SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko potrebuje znížiť dane, tvrdia analytici platení ministerstvom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

 

Objavili Ameriku. Ale znižovať dane a odvody a zároveň kŕmiť akcionárov KSSmeru a pridružené pijavice asi nebude také jednoduché.
 

 

Hlavne ma od IFP prekvapuje, že snáď považujú za argument proti zníženiu dani na potraviný rozdiel v ušlých ziskoch zo zníženia dane vo vyššej miere pre bohatších. To potom nemá cenu znižovať rovno nič, lebo je jasné, že bohatší nakupujú viac, aj viac potravín a to sa nezmení. To ale nie je dôvodom, prečo neznížiť DPH na potraviny, lebo: 1. ani ti boháči nenakupujú potraviny na nejaké svoje sklady, kazí sa im to rovnako ako všetkým, 2. síce chudobnejší sa budú podieľať na zníženom výbere len 25% oproti 35% u bohatších, ale pre tých chudobných to bude prínos 100%, zatiaľ čo bohatý si to ani nevšimne. Nech zdaňujú luxus, veď len daň z jedného luxusného auta pokryje ten rozdiel vo výbere na strave hneď pre desiatku chudobných. Tu niet o čom diskutovať, namiesto vlakov mal Ficulík už dávno znižovať DPH na potraviny!Z toho sa chudobný naje, nie z vlakov.
 

 

Práve preto je potrebné vo vyššej miere zavádzať majetkové dane, ktoré postihnú bohatších viac ako chudobných a nie sa hrať s DPH na potravinách. A ešte k tej DPH... ak by znížením DPH chudobný ušetril 20€ a bohatý 60€, nebude lepšie tým chudobným rovno tých 20€ dať? Budú na tom rovnako a štát môže použiť tých 60€, ktoré bohatým nechýbajú, na niečo užitočné (ehm, som idealista, viem).
 

 

idealista nie len píšeš hlúposti.. niekto sa stará aby mal prácu a aby aj zarobil ale podla teba by mal mať príjem ako nezamestnaný..
čo tak na štátne budovy dať 10 krát takú daň a úradníkom to priamo stŕhať s platu.
 

 

A z ktorej konkrétnej časti môjho príspevku vyplýva, že by zamestnaný človek mal mať príjem ako nezamestnaný? Rád si to nechám vysvetliť, lebo ja som písal o DPH, ktorá má vplyv na ceny produktov a tie sú rovnaké pre všetkých. Ten, čo zarobí viac, si vždy kúpi viac chlebov ako ten, čo zarobí menej.
 

 

Ty nie si zdaleka idealista, len si podlahol lavicovemu bullshitu.
Na to aby si mohol tych 20 euro dat musis niekomu zobrat 45-50 a viac euro lebo zhruba tolko - ten rozdiel sa z verejnych penazi vyplytva a rozkradne.
A zdaleka nemas zaruku, ze stat pouzije zvysok na nieco uzitocne.
 

 

Sorry priateľu, ale nie je pravda, že sa polovica štátnych peňazí rozkráda... už vôbec nie viac ako polovica. A tiež sa necítim byť ľavičiarom, len som toho názoru, že zdaňovať sa má majetok a spotreba a nie zárobky a príjmy, aby boli ľudia maximálne motivovaní pracovať.
 

 

Vyplytva plus rozkradne.
A ano, je to viac ako polovica.
 

 

Ak pod pojmom rozkrádanie rozumieme predražené štátne zákazky, tak to predraženie tvorí možno 1-2 percentá HDP. Je to obrovské číslo, ale nie je to polovica rozpočtu ani zďaleka. Tým nechcem povedať, že je to málo, resp. že je to ok... to rozhodne nie. Väčšinu rozpočtu ale tvoria rôzne transferové platby - podpora v nezamestnanosti, sociálne dávky, dôchodky, ďalej platy zamestnancov štátnej správy, atď, atď... to sú veci, kde sa kradnúť nedá.
 

 

Pozor, 1 - 2% HDP je VEĽA. HDP v 2014 bolo 75,21 miliard EUR, rozpočet bol 12,14 príjmy (16% z HDP) a skutočné výdavky 15,59 (20% z HDP). 2% z HDP je 1,5 mld EUR. To je 12,5% z prímov alebo 10% z výdajov. To sú kvantá peňazí. 1,5 mld EUR to je niekoľko krát viac ako celkový dlžoba zdravotníctva a to teda hovoríme, že nikoľko ročnú dlžobu zdravotníctva by sme boli schopni zaplatiť z malej časti nerozkradnutých peňazí z JEDNÉHO roka. Ďalšie tri volebné roky by smemohli nakúpiť CTčka, hajzľáky, polohovateľné postele, 60 mil. dať učiteľom na platy a ešte aj znížiť DPH na potraviny a zaplatiť nielen vlaky ale aj autobusy zadarmo... To len pre predstavu, koľko je 1 - 2% HDP. Politici schválne uvádzajú všetko vztiahnuté k HDP, lebo všetko potom vyzerá 5 násobne menšie, aj zlodejiny. Prerátať to na skutočné peniaze vie veľmi málo ľudí... Takže asi tak k 1 - 2% HDP.
 

 

Priateľu, ja nikde netvrdím, že je to veľa. Dokonca píšem: "Tým nechcem povedať, že je to málo, resp. že je to ok... to rozhodne nie". Ja tvrdím, že to nie je viac ako polovica rozpčotu ako to tvrdí kolega vyššie.
 

 

S prenosom danoveho zatazenia z prijmov/aktivity na majetok/spotrebu suhlasim.
 

 

skús vysvetliť prečo by sa mala zdaňovať spotreba..
 

 

Hovorím, že by sa mala zdaňovať spotreba na úkor príjmov a to preto, že nižšia daň z príjmov viac motivuje zarábať, vyrábať, pracovať, atď. Pozitívny vplyv na ekonomickú aktivitu je ďaleko vyšší ako keby si znižoval zdanenie spotreby. Kdežto vysoké dane z príjmu ťa motivujú tak maximálne k tomu, aby si sa prihlásil na úrad práce a poberal podporu.
 

 

to vidím teraz.. ľudia dostanú výplatu zaplatia bývanie,energie a trochu jedla. jednoducho pracujem ale nič zato nekúpim.. takže zdanená spotreba nič nerieši..
treba znížiť dane,odvody aj DPH..
 

 

To celkom nefunguje, treba použiť rozum. Už dnes sú rôzne dávky a je problém s ich vyplácaním, ich adresnosťou atď, + samozrejme štátna réžia na to, ktorá nie je najnižšia. Preto mnohé štáty na západ od nás radšej znižujú cenu na potraviny. Nehovoriac o tom, že ak to dá človek ľuďom priamo, minú to na niečo iné alebo ich niekto okradne na drahých hrncoch a budú ďalej platiť drahé potraviny, na ktoré nemajú. Čiže nie, nie je lepšie im to dať. Lepšie je znížiť ceny na potraviny.
 

zdanovat majetok?

a preco? to vas ucili na vuml?
preco mas z tych istych penazi platit tretikrat dan? takze si kupis byt alebo dom na dedine a treba ta kazdy rok zdanovat z ich ceny? kupil si si ho predsa zo zdanenej vyplaty - z uz zdanenych penazi.
prvykrat ta okradli o polovicu vyplaty, ked ti ju vyplacali.
druhykrat si z tych zdanenych penazi kupil material a zaplatil murarov a zase si zaplatil dalsich 20 % dph aj z materialu aj z prace.
a tebe je este malo a ziada sa ti z tvojho majetku, kupeneho z dvakrat zdanenych penazi, platit este tretie dane?
A co by si este zdanil - aj pocet okien, pocet nadychov a vydychov a splachovanie?
 

citujem, toto je podla SMEtiar znizenie?

Vláda by taktiež mala zvážiť aj zvýšenie zdanenia majetku. Ako sa uvádza v štúdii, majetkové zdanenie na Slovensku výraznejšie zaostáva za zvyškom OECD."Zvýšenie dane z majetku napríklad na dvojnásobnú úroveň, realizované v rezidenčných nehnuteľnostiach, by si teda vyžiadalo desaťnásobné zvýšenie dane z bytov a domov..........je zaujimave ze OECD vadi nizke zdanenie nehnutelnosti ktore zaostava za zvyskom ale OECD nevadia najnizsie mzdy v eurozone ktore zaostavaju zo zvyskom....experti z OECD.
 

 

Navyše napríklad zvýšenie dane z majetku by sa priamo dotklo bohatých akcionárov SMER-u. Pozemky a haciendy si neschováš v daňových rajoch. Takže zvýšenie tejto dane je nereálne.
 

dobre rano

sudruhovia. DPH treba uplne zrusit pretoze vytvara priestor pre podvody.. Lenze z tycho podvodou ziju aj politicke spicky... Vedeli ste napriklad ze boli roky (okolo 2003-2004) ked sa za rok na vratkach DPH vyplatilo viac ako sa vybraro za cely rok? :) https://www.youtube.com/watch?...
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika