguje nie je humanitarna.
 
Hodnoť

 

Analytici v slovenských podmienkach, a nech sa to týka ropy, bezpečnostných rizík, či humanity, to sú evidentne preškolení pajáci, akých sme za komunistov nachádzali v SZM. Takže pre staršie ročníky sú títo ľudia tzv. politruci.
Myslím, že nie som odkázaný na názor nejakého truhlíka, čo sa týka zdravotníctva. Zažil som Národnú poisťovňu a tam bolo všetko, čo sa týka zdravotných a sociálnych služieb.
Podľa všetého, dnes sme pokročili. Asi potrebujeme zopár sociálnych a zopár zdravotných poisťovní.
Bohužiaľ, takí "analytici" zrejme nemajú na to, aby sa dokázali odprostiť od obyčajného kšeftu. Pri ňom len skončili.
Takže riešenie?
Nuž, čo sa týka zdravotníctva: jednotný cenník za zdravotné služby, centrálny transparentný nákup liekov a zdravotnej techniky, normatívy na technické vybavenie jednotlivých zdravotníckych zariadení...
Ja si nechcem vyberať poisťovňu. Ja si chcem vyberať lekára! Nemocnicu!
A čo na to analytici? Lekári nech vyjednávajú zmluvy s poisťovňami, dodržiavajú limity liečených pacientov, vykazujú hlásenia....
Ten , kto vymyslel zdravotné poisťovne...na to je malý paragraf. Ale obmedziť prístup k k zdravotnej starostlivosti, na to je už veľký paragraf. Zajac, verím, skončí v base. Zajac vďaka nastavenému systému nič nerobí a z peňazí zo zdravotníctva SR žije niekde v hoteli a popíja bohvie čo.
Patrí do base.
 

A prebytok z vybraných odvodov

by mala zdr. poisťovňa vrátiť do štátneho rozpočtu, nakoľko to nie sú jej peniaze. Oni majú tých cca 6% na správny fond, réžiu. :-)
 

 

Do štátneho rozpočtu určite NIE ! To s tým vôbec nesúvisí.

Tie peniaze patria do zdravotníctva (a mali by zostať v systéme zdravotníctva - občan-poisťovňa-poskytovateľ zdravotnej starostlivosti).

Cez "štátny rozpočet" sa tam do zdravotníctva na nič dobré tie peniaze nedostanú.

(NepiJano! 1/3)
 

Tak vráítiť naspäť pistencom

alikvotnú čiastku - urobiť ročné zúčtovanie a pod.

Nakoľko však ak niekto vlastní poisťovňu, nemocnice i lekárne, môže si ich ľahko prelievať.
 

 

1.
Bohužiaľ, vrátenie "nespotrebovanej" čiastky poistencom je dosť nereálne, najmä ak sa tie financie už raz utopia v jednej spoločnej diere.
Skôr to viím na také riešenie, že zdrovotná poisťovňa si nemôže vyplatiť žiadny zisk (ani iné, so zdravotníctvom nesúvisiace náklady), pokiaľ má čakataeľov na operácie, či iné zdravotné úkony.
Bohužiaľ, náš zdravotícky systém je komplikovaný a neprehľadný a za danej situácie niečo riešiť, kedy každý článok reťazca systému chce niečo UTRHNÚŤ, je komplikované. Na konci je potom zúfalý pacient, ktorí sa doprosuje ošetrenia + je nútení ku korupčnému správaniu ...
To nehovorím, že diera "zdravotníctvo" každý rok vyrába miliónové straty, ktoré "musí" štát nasledne sanovať.
Teda celé je to katastrofa.
Ale ryba smrdí od hlavy. Odtiaľ treba začať už konečne niečo riešiť.

Taký DRG systém už mal byť zavedený aspoň 10 rokov ...
!!!

2.
Bohužiaľ, tá monopolizácia v zdravotníctve je reálna a veľmi negatívna ...
Veď preto sa v tej oblasti etablujú rôzne gorilácke firmy. Lebo je to istý zdroj financii a totálne neprehľadný a nespravodlivý (voči platiteľom) systém. Tam sa goriláci cítia najlepšie ...
Nejaké odhalené sran**dovné nákupy CT-čiek ich nemôžu zastaviť.

(NepiJano! 2/3)
 
Hodnoť

 

Tak, ľudia, teraz máte možnosť REÁLNE niečo urobiť, aby ste nepodporovali Gorilácke firmy a prejsť z Goriláckej poisťovne do inej.
Alebo len zostanete frfľať na internete ?
:-(
 
Hodnoť

Lekár nesmie vyliečiť len liečiť

V povinnom systéme a je jedno, či sa týka zdravotníctva alebo dôchodkového systému, neexistuje trh pri správe účtov.

U zdravotného systému existuje trh u poskytovateľov služieb, či už sú to nemocnice, lekárne, distribučné spoločnosti liekov.

Vertikálna ako aj horizontálne koncentrácia, t.j. jeden vlastník vlastní zdravotnú poisťovňu, nemocnice, sieť lekární ako aj distribučné spoločnosti liekov znamená, že povinne odvedené peniaze zamestnávateľmi pod hrozbou exekúcie si majiteľ vyberá cez jednotlivé služby v horizontálnom usporiadaní na úrovni, kde sa obrazne povedané rozhodne.

Tento business model predstavuje modernú formu poddaného, pretože je založený na maximalizácii poskytovaných služieb, t.j. lekár nesmie vyliečiť, ale jeho úlohou je opakovane liečiť následky v podobe choroby.

V zásade je buď zle napísaná ústava, alebo je vykladaná v rozpore so zdravým rozumom.

Pokiaľ je systém povinného poistenia skonštruovaný tak, že poistné krytie je pre každého rovnaké, potom neexistuje trh ani pri správe účtov poistencov a ani pri výbere poskytovateľov služieb.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika